8kk ikäisen puolen tunnin päiväunet
Mitä ihmettä teen tuon kanssa kun nukahtaa ekoille päikkäreille aika säännöllisesti, 2 tuntia aamuheräämisen jälkeen, mutta nukkuu tasan sen ekan yhden unijakson minkä jälkeen uni kevenee ja herää. Tähän asti olen onnistunut pitkittämään unia työntämällä tissin suuhun jolla saa pidennettyä unta taas seuraavat puoli tuntia.
Ei siinä mitään jos se puoli tuntia riittäisi, mutta kun se ri riitä. Koko loppupäivä on sitten jatkuvaa kitinää ja narinaa ja väsykiukkua!
Kommentit (8)
Nukkuuko vai yhdet päikyt? Mikset venytä päikyille menoa puolesta tunnista..tuntiin? Ulkoilkaa enne päikkyjä...
Nukkuu toiset, mutta ei ihan heti perään vaan siinä on pari tuntia pelkkää itkua ja kitinää ennenkuin osaa uudelleen nukahtaa. Vaunulenkit ei auta.
Meillä on menty kanssa puolen tunnin-tunnin päiväunilla melkein koko vauvavuosi. Olen tullut siihen lopputulokseen että toiset vaan nukkuu lyhyemmät pätkät päivällä. Etenkin tuon ikäisenä kun uusia taitoja tulee kovasti eikä oikein malttaisikaan nukkua. Aivot kehittyy hurjaa vauhtia ja saattavat käydä vähän kierroksilla. Oletko kokeillut venyttää ekoja päikkäreitä varhaisen lounaan jälkeisiksi? Meillä auttoi siten että puolesta tunnista tuli tunti täydellä mahalla.
Koeta laittaa ekoille päikkäreille mahdollisimman myöhään niin että voitte pikku hiljaa siirtyä yksiin pitempiin päikkäreihin.
Meillä tuo "nukkumisaika" oli 20min mutta nukutin aina uudestaan ja sitten poika nukkui n. tunnin lisää. Poika oli muutenkin vähäuninen ja 8kk nukkui enää yhdet päikkärit ja heti kun täytti 2v. niin päikkärit jäi kokonaan pois. Mutta onneksi poika oli touhukas ja hyväntuulinen lapsi niin ei haitannut vaikka nukkuikin vähän.
Myöhäistämistä voisi kyllä kokeilla. tähän asti se merkki päikkäriajasta on ollut se ettei mikään suju ja huutoa ja itkua kaikki.
Oletteko vartti kerrallaan venyttäneet vai miten reippaasti?
[quote author="Vierailija" time="23.09.2015 klo 10:46"]
Aivot kehittyy hurjaa vauhtia ja saattavat käydä vähän kierroksilla. Oletko kokeillut venyttää ekoja päikkäreitä varhaisen lounaan jälkeisiksi? Meillä auttoi siten että puolesta tunnista tuli tunti täydellä mahalla.
[/quote]
Totta, onhan kehitys aika hurjaa, ja nyt poika oppinut nousemaan konttausasentoon keikkumaan ja siitä samantien istumaan. Ei ihme jos vähän kierroksilla :)
Meillä siirtyminen yksiin päiväuniin tehtiin kerta heitolla mutta tämä onnistunee vain "rauhallisten" lasten kanssa sillä eihän pientä voi itkettää ja huudattaa.
Eikö nuku toisia unia? Meillä nukkuu vaunuissa ja jos heräilee liian aikaisin niin käyn lenkillä sen kanssa. Viimeksi kun hampaita tuli, unet oli 15 min. Nyt taas normaalit 45 min - 1 h 30 min.