Aktivisti puussa, miksi puuta ei vain kaadetaan?
Kuolisi tuokin luuseri pois rasittamasta valtiota. http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1442966103677.html
Kommentit (11)
[quote author="Vierailija" time="23.09.2015 klo 09:12"]
Oletko sinä valmis tappamaan ihmisen? Anteeksi, murhaamaan, sillä kyseessä olisi harkittu teko.
[/quote]En ihmisen, vaan aktivistin.
Tässä yksi ratkaisu jolla aktivisti saadaan alas puusta:
- hommataan iso nosturi, puuta korkeampi.
- Hommataan nostolava
- sidotaan nostolavan avulla puun yläpäähän vaijeri ja vaijeri kiinni nosturin koukkuun.
- metsuri katkaisee puun jolloin se jää roikkumaan nosturista.
- metsuri pätkii puuta alapäästä vaikka metrin siivun kerralla, nosturi laskee puuta alaspäin vastaavan matkan. Lopulta puu loppuu ja aktivistin voi noukkia talteen.
- kannattaa varmistaa että aktivisti ei pääse hilpaisemaan toiseen puuhun.
Tiputtaa puuhun kiukkuisen ampiaisyhdyskunnan pesineen sinne niskaan, niin hippi kyllä kipittää itse pois sieltä puusta.
Kumma ettei työt maita, mutta puussa ollaan valmiita pykimään päiväkausia. Antaisivat olla, kyllä se sieltä pois tulee kun pilvi loppuu.
[quote author="Vierailija" time="23.09.2015 klo 09:13"]
[quote author="Vierailija" time="23.09.2015 klo 09:12"] Oletko sinä valmis tappamaan ihmisen? Anteeksi, murhaamaan, sillä kyseessä olisi harkittu teko. [/quote]En ihmisen, vaan aktivistin.
[/quote]
Mutta sinut tuomitaan silti ihmisen murhaamisesta. Kukaan fiksu ihminen ei sellaiseen ryhdy. Onneksi ap ei ole metsuri...
Seuraamuksen on sivistyneessä maassa oltava jossain suhteessa teon vakavuuteen. Puuhun kiipeäminen ei ole sen luokan teko, että siitä pitäisi rangaista hengenlähdöllä.
AP:n ajatusten mukaan toimiva maa olisi aika ankea paikka. Kasva aikuiseksi.
Ei ne sitä ydinvoimahanketta kaada, vaikka kaatuis kaikki aktivistit. Siinä on Venäjän painostus ja helvetin isot rahat, ovat valmiita vaikka tappamaan saadakseen läpi.
Mitäs sille puun alle jääneelle aktivistinraadolle tehdään? Tilataanko ambulanssi ennen puun kaatoa paikalle, että kohta tulee ruumiita. Ja kaataako puun poliisi virkatöinään, vaiko metsuri. Saako metsuri lisiä siitä, että ryhtyy teloittajaksi, vai pitääkö ihan peruspalkalla hoitaa tuollaisetkin hommat.
Saako aktivisti puolustautua murhaa yrittävää kohtaan, vaikka ampua puusta varsijousella puun kaatavaa, vai saako hän siitä syytteet?
Mielenkiintoisia kysymyksiä.
[quote author="Vierailija" time="23.09.2015 klo 09:49"]
Seuraamuksen on sivistyneessä maassa oltava jossain suhteessa teon vakavuuteen. Puuhun kiipeäminen ei ole sen luokan teko, että siitä pitäisi rangaista hengenlähdöllä.
AP:n ajatusten mukaan toimiva maa olisi aika ankea paikka. Kasva aikuiseksi.
[/quote]
Niin, joskus pienelläkin teolla on todella isot seuraukset. Esim joku nakkikiskajonotappelija sai yli puolen miljoonan korvaukset maksettavaksi yhdestä nyrkiniskusta. Vamma ei tullut edes siitä iskusta vaan siitä että lyöty löi päänsä maahan.
Kyse ei siis ole pelkästään siitä että miten näennäisesti pieni teko on, vaan myös siitä mitä seurauksia sillä on. Jos aktivisti aiheuttaa rakennustöille viivästymistä ja esim monen kymppitonnin lisäkulut niin lasku laitettakoon aktivistille vaikka puussa istuminen sinänsä pieni teko onkin. Samoin kaikki kulut siitä mitä joudutaan tekemään aktivistin puusta alas saamiseksi.
Puu on tärkeämpi ja sen hyvinvointi kiinnostaa enemmän kun jonkun femmariaktivistin ulinat.
Oletko sinä valmis tappamaan ihmisen? Anteeksi, murhaamaan, sillä kyseessä olisi harkittu teko.