Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Talon/huvilan vuokraus ulkomailta?

Vierailija
20.09.2015 |

Millaisia kokemuksia. Ensi kesäksi mietin. Valmismatkat on kesällä törkeän hintaisia ja jo vähän googlettelemalla katsoin että talon vuokrauksella säästetään jo useita satasia. Varsinkin jos meitä lähtee isompi porukka. Homeaway ja interhome sivustoja selailin.
Kannattaako noita varailla kuinka kauan ennen matkaa? Entä lentoja? Ei ole kokemusta kuin pakettimatkoista.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
21.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksista. Lisää kokemuksia? Minkä hintaista on auton vuokraus viikoksi?

Vierailija
2/5 |
20.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me oltiin Toscanassa kolme tai neljä kesää sitten. Satoi melkein joka päivä. Uima-allas oli roskainen. Huvila kyseessä. Kaikki toimi hyvin, booking.com oli sivusto, jolta kohde löytyi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
20.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="20.09.2015 klo 21:43"]Me oltiin Toscanassa kolme tai neljä kesää sitten. Satoi melkein joka päivä. Uima-allas oli roskainen. Huvila kyseessä. Kaikki toimi hyvin, booking.com oli sivusto, jolta kohde löytyi.
[/quote]

Oho, viesti lähti ennen aikojaan. Siis varattiin noin 3-4 kk aiemmin. Heti kun mies sai suunnilleen tietoon kesälomansa. Lennot kävi hyvin yhteen majoituksen kanssa. Lauantailennot on kylläkin yleensä kalliimpia kuin vaikka tiistailennot. Majoitukset on kesällä monesti la-la, syytä tähän en tiedä. Vuokra-auto kannattaa varata Suomesta käsin, jos on iso porukka.

Vierailija
4/5 |
20.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Portugalissa Lissabonin lähellä maksoi honeawayn kautta viikko noin 600€ kokonaisesta isosta, hienosta talosta. Yritin katsoa sulle sen linkiksi, mutta en löydä. Ehkä tulee myöhemmin vasta. Monet kohteet ei ole ympäri vuoden. Me oltiin huoneistossa Espanjassa. Malagaan lento ja siitä taksilla. Se oli halpa ratkaisu, mutta huoneisto oli aika likainen suomalaiseen makuun. Heti menotiessään oli pakko tehdä pintasiivousta. Ymmärrän, että se on jonkun koti, mutta jos saa rahaa, niin pitäisi viitsiä siivota se kotinsa vuokrauskuntoon. Laitoin arvosteluun kyllä selkeästi jälkikäteen, että huoneisto oli epäsiisti. Ne arvostelut kannattaa lukea!

Vierailija
5/5 |
21.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me olemme vuokranneet taloja jo yli 20v, suoraan omistajilta vuokrataan. Aina hyviä kokemuksia. Interhomea emme käytä koska ne on älyttömän kalliita.

Yleisimmät vuokraussivustot mitä käytämme: abritel.fr, homeaway.com, homelidays.com, ownersdirect.co.uk. Joskus airbnb kaupunkilomilla ja viimekesänä myös yksi majapaikka booking.comista. Aivan loistavia kohteita!