Olen laihduttanut kuukauden 800kcal dieetillä
Paino putoaa kokoajan vauhdilla ja olo on hyvä. En usko höpinää säästäliekistä..
Kommentit (9)
[quote author="Vierailija" time="18.09.2015 klo 20:48"]Mä olen 153cm pitkä ja kun aloitin "laihdutuksen" painoin 70kg. Kilot lähtee syömällä n.2000kcal. Juju on siinä, mitä syö, ei niinkään kuin paljon.
[/quote] näinpä! Puhtaita ruokia ja jos vihanneksistakin kalorit mukaan laskee ja niitä syö 1/3päin tarpeesta niin yli 2000kal voi vetää myös ja laihtuu... Elimistölle ei tule myöskään ravintoaineita puutetta ja kehon aineenvaihdunta ei kusahda (kuten proteiinisella kitukuurilla)
7 on oikeassa. Sokeri ja venhä lihottaa, vaikka söisi alle oman kulutuksen, koska ne hidastavat aineevaihduntaa ja suola kerryttää nestettä. Sen sijaan jos syö kuituja ja kasviksia, saa syödä aika reilusti, koska suoli toimii useimmilla. Olen syönyt viime aikoina aika paljon ja laihtunut. Mutta en ole syönyt kovin suolaista, en lainkaan makeaa, jättänyt valkoisen viljan pois ja leipää vain vähän.
Mä laihdutin myös alle 1000kcal/päivä. Aamulla söin marjoja ja vähän maustamatonta soijajogurttia pellavansiemenillä ja muutaman pähkinän+kahvia. Lounaaksi salaatin (ei kastiketta) jossa oli yleensä tavalliset kasvikset+kanaa tai tonnikalaa. Välipalaksi hedelmän tai esim. sitä kauralima"jogurttia" tai dippasin kurkkua ja porkkanaa kevytkermaviiliin jonka maustoin itse. Päivällisellä jotain keittoa ja välillä raejuustoa sen kanssa.
Lisäksi litkin vettä pitkin päivää ja viikonloppuisin söin oikeestaan mitä halusin. Painoa lähti reilu kilo viikossa, ja parin ekan päivän jälkeen ei ollut kertaakaan nälkä.
En vaan pystyisi ite tohon jos liikkuisin samalla. Tai/ja pitäs olla joku henkinen surutila, ettei tulis koskaan nälkä...
Minkä kokoinen olet? Mulle toi on kanssa ainut mikä toimii. Pituutta on 155, en tiedä pärjäävätkö pitkät noin vähällä ravinnolla. Ei minulla ole oikeastaan tuskaisen nälkä jos noin vähän syön.
Mitä ruokavaliosi sisältää? Pistä esimerkkipäivä.
Mä olen 153cm pitkä ja kun aloitin "laihdutuksen" painoin 70kg. Kilot lähtee syömällä n.2000kcal. Juju on siinä, mitä syö, ei niinkään kuin paljon.