Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kesäkotini esitellään lehdessä, tuskin maltan odottaa

Vierailija
02.09.2015 |

Saaripaikkamme, 300 e´neliön kesäkotini on vihdoin valmis remontoittu ja sisustettu. Paikka on ainutlaatuinen ja se esitellään eräässä lehdessä.

Kuulen jo nyt kateellisten entisten v-umaisten työkavereiden takahampaiden kirskunnan kun ne lukee jutun. Silloin kun ne dissas mua töissä, niillä ei ollut aavistustakaan millaista omaisuutta ja taloa hallinnoin. Hiukan ne hiljeni silloin kun tulin töihin 60 000 tonnin maasturilla. Yrittivät vähän kysellä, että mistäs ja kuinkas ja missä sä tommosta tarvitset.

Lopetin sitten työt ja olen keskittynyt vapaa-aikaan. 

Pyrin saamaan lehtijuttuun mahdollisimman paljon selväksi sen, että miten nautin elämästäni nykyään.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
02.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

No miten iso muna miehelläsi on?

Vierailija
2/9 |
02.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

60 000 euron autohan on edullinen auto.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
02.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet lottovoittaja?

Vierailija
4/9 |
02.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi Repuska

Et taida osata aloituksesi perusteella nauttia elämästäsi, harvemmin omaisuutta varta vasten esille laitetaan, ihan jo turvallisuuden kannalta. Toisaalta tottahan sinulla on saarellasi vartijat kolmessa vuorossa.

Vierailija
5/9 |
04.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vastaajat kirjoittelee niitä tavanomaisia asian-vierestä-juttujaan. Voi olla että kalikka kalahtaa ehkä liian lähelle. Onko sun työpaikalla ollut joku sijainen, pätkätyöläinen tai, herrajesta, työllistetty? Kohtelitko häntä tasa-arvoisesti, huomioitko hänen ammattitaitoaan? Juuei.

Kokeilin kuutisen vuotta sitten olla jonkun aikaa jossain kuppaisessa toimistossa tekemässä "asiantuntijatyötä" , jota pystyi tekemään vasemma jalan kumpparikin eikä aikaa tod. voinut mennä koko päivää. Silti vaan arvoisat vakipaikan omistajat teeskenteli tekevänsä kokopäivähommaa ja kehtasivat vielä teeskennellä että tosiaan osasivat muka jotain hommista. Yksi oli niin out jo pelkästään tietotekniikasta, ettei se osannut lukea eikä käyttää yleistä resusrssikalenteria.

No tämä tuli selväksi ja samalla tuli selväksi miten naisvaltaisella paikalla kohdellaan sijaisia. Varsinkin sellaisia jotka ei heti ensimmäisellä kahvitauolla ala kalkattaa mökeistäään ja matkoistaan ja lapsenlapsien taitoluistelu-urasta. ha.

Sitten kun kiiltäväsivuisessa sisustuslehdessä ilmestyykin jonkun työllistetyn apulaisen monen sadan tuhannen arvoinen kakkoskoti viimosen päälle laitettuna, niin voi mennä lidln halvimmat kaurakeksit vähän kuivasti kahvitaulla alas kurkusta. Voi olla että sattumalta ko. lehti päätyy toimiston postiin. 

Vierailija
6/9 |
04.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

On se niin kiva kun jotkut osaavat nauttia elämästään täysin rinnoin...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
04.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmeneekö jutussa selvästi, että rempattu mökki on sinun? Esiinnytkö siis itse kasvoillasi lehtijutussa? Ei ne muuten taida älytä kadehtia?

Vierailija
8/9 |
04.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lidln halvimmat keksit vähän raapaisee kurkkua... hehe.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
04.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei pidä uskoa lehtijuttuihin, eikä varsinkaan sisustusjuttuihin. Että sulla voi mennä se kateus ja hampaiden kiristely ihan hukkaan.

Luin juurikin kesäkoti-esittelyn eräästä tuttavastani. Jutun perusteella ei voisi uskoa että kyseessä on edestuntemani henkilö. Aivan ihmeellistä haavetarinointia jostain: pariskunta viihtyy yhdessä rannalla (tosiasiassa vaimo ei ikinä käy koko paikassa ja ääneen on todettu että paikka on vaan miehelle joku kesäkännäyspaikka ja pitäkööt hyvänään). Vaimosta mainittiin että miten hän on lapsuudestaan saakka harrastanut luonnon tarkkailua (naisen lapsuudessa ei ole mitään luonnotarkkailua koskaan ollutkaan. Lähinnä on tarkkailtu ihan muita asioita...).

Ne huonekalut ja sisustuselementit mitä lehdessä esiteltiin, ei ole sieltä paikalta ollenkaan. Ne vaan tuotiin sinne, lavastettiin kuvaukset ja kamat lähti paluukyydillä takaisin kaupunkiin. 

Paikka ei näytä todellisuudessa ollenkaan siltä mitä siinä lehdessä esiteltiin.

 

Tämän perusteella voipi olla että myöskään ap:n kovalla metelillä esittelemä vimosenpäälle kesäkoti ei olekaan todellisuudessa mitään sellaista. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi kuusi