Joku ihana marjajälkiruoka vieraille?
Mukaan tulee myös poika, jolla on vehnä- ja maitoallergia, aikuinen. Marjapiirakkaa tai kääretorttua teen usein, mutta kaipaisin jotain vaihtelua. Käytössä on tämän kesän mansikoita, mustikoita, vadelmia, punaisia ja mustia herukoita sekä viime vuotisia puolukoita, mutta mieluummin näistä uusista.
Kommentit (13)
Käykö hyla tuotteet? Britatorttu ja siihen paljon marjoja väliin.
[quote author="Vierailija" time="29.08.2015 klo 11:03"]Käykö hyla tuotteet? Britatorttu ja siihen paljon marjoja väliin.
[/quote]
Ei käykään, siihenkin tulee jauhoja.
Ehkäpä pavlovaan voisikin laittaa tofujätskiä päälle kerman sijaan tai sitten tehdä tofujätskistä uunijätskiä ja tarjota marjojen kanssa. -2
Ei käy hyla. jo voisilmä lehtipihvin päällä sai pojan mahan sekaisin. Pyysi ilman, mutta laittoivat silti ja vaikka pyyhki sen pois, vatsa meni sekaisin. Eli maitoallergia on aika paha. Pavlova tosiaan käy, kun munatonkin henkilö sairastui eikä pääsekään tulemaan. En olekaan sitä tehnyt, onko miten paha riski mennä pieleen?
Tofu taas ei käy itselleni, saan soijasta oireita, unohdin sen mainita kun en osaa soijaa ja marjoja yhdistää. Mutta kaurajäätelöä voisi ehkä kokeilla tai jotain muuta?
Marja hyytelö kakku. Pohja kaurakekseistä eli eikö vilja allerginen yleensä voi syödä kauraa?
Voit tehdä vaikka marjacrumblen. Netissä on paljon ohjeita, joita voit soveltaa vehnä- ja maitoallergisen viraan mujkaan. Googlaa siis crumble. Sitä voi tehdä kaurasta, manteleista ...
Mutta ihan pelkkä marjakimara on ihana: sekoita marjat kulhoon, laita viereen kulholliset sopivia lisukkeita, esim. turkkilaista jugurttia, murskattuja pähkinöitä ja juoksevaa hunajaa + jotain maitoallergikolle.
Saako kookoskermasta kermavaahtoa? Sehän voisi maistua kaikille.
Myös balsamico sopii hyvin marjoille!
9
Marenkipohja/kakku ja kirpeitä marjoja. Ei tarvii tehdä isoa kun on niin makeaa. Mut raikas ja kevyt
Niin ja voin kertoa, että nämä vieraat ovat etelä-Suomessa asuvia vähän iäkkäämpiä, 70+. mutta virkeitä sukulaisia, joita näkee harvoin pitkän välimatkan vuoksi ja heillä on mukana ystäväpariskunta, jonka olen joskus nähnyt mutta en tunne kovin hyvin. Eivät jää yöksi, mutta tulevat ohikulkumatkalla Lappiin mennessä levähtämään ja syömään illalla, ovat nyt lähdössä ja aikovat ajaa rauhallisesti.
Poika on oma aikuinen poikani, joka asuu samalla paikkakunnalla kuin minä, mutta omillaan ja hän tulee tervehtimään heitä. Lupasin siis tarjota ruuan. Ruuaksi meillä on lohta, salaattia, kanttarellikastiketta, höyryttyjä vihanneksia ja perunoita. Olen varmistanut, että kala sopii toiselle pariskunnalle, sukulaisteni tiedän suorastaan rakastavan kalaruokia ja tarjolla on vielä miehen itse pyytämää Tenon lohta. Eli tällaiselle porukalle ja kattaukselle jälkiruoka. Alkuruokaa en taida tarjota, sillä vanhat ihmiset eivät välttämättä halua paljon syödä, kun ovat vielä jatkamassa. Kahvia he eivät halua, kuulemma tulee matkalla käytyä tarpeeksi.
Itse en toistaiseksi ole onnistunut marenkipohjaa mokaamaan, ei se kovin vaikea ole. Aika allergista porukkaa teidän lähipiirissä. :D -2
Pavlova on ihanaa, sitä mekin tänään tehdään. Se on vehnätöntä, mutta en tiedä, onnistuuko maidottomana, päälle tulee yleensä kermavaahtoa.