saako lounasseteleitä käyttää vain 1/kerta?
Näin väitettiin helsinkiläisessä ravintolassa, kun yritin maksaa 25€ annoksen kolmella lounarilla.
Kommentit (11)
Olen maksanut useammallakin setelillä per kerta.
Noihin on kai tullut nyt muutos. Mieskin puhui tuosta.
Minäkin olen maksanut useammalla. Rahaa ei vaan saa takaisin jos summa menee yli. Ja toisten ruokia ei saisi maksaa.
Enään nykyään ei voi käyttää useampaa lounaria kerralla.
http://www.talouselama.fi/uutiset/lounasseteleilla+ei+kohta+enaa+ruokita+perhetta/a2215600
Aiemminhan noilla pystyi maksamaan ravintolla viinitkin monessa paikassa. Ilmoitettiin vain että sitä käsitellään kassassa käteisen tavoin, vaihtorahaa ei vain tule.
Ohjeet ovat muuttuneet, nykyisin saa käyttää vaan yhden setelin per ruoka. Kaikki eivät kuitenkaan vielä uusia ohjeita noudata.
Joo, nyt on otettu sellainen tiukkapipoinen linja, että sääntöjä pitää noudattaa. Lounasseteli on tarkoitettu työntekijän lounaan maksamiseen ja valtio tukee sitä verohelpotuksin. Näin ollen tuo seteli pitää käyttää siihen tarkoitukseen, johon se on annettu. Jos työnantaja haluaa maksaa työntekijälle enemmän palkkaa vaikka sen viinin tai lapsen pitsan ostamiseen, niin sen voi toki tehdä, mutta siihen ei saa käyttää verovaroilla tuettuja lounareita.
Voi tuska! Meillä lounassetelin arvo on 7,10 euroa, millä ei juuri mistään enää saa lounasta Helsingin keskustassa. Useammassakin lounaspaikassa kala-annos maksaa yli 14 euroa. Siihen olen aina käyttänyt kaksi lounasseteliä. Miten se voi verottajaa liikuttaa, käytänkö kerralla yksi vai kaksi seteliä, kun seteleiden käyttöä valvotaan jo allekirjoituksin ja jakamalla niitä rajoitettu määrä?! Ei jaksa ymmärtää...
Rautalankaa: Työnantaja maksaa sinulle palkkaa, jolla voit ostaa asioita, vaikka ruokaa. Palkasta menee veroja yms maksuja. Valtio tukee lounasruokailua, joten työnantaja voi antaa sinulle lisäpalkkaa lounassetelin muodossa pienemmällä verolla. Työnantaja on siis sopinut valtion kanssa tietyistä ehdoista, jonka puitteissa sinä saat ylimääräistä palkkaa. Sopimuksen mukaisi ehtoja on tapana noudattaa. Se, että aikaisemmin on rikottu sopimuksen ehtoja, ei oikeuta ehtojen vastaiseen toimintaan jatkossa.
Kai jo kuluttajansuojan kannalta tällainen rajoitus pitäisi mainita jossain, mieluiten lounarissa?
On totta , että tälläinen laki astui voimaan, kun lounarit uusittiin ettei lounareilla makseltaisi myös ystävien lounaita ja siksi lounareiden takaa löytyy myös kohta johon pitää laittaa oma nimi ja nimenselvennys vähentääkseen väärinkäytöstä. Kuitenkin moni paikka ottaa edelleen useamman lounarin vastaan samaltakin ihmiseltä, on paikasta kiinni mitkä eivät ota ja mitkä ottavat eli voit vielä ihan hyvin kokeilla maksaa useammalla.
Lounasseteleiden arvo on yleensä aika pieni ja aika usein työntekijä joutuu usein maksamaan niistä osan, joka sitten vähennetään suoraan palkasta saadakseen niitä. Jos kerta on maksanut niistä itse, miksi niitä ei saa käyttää miten haluaa? Olisiko järkevämpää antaa pelkkänä rahana tilille se mini summa, mitä työnantaja voi maksaa lounaan kattamiseen kuin lounassetelit? Joillakin aloillahan maksetaan ruokarahaa jopa 9€/pvä tilille. Olisi parempi käytäntö kaikille.