Lue keskustelun säännöt.
Miellyttämishaluisuus
10.03.2014 |
Miski osa naisista etenkin pyrkii miellyttämään joka suuntaan eli mielipiteet vaihtuvat sen mukaan, kenen kanssa juttelee? Kun sitten tällaiselta kysyy, mitä mieltä olit, niin vastaa, että joo, olin vain kuuntelupuolella.
Tuntuu aika kierolta, kun antaa ymmärtää olevansa yhtä mieltä ja sitten se kanta vaihtuukin.
Pitääkö jättää tuollainen vain omaan rauhaan vai miten toimia?
Kommentit (5)
Mua ärsyttää ihmiset, jotka ei sano mielipidettään ajallaan. Sitten pauhataan takana ja ollaan niin suorasukaisia että.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Anna ymmärtää, että sinulla on jokin vastenmielinen ja radikaali mielipide, ja odota, että toinen myötäilee sinua siinä. Sitten laita hänet selkä seinää vasten.
Mä luulen että teen tuota, yleensä kun arkipäiväiset keskusteluasiat eivät ole mitään vahvoja mielipidekysymyksiä ja jotkut asiat saattavat olla minulle "ihansama". Mutta sitä ei viitsi sanoa, muutenhan keskustelu tyrehtyisi saman tien, mielummin myötäilee jotta keskustelu olisi mukavampi toiselle(kin) osapuolelle. Jotenkin sitä reflektoi ja reagoi toisen esittämään asiaan siten, että keskustelutilanne sujuisi mahdollisimman mukavasti, eli kai se jotain miellyttämisenhalua on, sosiaalisten konfliktien välttämistä.