Lue keskustelun säännöt.
Onko muita hyviä vaihtoehtoja hormonikierukalle kuin sterilisaatio? :(
24.06.2012 |
Epäilen että kierukka aiheuttaa minulle samoja mielialaongelmia kuin pilleritkin aikoinaan. Sen verran tutuilta oireet tuntuvat.
Sterilisaatioon emme ole valmiita, kondomi on poissuljettu samoin kuin kaikki hormonaalinen ehkäisy. Onko muita vaihtoehtoja kuin kuparikierukka? Selibaattia ei kannata ehdottaa.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
kuparikierukka on ainoa vaihtoehto.
Käsivarsi-implantti sisältää myös hormoneita, samoin ehkäisyrengas ja -laastari. Kierukassa (hormoi) pitäisi olla kaikkein pienimmät pitoisuudet joten jos sekin aiheuttaa oireita niin siinäpä se sitten oli.
Ennen kuparikierukkaa voi kokeilla minipillereitä, siinä pääsee testaamaan sopiiko se keltarauhashormoni elimistöllesi. Ei pitäisi olla niin "oireuttavaa" kuin estrogeenijohdannaiset yhdistelmäpillereissä.