Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten innostaa teiniä koulusta?

Vierailija
03.06.2012 |

Tyttäremme toi kotiin todistuksen, jonka keskiarvo oli hieman 7 yläpuolella, yksi kutonenkin oli joukossa (ruotsi). Hän on kahdeksannella, joten kouluihin hakemiseen ei todellakaan ole pitkä aika ja pelottaa nyt, ettei tyttö pääse mihinkään kouluun. Lukioon ei ole mikään pakko mennä ja ammattikouluun haluaakin, mutta eikö niihinkin ole nykyään noin huonolla todistuksella vaikea päästä?



Miten innostaa tyttöä opiskelemaan? En haluaisi rueta antamaan mitään kotiaresteja tms. rangaistuksia. Onko muilla kokemusta tällaisesta?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
03.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

7 luokkalaisen pojan kanssa ja todistus vielä huonompi. Tosin oppimisvaikeuksiakin on, mutta motivaatio koulunkäyntiin on isoin ongelma. Olen pyrkinyt motivoimaan rahalla, se vähän auttaa. Palkitsen kaikki numerot seiskasta lähtien. (isoveljellä kasista lähtien koska oli ihan eri tasoa).



Täytyy vaan toivoa että tulisi järkiinsä ja pyrkiä ensi vuonna kouluihin ja jos ei pääse niin korottaa kymppiluokalla, eikö niin?

Vierailija
2/5 |
03.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannustaa ajattelemaanmpositiivisesti itsestään ja omista kyvyistään ja tulevaisuudestaan. Miettiä hänen kanssaan, mihin hän haluaisi opiskelemaan ja mitä työkseen tehdä. Tehkää mollin ammatinavalitnatestejä.



Kullä seiskan keskiarvolla vielä pääsee yhteen jos toiseenkin paikkaan opiskelemaan, mut jos oma mielitekoala on sellainen, johon tarvitaan enemmän, kannattaa miettiä yhdessä, mitä opiskelun eteen voisi tehdä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
03.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö tyttö luota itseensä, kun haluaa amikseen? ...meillä saa teini rahapalkkioita, kun kokeesta tulee 8-10, tepsii hyvin, kun muuten kk-raha on tosi pieni.

Vierailija
4/5 |
03.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Valittaa ettei opi mutta miten oppisi kun ei lue ollenkaan. En ole innostunut tuosta rahalahjomisesta mutta varmaan pakko sitä yrittää ysiluokalla. Millaiset taksat teillä on ;)

Vierailija
5/5 |
03.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä saa seiskasta (olikohan se 2 vai 3 e), kasista 5 e ja 9 10 e ja kympistä voin luvata mitä vaan vaikka 15 koska ei niitä saa...