ompelijat - neuvokaa minulle rypytyksen teko!
Neuvokaa ihan kädestä pitäen. Siis tiedän, että jotain lankaa löystytetään jne., mutta vaikka olen aika paljon ommellut, en tiedä, mitä lankaa, enkä miten, mistä, miten paljon. jne. Enkä sitäkään, miten sen rypytetyn kankaan sitten saa pysymään paikallaan siinä rypyssä.
Mulla on phaffin kone, jos se johonkin vaikuttaa.
Kommentit (12)
valitse joku tekokuitulanka (ei katkeile kuten puuvilla). Säädä piston pituus suureksi ja ompele rypytettävään kohtaan ommel (tai kaksi vierekkäin, näin taidettiin opettaa koulussa). Sitten vedät kangasta ryppyyn. Kahdella langalla on helpompi rypyttää, kun toisesta päästä solmit vierekkäisten ompeleitten langanpäät yhteen ja toisesta päästä lähdet vetämään kangasta rypylle (rypyt eivät "karkaa" sieltä solmitusta päästä). Sitten kun olet saanut tarpeeksi rypytettyä, solmit toisenkin pään langat ja tasaat rypyt ettei jonnekin tule tiuhempaa ja jonnekin löysempää. Ompelet rypytetyn kappaleen kiinni mihin ompeletkin jonka jälkeen voit ratkoa pois ne rypytyslangat.
Rypytyslangat voi ommella täysin eri värilläkin kun ne ratkoo pois.
(tämä melkein itseoppineen harrastajaompelijan ohje, ammattilainen ohjeistaa varmasti toisin)
Suora ommel siis.
Sitten ompelet ihan suoran ompelen suoraan kankaaseen, mihin rypytyksen haluat. Solmi toisesta päästä ylä- ja alalanka toisiinsa.
Toisesta päästä ala vetämään ryppyä VAIN TOISESTA langasta. Aseta rypytys tasaisesti ja solmi langat ettei rypytys purkaannu. Ompele normaalilla suoraan vielä päältä.
Täällä on tosi hyviä ohjeita:
http://www.kaspaikka.fi/koti/sinihovi/poimuttaminen_ja_nauhakujat/
enkä siksi pysty arvioimaan asiaa.
Näin aluksi tekisin salsahametta ja volankia toisen, paksumman hameen helmaan. Myöhemmin voisin tehdä muutakin.
(Olen ommellut vaatteita ehkä noin 10-vuotiaasta asti, mutta rypytykset ja röyhelöt on vasta hiljan muuttuneet sellaisiksi, mitä ylipäätään haluaisin tehdä. Siksi tämä on jäänyt oppimatta silloin kun asioita opettelin.)
ap
lankaa ei siis tarvitse löysyttää, vain tikkiä pidentää?
"oikeiden ompelijoiden" ohjeissa, mutta jota olen itse aina käyttänyt.
(oletus, liitetään toisiinsa lyhempi ja pitempi kangas). Ennen rypytystä (mutta rypytylangan ompelun jälkeen, tietenkin): jaa kumpikin kangas puoliksi. Kiinnitä nuppineulalla (neula poikittain saumaan nähden). Toista. Toista kunnes ne neulat ovat sentin parin välein. Kiristä kuten muut tuossa neuvoivat. Vedä tasaisemmaksi, kiinnitä. Voilà. Kaunis ja tasainen poimutus,
Vierailija kirjoitti:
"oikeiden ompelijoiden" ohjeissa, mutta jota olen itse aina käyttänyt.
(oletus, liitetään toisiinsa lyhempi ja pitempi kangas). Ennen rypytystä (mutta rypytylangan ompelun jälkeen, tietenkin): jaa kumpikin kangas puoliksi. Kiinnitä nuppineulalla (neula poikittain saumaan nähden). Toista. Toista kunnes ne neulat ovat sentin parin välein. Kiristä kuten muut tuossa neuvoivat. Vedä tasaisemmaksi, kiinnitä. Voilà. Kaunis ja tasainen poimutus,
Einhalten.
Kuka kumma täällä kaivelee esille vuosia sitten esitettyjä ompelukysymyksiä?
Täällä taas yksi vanhan topicin nostelija, mutta kysymykseni koskee samaa aihetta. Olen vielä aika aloittelija näissä ompelujutuissa, olen tehnyt vasta muutaman yksinkertaisen paidan.
Mulla on äitini vanha yöpaita, josta tulisi aivan mainio kesämekko. Kangas on ohutta ja joustamatonta. Jos haluaisin rypyttää helman, onko minun leikattava paita poikki, rypytettävä helmaosa ja ommeltava osat taas toisiinsa kiinni? Vai saisikohan rypytyksen tehtyä vaikka käsin suoraan vaatteeseen? Periaatteessa ei haittaa vaikka rypytyslangat jäisivät näkyviin, jos käyttäisin kankaan väristä lankaa.
Sori, kysymykseni olikin vähän turha. Voinhan myös ommella nurjalle puolelle kaistaleen, jonka alle piilotan kuminauhan.
Rypytykset, poimutelma, syöttäminen siis hiukan eri asioita. Poimutus ei jää ryppyyn kuten ei syötetty (silittämällä venytetty) kappalekaan.
Rypytetty suora kaitale, kuten salsahameessa EI ole volanki. Volanki on ympyräksi tai kaarevaksi laikattu kappale.
Ärsyttävää
Ihan niitä "perusryppyjä" saat aikaan pidentämällä tikin (esim. 4.5 ) ja ompelemalla rypytettävään kohtaan vierekkäin 2 tikkijonoa, joista sitten alalankoja vetämällä saa kauniin rypytyksen aikaiseksi.
Mihin niitä ryppyjä olet tekemässä?