Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Koulun liikuntatunnit, kuinka hyvin tiedät mitä tunneilla tehdään?

Vierailija
18.03.2009 |

Meillä ekaluokkalaisen opettaja ei ole ilmoittanut vanhemmille mitä tai minkälaista liikuntaa tunneilla on. Kyselin opelta onko suunnitelmaa liikunnasta mutta hän vastasi, että oppilaan on itse katsottava aamulla onko mahdollisesti ulko vai sisäliikuntaa. Nyt on sentään luistelukelit loppunut, ettei tarvitse luistimia raahata sisäliikuntavaatteiden mukana.

Musta on aika kohtuutonta vaatia, että ekaluokkalainen osaa arvioida säätä niin, että osaa valita oikeat vaatteet. No okei, sisävaatteet ei vie paljon tilaa mutta kuitenkin.

Isomman lapsen (viides luokkalainen) opettaja on tehnyt selvän suunnitelman koko keväälle mitä tehdään ja siitä on helppo katsoa mitä lajia on tunnilla. Ekaluokkalaisen ope lupasi tosin laittaa myös vanhemmille tiedotetta liikunnasta mutta eipä ole vielä näkynyt.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
18.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä opettajalta tulee aina etukäteen sähköpostia liikuntatunneista. Mistä esim. kuukausi sitten olisi voinut itse arvata onko hiihtoa vai luistelua? Välillä oli myös sisäliikuntaa vaikka hiihtääkin olisi voinut. Ihme opettajia sitä onkin...

Vierailija
2/3 |
18.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on muutenkin tiedotuksessa ongelmia. Opettaja on ilmottanut, että hän tiedottaa jos on jotain tiedotettavaa. No hiljaistahan on ollut, muutama ryttyinen pikkulappu joulujuhlista ym. Opettajan mielestä ekaluokkalainen voi harjoitella muistamaan asioita ja kertomaan vanhemille asiat. Okei, voi harjoitella, mutta kun ekaluokkalainen harjoittelee vasta tuota koulunkäyntiä ja hyvä kun välillä muistaa mitä ruokaa koulussa oli.

Vanhempi lapsi on viidennellä ja sieltä tulee tiedotteita, ei joka viikko mutta tiedetään kotona mitä koulussa on tehty ja mitä on tulossa, myös kokeet saadaan tietää etukäteen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
18.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei valittaminen täällä av:lla asiaa vie eteenpäin. Suomalaiset kantelevat mielellään niin ylös kuin mahdollista sen sijaan, että kertoisivat toiveistaan suoraan asianosaiselle.



terveisin ope, vaan ei alakoulun ope, joka mielellään ottaa vastaan palautetta eikä suinkaan loukkaannu siitä