Näki naisen ravintolassa - etsii HS:ssä jätti-ilmoituksella
Helsingin Sanomissa julkaistaan tänään sunnuntaina sivulla A 7 poikkeuksellinen kokosivun ilmoitus.
Minämuotoon laaditun ilmoituksen kirjoittaja kuvailee, kuinka näki helsinkiläisessä ravintolassa naisen, jota ei rohjennut puhutella.
Kirjoittaja ei kuitenkaan saa naista mielestään, ja siksi hän toivookin tämän ottavan englanniksi yhteyttä sähköpostiosoitteeseensa lostyouinhelsinki@gmail.com.
Modernin tuhkimotarinan tekee poikkeukselliseksi muun muassa ilmoituksen hinta, veroineen yli 20 000 euroa.
"Sillä tavoittaa miljoona lukijaa", tuotepäällikkö Maarit Lamminmäki HS:stä arvioi.
Kerrannaisvaikutuksineen yhteydenottopyyntö kiirinee liki kaikkien suomalaisten tietoon. Ainakaan HS:ssa ei muisteta mitään vastaavaa. Jättimäinen henkilökohtaista-ilmoitus onkin paitsi ilmoitus, myös vääjäämättä uutinen.
Kirjoittaja kuvailee ilmoituksessa, miten saapui Helsinkiin 21. helmikuuta ja lähti illalliselle ravintola Meccaan.
Siellä hän näkee ihanan naisen: "enkä ole koskaan nähnyt mitään niin kaunista kuin Sinun silmäsi...kasvosi...ja Sinun vaaleat hiuksesi olivat poninhännällä".
Ilta päättyy teiden eroamiseen ilman, että sanaakaan olisi vaihdettu: "Sinä hetkenä tunsin menettäneeni jotain sanoinkuvaamattoman arvokasta", kirjoittaja murehtii.
Kuka ilmoituksen on jättänyt?
"Ilmoituksen jättäjän yhteystiedot ovat luottamuksellista asiakastietoa, jota emme kerro ulkopuolisille, mikäli asiakas ei sitä halua", Lamminmäki vastaa.
"Täytyy vain toivoa, että tämä toimii", hän toivottaa romanttiselle ilmoittajalle onnea.
Solar Film tuottaa Maikkarille uuden sarjan:
http://www.mtv3.fi/kadonneenjaljilla/