Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

APUA! Sunnuntaikorvaus kaupassa!!!

Vierailija
22.12.2005 |

pitäiskö sunnuntaityöstä saada tuplapalkka?



Mielestäni pitäisi, mutta olenko väärässä?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menee siis jotenkin näin arkisin illalla klo 18 jälkeen 50, klo 20 jälkeen 100, lauantai 100 ja sunnuntai 200, en nyt mee takuuseen

Vierailija
2/2 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sunnuntaityö



Sunnuntaina tai kirkollisena juhlapäivänä saa teettää työtä vain, jos sitä laatunsa vuoksi tehdään säännöllisesti mainittuina päivinä tai jos siitä on työsopimuksella sovittu taikka jos työntekijä antaa siihen erikseen suostumuksensa.



Säännöllisenä työaikana tehdystä sunnuntaityöstä on maksettava 100 prosentilla korotettu palkka. Jos työ on lisä-, yli- tai hätätyötä, on siitä suoritettava myös 22 tai 23 §:n mukaan määräytyvä korvaus, joka lasketaan työntekijän korottamattomasta palkasta.



Sunnuntaityöstä maksettavaa korotettua palkkaa laskettaessa on noudatettava, mitä 22 §:ssä säädetään ylityöstä maksettavan korotetun palkan laskemisesta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla