Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pariisi, 6-v kouluun

20.02.2007 |

Hieman yllättäen tuli mahdollisuus lähteä ensi syksynä Pariisiin, ja nyt on hätä lapsen koulusta. Esikoinen on s. 2001, joten kouluunhan hän jo pääsisi. Mutta mihin?! Katselin noita kouluja joita netistä löysin, ja hurjalta tuntuu laittaa lapsi kaksikieliseen kouluun, kun sekä ranska että englanti on outoja kieliä. Millaisia yksikielisiä kouluja olisi? (ranska tai englanti). Asumme todennäköisesti 15. kaupunginosassa.



Kakkonen on syntynyt 2003, joten maternelle kutsuisi kai häntäkin, mutta ei kai ole pakko mennä? Pitkiltä päiviltä vaikuttivat pientenkin päivät. Itse olen siellä kotona, joten kuljettaminen niinkään ei ole ongelma.



Löytyykö kerhoja tms.?



Miljoonista asioista pää pyörällä, Naruleena

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
20.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän 5-vuotias meni täällä kouluun, ja valitsimme kansainvälisen koulun. Täällä lapselle opetetaan myös suomea pari kertaa viikossa. Rankinta näyttäisi olevan se, että samalla kun opettelee lukemaan, kirjoittamaan ja laskemaan pitäisi oppia myös toinen kieli. Hassua onkin, kun lapsella ei ole mitään hajua mitä monet englanninkieliset sanat tarkoittavat, vaikka osaakin ne jo lukea.



Minusta sinun kannattaisi laittaa lapset yksikieliseen, ranskalaiseen, kouluun. Näin vältätte kahden kielen opiskelun ja lapselle on ihan yhtä vaikeaa opiskella ranskaa kuin englantiakin. Tietysti jos löydätte koulun, jossa on myös suomenkielen opetusta, niin sellainen on paras vaihtoehto. Ainakin meidän lapsi nauttii suomentunneistaan silmittömästi, kun silloin hän ymmärtää mitä opettaja sanoo ja päinvastoin.



Ja tottakai nuorempikin kannattaa laittaa kouluun! Maassa maan tavalla! Ranskassahan yleensä jo kaksivuotiaat laitetaan " esileikkikouluun" , joten kyllähän nelivuotias kannattaa myös laittaa. Erityisesti jos olette maassa hieman pidempään.



Onnea tulevaisuuteen. Lapsilla on hieman kirimistä taidoissa, mutta kyllähän nuo yleensä sopeutuvat ajan kanssa, ja yllättävän hyvin ottavat taidoissa kiinni tämän ikäisinä. Mutta helppoa tämä ei ole, vaan itse asiassa hyvinkin rankkaa.

Vierailija
2/3 |
20.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän tyttö meni ummikkona kansainväliseenkouluun, Hollannissa.



Siellä opettaja ehdotti, että ensimmäinen puoli vuotta opetetaan kielenä vain englantiatia. Ja sitten kun englanti sujuu, niin lisätään hollanti.

Koulussa ollaan vaan kovasti Suomen koululaisia edellä tuossa vaiheessa. Ns.viskarit jo lukevat, kirjoittavat ja laskevat plus ja miinus laskuja.



Jos tulee kaksi vierasta kieltä, niin luulisi menevän kovasti sekaisin.

Tsemppiä teille....

@nne

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
20.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me laitettiin about samanikäiset lapset ranskalaiseen kouluun ja ollaan oltu todella tyytyväisiä. Kansainvälisestä olisi tullut kaksi vierasta kieltä kerralla, sitäpaitsi kv. koulut ovat huomattavan kalliita (monia tuhansia euroja vuodessa per lapsi), kun taas kunnallinen ranskalainen koulu / maternelle on ilmainen ja yksityinenkin maksaa suunnilleen suomalaisen päiväkodin luokkaa. Nuorimmainen kannattaa mielestäni laittaa maternelleen, mutta ei siellä ole pakko käydä varsinkaan kokopäiväisesti, meidän nuorempi kävi vain aamupäivisin, mikä tosin kostautui sitten hitaampana kielenoppimisena ja sitä kautta sopeutumisena. Jos tiedät jo asuinalueen, mene 15. kaupunginosan mairien nettisivuille, siellä pitäisi olla kaikki koulut lueteltuina niin siitä pääsee alkuun.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi neljä kaksi