Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Missä iässä vyöistuimeen kasvot menosuuntaan?

20.12.2007 |

Missä iässä olette vaihtaneet lapsen turvaistuimen vyöistuimeen? Meillä 2v 3kk tyttö jolla ei meinaa jalat enää mahtua rentoon asentoon selkä menosuuntaan olevassa turvaistuimessa. Painoa on yli 16 kg, eli sen puolesta voi olla vyöistuimessa, mutta tietysti huolettaa onko tuon ikäinen muuten tarpeeksi kehittynyt vyöistuimeen (mahdollista törmäystilannetta ajatellen siis).



Liikenneturvan sivuilla sanotaan seuraavaa: Lasta suositellaan kuljetettavaksi selkä ajosuuntaan -istuimilla ainakin 3-vuotiaaksi asti ja kauemminkin, jos lapsi mahtuu siten istumaan.



Meillä HTS BESAFE 123 -VYÖISTUIN:



Turvallisuutta kasvot menosuuntaan

Joustava vyöistuin n. 4-12 -vuotiaille (15-36 kg). Kaksiosainen säädettävä selkänoja, jossa hyvä sivuttaissuoja. Niskatuen sivuläpät tukevat päätä lapsen nukahtaessa. Rakenne etupuolelta pehmustettu, takana muovikuori ja metallirunko. Asennetaan auton 3-pistevyöllä. Istuimessa turvallinen vyönohjaus ja vyölukko.



Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
20.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

olisi tietysti hyvä matkustaa selkä menosuuntaan niin pitkään kuin mahdollista, mutta usein ei ole mahdollista lapsen pituuden = mahtumisen vuoksi tehdä näin tuonne suositellulle mimini 3v.



Hyvä turvaistuin kasvot menosuuntaan on pienelle kuitenkin parempi vaihtoehto kuin vyöistuin - siinä siis on istuimen omat turvavyöt eikä vielä käytetä auton vöitä. Auton omissa vöissä oleva lapsi voi ' liikkua' autossa laajemmassa kaaressa ja olla siis törmäyshetkellä hyvinkin huonossa asennossa autossa ja törmäys on sit isompi ja lapselle rasittavampi. Eli ei niistä auton vöistäkään pois lennä.



Eli itse suosittelisin ensin vuodeksi-pariksi vielä turvaistuinta kasvot menosuuntaan teille, kun ikää on vasta tuo 2v3kk. Niska on kehittymätön kovasti ja törmäysvoima on iso kasvot menosuuntaan - vyöistuimessa suoja on pienempi kuin hyvässä turvaistuimessa.



Oma esikko siirtyi ensin kasvot menosuuntaan turvaistuimeen 3v. ja sit 4 v. juuri tuohon teidän mainitsemaan HTS 123 istuimeen, kun turvaistuin kävi liian vanhaksi (ei vielä edes pieneksi). Nyt pikkusisko istuu vielä selkä menosuuntaan (3v) mutta kohta täytyy kääntää istuin toisinpäin. Meidän tytöt on vähän lyhyitä - kuopus on nyt 95cm ja alkaa olla jaloilla ahdasta.

Vierailija
2/5 |
20.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitti vastauksesta, miten muilla, onko ollut " pakko" siirtyä vyöistuimeen suositeltua aiemmin?



Meillä ei mitenkään tule tyttö mahtumaan jalkojensa puolesta turvaistuimeen yli kolmevuotiaaksi, sen voin sanoa, mutta onneksi tyttö on kuitenkin pienempi kuin jättimäinen isoveljensä, joka vaihdettiin besafeen alle kaksi ja puolivuotiaana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
20.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikkakin tyttö on vähän vanhempi eli 3-vuotias.

oman istuimemme ohjeissa kielletään käyttämästä istuimen vöitä yli 102cm-pitkällä, ja koska tuo pituus on jo ainakin lähellä, siirryimme vyöistuimeen. Vöitä oli myös tuskaista saada toppavaatteissa kiinni, mikä on ymmärrettävää pituusrajan takia. jos lapsesi on pitkä, niin kannattaa ainakin tarkistaa, onko istuimessa jotain pituusrajaa istuimen omille vöille.

Vierailija
4/5 |
20.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

minä olen töissä lastentarvikeliikkeessä ja meillä on ohjeet että turvavyöistuimeen voi siirtää kun lapsella on pituutta vähintään 92cm ja painoa 15kiloa.mutta todellisuudessa aika harva vielä siirtää nin pientä sellaseen istuimeen.

kyllä te minusta voitte oman lapsenne jo siirtää siihen hts 1-2-3 istuimeen,sehän on todella tukeva istuin kaikin puolin.ja selkämenosuuntaanhan voi matkustaa niin kauan kun jalat ei ota kiinni penkin selkänojaan,jos jalat ottaa kiinni niin kolaritilanteessa lapsen jalat on ainut asia mikä joustaa eli lonkat menee sijoiltaan.tämäkin on hyvä muistaa.

Vierailija
5/5 |
20.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mukavuustekijät ovat istumisessa toissijaisia turvallisuuteen nähden. Mutta ymmärrän kyllä jos joku kääntää lapsen esimerkiksi sen takia että voi pahoin selin matkustaessaan. Kuski joka vääntyilee vahtimassa oksentelevaa ja huutavaa lasta on myös turvallisuusriski.



Mutta jalkojen mahtumisen perusteella en kääntäisi. Lapset ovat joustavia ja notkeita, meillä liki nelivuotias matkustaa vielä selin, enimmäkseen polvet sivuille taipuneina (vähän kuin räätälinasento).



Vasta yli kolmivuotiaan niska alkaa kestää niitä voimia jotka nokkakolarissa heilauttaa eteenpäin. Tämän päivän lehdessä (Metro tai satanen) oli juuri esimerkkinä, että turvavyötön keskikokoinen aikuinen lentää 50 km/h tuntinopeudesta törmätessä 3000 kilon voimalla eteenpäin. Kännykkä lentää 4 kg:n voimalla. Ja kännykkä on paljon köykäisempi kuin lapsen pää, miettikää sitä.