Havrix rokote annettu alle vuoden vanhalle???
Onko kenenkään lapselle siis annettu tuota rokotetta alle vuoden vanhana? Suosituksissahan on vuoden ikäisestä ylöspäin. Vauvamme pitäisi rokottaa noin 10 kk iässä.
Kommentit (4)
Oletko kysynyt asiasta mistään rokotuksiin erikoistuneesta paikasta?
Lapsemme on nyt 1 1/2 vuotta vanha ja olemme lähdössä matkalle tammikuussa. Aluksi selvittelin netistä tarvittavia rokotuksia ja kyselin neuvolasta. Ystäväni kertoi että heidä tuttava lääkärinsä oli sanonut ettei pienille lapsille kannata antaa hepatiitti rokotetta. On kuulemma " turha" koska lapset sairastavat sen niin lievänä ja saavat siitä elinikäisen suojan. Neuvolan hoitajamme ei asista osnnut sanoa mutta lääkäri siellä oli vähän kanssa sitä mieltä " että voin kirjoittaa reseptin jos välttämättä haluatte" . Myös yksityisellä rokotusasemalla, jossa muita rokotuksia kävimme ottamassa, olivat sitä mieltä ettei sitä kannata näin pienelle ottaa, joten meillä ei nyt sitä ole pojalle otettuna ja luotan lääkäreiden sanaan kun useampi on niin vakuutellut.
Eli pitkän sepustuksen jälkeen tiivistettynä, kannataa ottaa selvää onko se teidän lapsellenne välttämätön :)
-vivi
En ehkä alle vuosikkaalle menisi antamaan, mutta omani on hieman päälle 2v ja aion antaa ennen matkaa. Työpaikalleni tuli äskettäin kansanterveyslaitoksen siunaama julkaisu, jossa ei erityisiä ikiä ollut mutta ymmärsin että vaippaikäisille kyllä suositellaan. A-hepatiitti itää n. reilun viikon ja usein kun palataan kotiin viikon reissusta niin puhkeaa vasta kotomaassa tartuttaen helposti ympäristön. Aika pienellä prosentilla väestöstä kaikkinensakaan on rokotusta A-hepatiittia vastaa. Lisäisin vielä että 2-v neuvolassa terveydenhoitaja ei pitänyt ajatuksesta, mutta toki uskon ennemmin julkaisua joka on infektiolääkärin allekirjoittama.
Jouluja :D
B-hepatiittia vastaan rokotetaan suurimmassa osassa maailmaa ekan kerran synnytyslaitoksella muutaman päivän ikäisenä (kuten Suomessa oli calmette-rokotus) ja alle vuoden ikäisenä on vahvistuksineen saatu jo 3 rokotusta.
Asumme Aasiassa ja täällä syntynyt vauvamme sai B-hepatiittirokotuksen heti parin päivän ikäisenä. Parisen vuotta sitten Suomessa syntynyt lapsemme sai ensimmäisen B-hepatiittirokotteen 1kk ikäisenä (asuimme jo silloin Aasiassa).
Havrix on A-hepatiittirokote. A-hepatiittia vastaan esikoisemme rokotettiin hieman yli vuoden ikäisenä.
Jos asuisimme vakituisesti Suomessa, ottaisin silti lapsillemme A- ja B-hepatiittirokotteet vuoden ikäisenä. Muistaakseni esim. Twinrix-rokotteessa saa molemmat yhdessä samassa piikissä, joskin tietenkin vahvistusrokotteet pitää ottaa (olikohan kaiken kaikkiaan 3). Rokotteen suoja onkin sitten jotain 15-20 vuotta, jos oikein muistan.
juuri Havirxista sanoa, mutta siskon adoptiotytöllä oli annettu jo useamman hepatiittirokotteen sarja kun he saivat hänet 8,5kk iässä.