Kiinteistä kysymyksiä!
Eli ollaan jo kuukauden verran totuteltu eri makuihin (poika nyt 4kk) aina 2-3 tl päivässä ja nyt mietin että milloin voi alkaa antamaan enemmän? Ja mikä on sitten lopullinen määrä ruokaa ja maitoa päivässä? Eli voiko antaa niin paljon kuin syö ja 2 krt päivässä kiinteää ruokaa? Ja iltapalaksi velliä?
Kommentit (2)
JanskuL:
Ruoka-aineet kannattaa kuulemma aloittaa aina ruoka-aineryhmä kerrallaan eli esim. ensin yksi kasvis, sitten vilja (ennen kotimaisia tietysti riisi, maissi, hirssi jne), marja, hedelmä, liha ja sitten taas rinki alusta.
Näin puolivuotiaan kanssa, mutta nelikuisen kanssa kannattaa pitäytyä vielä täysin kasviksissa ja marjoissa. Sitten viiskuisena mukaan vilja/liha ja puolivuotiaana niistä toinen.
Itse pitäytyisin nelikuisen kanssa vielä yhdessä ateriassa päivässä mutta alkaisin kyllä antaa pikku hiljaa niin paljon kuin menee kerralla. Sitten kun alkaa mennä vähän enemmän (olisko edellisen kirjoittajan mainitsema desi kerralla?) niin ota mukaan toinen ateria.
Monet tekevät niin, että ottavat mukaan yhden uuden kiinteän aterian per kuukausi, jos kiinteät on aloitettu aikaisin. Mutta tämä on varmasti hyvin vauvakohtaista. Osalle uppoaa sapuskaa enemmän jo aiemmin.
Tyttäreni on esikoinen eli suurta kokemusta ei ole mutta kerronpa, miten lääkäri ohjeisti meitä kiinteiden aloituksesta, kun aloitimme kiinteät:
Kiinteät aloitetaan yleensä 4-6kk iässä. Eri ruoka-aineita annetaan allergiaan taipuvaiselle 1/vko, muilla 1-2/vko. Ensimmäinen annos on 1tl päivässä, seuraavana päivänä annoksen voi jo tuplata, seuraavana päivänä taas tuplata ja niin eteenpäin. Lopullinen kerta-annos on n.1dl. Eli ala vaan jo ihmeessä kasvatella annoksia.
Ruoka-aineet kannattaa kuulemma aloittaa aina ruoka-aineryhmä kerrallaan eli esim. ensin yksi kasvis, sitten vilja (ennen kotimaisia tietysti riisi, maissi, hirssi jne), marja, hedelmä, liha ja sitten taas rinki alusta. Me etenimme kesäkurpitsa, riisi, mustikka, banaani, possu. Nyt rinki alkaa alusta eli pottu, maissi, vadelma, omena ja joku kala. Näin mahdolliset allergiat on helpompi jäljittää.
3-5kk ikäisellä kiinteiden lisäksi tulisi tarjota lapsen yksilöllisestä tarpeesta ja kiinteiden määrästä riippuen 700-1200ml maitoa. 5-6kk ikäisellä maidon määrä on noin 700-1000ml. Yli puolivuotiaalla yleensä ruokavaliossa on jo sen verran paljon soseita, että 600-700ml/vrk riittää. Mikäli tarjotun maidon määrä laskee alle 700ml/vrk ja yli puolivuotiaalle joka tapauksessa, kannattaa antaa kalkkilisää, mikäli maitoa ei ole lisätty ruokaan.
Tavoitteeksi ainakin meille asetettiin, että noin 8-10kk ikään mennessä lapsi syö 5 ateriaa päivässä: aamupuuro/velli, lounas, päiväruoka, välipala ja iltapuuro/velli.
Meillä meni näin: Lapsellani on maitoallergia, joten me aloitimme maidottomalla riisipuurolla. Ensin annoin ihan pari lusikallista puuroa päivässä, vähän aamulla ja vähän iltapäivällä. Annoskokoja kasvateltiin pikkuhiljaa. Soseet aloitin antamalla sosetta pienen tipan 2krt/pvässä. Molempien ateroiden annoskokoja sitten kasvateltiin hiljalleen ja kun saimme hedelmää mukaan, lisäsimme välipalan.
Nyt kahden kuukauden soseilun jälkeen Emmi syö aamulla puuron 1dl jossa 1tl mustikkaa, lounaalla 1dl maissin ja riisipuuron seosta, jossa 1tl possua, päiväruoalla 1dl maissin ja puuron seosta, välipalaksi muutama lusikallinen mustikkaa ja ja sitten taas iltapuuro mustikalla. Lisäksi Emmi syö kalkkilisää ja n. 50-100ml maitoa/ateria..niin ja tietysti D-vitamiini.
Toivottavasti tästä oli jotain apua. Toki tapoja on erilaisia mutta näin meitä ohjeistettiin ja ihan hyvin on mennyt!
Jansku ja Emmi kohta 6kk