Kokemuksia iho-oireisesta maitoallergiasta
meillä pojalla (4 kk) on jo pitkään lehahdelleet posket imetyksen jälkeen. Välillä enemmän ja välillä vähemmän. Posket ovat karheat ja punaiset imetysten välilläkin. Vaikka vaivaa on ollut jo 1,5 kk en ole tehnyt asialle yhtään mitään. Voisiko kyseessä olla maitoallergia. Vauva ei saa vielä muuta ravintoa ja kasvaa ja voi oikein hyvin muuten. (Paitsi on tosi räkäinen kokoajan). En ole oireiden vähyyden vuoksi vielä ottanut mitään ruokavaliostani pois. Jos maitoallergiasta on niin vähäiset oireet, haittaako jos en välitä asiasta (eli rupea itse välttämään maitoproteiinia)?
Kommentit (5)
ja kaikilla enemmän ja vähemmän allergioita. Nyt neljäs tosi allergikko ja sain avun, kun menin Rauli Mäkelän vastaanotolle (luento, jonka laitoin aiemmin!). Itse aloin gluteenittomalle ja maidottomalle ja sokerittomalle, otin hänen määräämät annokset vitamiini, hivenaine, rasvahappo, maitohappoja jne ja vauva sai imettäessäni kaikki läpi. Meni muutama kk, että saimme tilanteen hallintaan. Vauva voi todella hyvin ja ikävä kyllä tapaturman kautta jouduin lopettamaan imetyksen ja siitä vasta ongelmat alkoivat. Tosi kova maito,soija, peruna, porkkana jne allergiat, nyt 1,5 v, syö jotain 10 ruoka-ainetta ja aloitti astmalääkityksen juuri. Mutta saa vitamiinit, klkit ym ja voi hyvin. Kokoajan konsultoin Raulin kanssa tilannetta, mutta nyt näkyy jo valoa tunnelin päässä. Tule kuulemaan meidän koko tarina tuonne luennolle ja myös Rauli Mäkelän. Meidän perhe on saanut korvaamattoman avun häneltä.
Kaikkea hyvää, tiedän, että allergioiden kanssa painiminen on tuskaa,
Pia ja pojat 1,5 v, 2 x 3 v ja 4 v
huldio:
meillä pojalla (4 kk) on jo pitkään lehahdelleet posket imetyksen jälkeen. Välillä enemmän ja välillä vähemmän. Posket ovat karheat ja punaiset imetysten välilläkin. Vaikka vaivaa on ollut jo 1,5 kk en ole tehnyt asialle yhtään mitään. Voisiko kyseessä olla maitoallergia. Vauva ei saa vielä muuta ravintoa ja kasvaa ja voi oikein hyvin muuten. (Paitsi on tosi räkäinen kokoajan). En ole oireiden vähyyden vuoksi vielä ottanut mitään ruokavaliostani pois. Jos maitoallergiasta on niin vähäiset oireet, haittaako jos en välitä asiasta (eli rupea itse välttämään maitoproteiinia)?
Jos poikasi on pahasti maitoallerginen, alkaa allergiaoireet luultavasti pahentua pikkuhiljaa. Räkäisyyskin on mielestäni jo oire ja ehdottomasti sinuna aloittaisin nyt ainakin rasvaamaan noita poskia. Meillä on käytössä Locobase Repair-rasva- oikein hyvä just punottaviin poskiin. Tarvittaessa sit vielä Hydrokortison 0,5%.
Maitoallergiahan on vauvoilla/lapsilla kai se yleisin allergia. Voisithan Kokeilla maidotonta dieettiä eli jätät kaikki maidon ainesosia sisältävät ruuat pois kahdeksi viikoksi. Koskee siis myös hera-, kaseiini-, voi-, kerma- juttujen pois jättämistä. (Jos joku jäi pois, lisätkää) Vaatii salapoliisityötä alkuun ja vähän enemmän vaivaa, kun selvittelee tuoteselosteita.
Jos maitoallergiaa on, oireet luultavimmin häviävät tuon kahden viikon aikana.
Moi Huldio!
Allergiat kannatta ehdottomasti selvittää, koska jos lapsi on allerginen hänellä on kokoajan pieni " hätätila" elimistössään. Pahimmillaan oireet voivat pahentua ja allergisoivien kenttä laajeta jos ei asiaa hoideta. Ja ainoa hoito on allergisoivien aineiden välttäminen. Näin pienillä siedättäminen ei ole hyvä juttu. Ja itse en ainakaan lähtisi sitä ominpäin tekemään. Maidon pois jättäminen voi tuntua aluksi suurelta operaatiota, mutta kyllä se sujuu. Ja tulokset voivat näkyä aika pian.
Niin, itsekin olen allergiadieetillä. Olen ollut jo joulusta!
terv peikkoäet ja APJ
Meidän kohta 6kk poika on kärsinyt vatsaongelmista synnytyslaitokselta lähtien. Aluksi ne menivät " kehittymättömän suoliston" nimiin, mutta noin 3-4kk kohdalla mukaan tulivat iho-oireet: karhea ja kutiseva iho, paikoitellen punaiset näppylät ja imetyksen jälkeen punaiseksi lehahtavat posket.
Poitsu ei ole saanut koskaan korviketta, mutta reagoi ruokaan mun maidon kautta. Oon ollut maidottomalla ruokavaliolla 27.12. lähtien ja viikko sitten tehtiin pojan iholle prick-testit. Niiden mukaan poika on allerginen paitsi maidolle myös kananmunalle. Niinpä poistin ruokavaliostani myös kananmunan. Oireet ovat selvästi helpottaneet, vaikka ihon kunto vaihtelee ja vatsavaivoja on edelleen satunnaisesti.
Kannustankin sua kokeilemaan täysin maidotonta. Itsestäni se kuulosti todella ankealta vaihtoehdolta, mutta nyt yli kuukausi on jo sujunut ihan hyvin. Ja kananmunan pois jättö ei paljon tuskaa lisännyt. Varsinkin kun vertaa siihen, että saa lapsen, joka raapii vähemmän ja nukkuu paremmin.
Mä lisäsin omaan ruokavaliooni myös helokkiöljykapselit, kalanmaksaöljyn sekä maitohappobakteerit (esim. Rela-drops) - sekä tietysti kalkkitabletit. Yritän myös syödä muuten terveellisesti " perusruokaa" . Mitään valmisruokaa ei voi juuri syödäkään, sillä maitoa tungetaan kaikkialle.
Suosittelen lukemaan Rauli Mäkelän kirjan " Irti tulehduskierteestä" , jossa on mielenkiintoista tietoa ruokavalion ja allergioiden yhteydestä. Käytiin myös hänen vastaanotollaan ja hoidetaan nyt myös lapsen suolistoa maitohappobaktereilla (jotka siis ovat nimestä huolimatta maidottomia) sekä kalanmaksa/helokkiöljyllä.
Hoitokeinoista ja perinteisestä tai vaihtoehtolääketieteestä voi olla montaa mieltä, mutta maksaa varmaankin vaivan kokeilla maidotonta, ennen kuin vaivat pahenevat.
Jaksamista teille ja parempaa vointia pikkuiselle.
Kirjoitit, että jos lapsen oireet noin vähäisiä eli posket lehahtelee imetyksen jälkeen, niin pitääkö sinun alkaa välttää maitoa. Omasta kokemuksestani voin kertoa, että noinkin " vähäisin" oirein lapsi saattaa olla ERITTÄIN pahasti allerginen esim. maidolle. Näin oli oman tyttöni kohdalla. Kehottaisin teitä hankkiutumaan mahd pian lääkärille jonka kautta pääsette sitten allergiatesteihin ja saatte selvyyden siitä mikä noita oireita lapsellesi aiheuttaa. Sehän voi olla jokin muukin kuin maito.
Ja jos oireiden aiheuttaja on maito, sinun on ehdottomasti jätettävä ruokavaliostasi pois kaikki maitoproteiineja sisältävät elintarvikkeet. Ja niitä on paljon ja maitoa löytyy tosi yllättävistäkin paikoista. Näin takaat lapsellesi paremman olon ja mahdollisuuden parantua allergiasta.