Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

***HUHUU HUHTIKSET 2006***

Kommentit (20)

Vierailija
1/20 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jo nyt mulla alkaa arki painaa päälle. Mitenköhän käy tässä syksyllä. Pitää varmaan yrittää irrottautua muutama kerta, jotta saa oikein hyvän ikävän päälle ja jaksaa nauttia joka hetkestä Emman kanssa.



Meillä on ens viikolla neuvola taas. Saas nähdä miten on paino ja pituus nousseet. Pikku neiti kasvaa kyllä silmissä. Soseet tekee kauppansa... niin että rintatulehduksen sain siitä hyvästä. Liian kauan ei saa olla imettämättä. Pitää lähteä tästä lääkäriin.



2/20 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä ollaan, mitenkä sais nämä pinot pysymään tuossa eturivissä ettei karkaile, kun kestää etsiä niin kauan että joutuu jo luovuttamaan paikkansa netin ääressä...



Martta on siis nyt n. 4½kk. Viime viikko valvottiin ihan kamalasti, söi yöllä 2x ja maha oli kipeä jne. Äiti siinä sitten roikkui väsyneenä super-energisen 2½-vuotiaan ja kitisevän vauvan kanssa päivisin leikkipuistossa, kun Martta ei suostunut nukkumaan päivisinkään juuri... kävi ilmi, että ne d-vitamiinitipat oli TAAS takana, nimittäin kun unohdin antaa niin seuraava yö menikin paljon paremmin. Lopetin ne taas kokonaan ja nyt nukutaan taas täysiä öitä (=7-9h putkeen). Ripulikakkakin loppui eikä enää ole ollut mahavaivojakaan. Tissimaidolla mennään pelkästään yhä, ja olen tosi iloinen etten viime viikolla " sortunut" vielä aloittamaan kiinteitä =) Olen ajatellut että sitten 6kk vanhana aletaan, tai aiemmin jos siltä näyttää, mutta nyt näyttää taas ihan valoisalta täysimetyksen suhteen.



Saatiin viimein se calmettekin tällä viikolla, kun oltiin terveitä, mantouxkoe näytti miinusta ja kaikki suojavara-ajat muihin rokotuksiin täyttyivät. Toivottavasti ei tule pahoja komplikaatioita, kuukauden päästä tiedetään sekin sitten.



Meillä on ergo, mutten ole vielä ottanut käyttöön. Pitäisi vissiin kokeilla =) Ostin " vanhaa" mallia, maksoi muistaakseni n. 60e kun poistivat mallistosta.



Mutta nyt leikkipuistoon...



eikkuli

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/20 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on ollut langatonnetti-vehje taas hajalla ja piuhat on alakerrassa. Mutta tänään saatiin taas uusi vekotin, jee!



Niklas kasvaa porskuttaa, pelkkää pituutta. Meillä oli tiistaina painokontrolli ja neuvolalääkäri. Terkka taas siitä painosta jahkasi, että kun se ei nyt oo noussut kuin 200g kahteen viikkoon...plaa plaa plaa. Pituutta oli tullut kahden viikon aikana kaksi senttiä joten kai sekin nyt vaikuttaa. No, anyway lääkärin mielestä ei ole mitään syytä olla huolissaan. Käski antaa piutpaut " näiden" käyrille. Aika herja. Sanoi ettei tästä pojasta tule mitään makkaran kasvattajaa, vaan on kuullemma koripalloilija-mallia. Että huojensi.



Meidän Niklas siis syö kuin hevonen, varokaas kun kerron mitä herra syö:

- aamutisuttelut sängyssä

- aamupalaksi tunnin päästä kaurapuuroa banaani-omena soseella terästettynä noin 1,5 dl, tissiä päälle ja ulos nukkumaan 1h aamu-unia

- parin tunnin päästä sisälle nauttimaan hedelmäsosetta + tissiä ja sitten parin tunnin päiväunille

- tissiä, tissiä ja tissiä muutaman tunnin välein

- iltapalaksi kaurapuuroa ja luumusosetta + tietenkin tissiä

- yöllä tissiä 3-4 kertaa



Lääkärimme oli sitten sitä mieltä, ettei ole edes mahdollista syödä niin paljon, että voisi vielä kerätä massaakin. Miehen mitat olivat siis 5740g (3395g) ja 65,2cm (50cm). Hoikka mies, mutta ei onneksi laihan näköinen.



Jottei elämä kävisi tylsäksi, ei meidän kylässä saa juoda hanavettä. Kaikki käyttövesi on keitettävä! Ihan p*skaa. Saas nähdä kauanko kestää ennenkuin homma korjaantuu.





Mutta nyt isin kainaloon!



Peppinetta ja Niklas 4,5kk ja siukku 2v7kk

Vierailija
4/20 |
01.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sillä kai sitä tulee niin vähän kirjoiteltua nykyään. Joka päivä kyllä käyn lukemassa kuulumisia, mutta ei vain jaksa itse kirjoitella.



Meillä päivät menee Moonan kanssa tosi kivasti ja niihin on taas vaihteeksi löytynyt jonkunlainen rytmikin. Yöthän meillä oli pari viikkoa aivan hulinaa juuri tuon rytminmuutoksen takia. Nyt Moona nukkui muutaman yön normaalilla kolmella syötöllä ja minä jo ehdin toivoa parasta ja nostin neidin eilen omaan sänkyynsäkin nukkumaan. Voi tuska mikä yö, hereillä tunnin puolentoista välein ja mikään ei kelvannut. Onneksi nukahti tuttiinsa lyhyen huutamisen jälkeen.



En tosiaan ymmärrä mikä meillä noissa öissä mättää, kun Moona nukahtaa enää päivällä harvoin rinnalle. Maha on niin täynnä, että vain tutti kelpaa ja yöt on tuollaista hulinaa. Ei aina illalla tiedä millainen yö on tulossa. Tuo nukkumaanmenokin on ollut aina arvoitus. Moneltako ja millaisella huudolla.



On tämä oma vireystaso siis hyvin vaihtelevaista. On päiviä jolloin en saa mitään haahuilua kummempaa aikaa ja sitten on päiviä kuin eilinen, jolloin kirjoitin jopa gradua.



Mutta nyt syömään, kun Moona nukkuu. Mukavaa viikonloppua! =)



Elliina

Vierailija
5/20 |
01.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Neiti syntyi siis 22.4.2006. Painoa oli tällöin 4550g ja pituutta 53cm. Isohko pikkuneiti siis. Ristiäiset oli 25.6, ja nimeksi tuli Jasmin Aada Julia.



Me aloitettiin vauvauinti kun neiti oli vähän yli 4kk vanha, ja tuntui tykkäävän hommasta alkujärkytyksen jälkeen. 2-vuotiaalla isosiskolla tuntui olevan kaikkein hauskinta :).



Soseita meillä menee jo aika paljon, Jasmin kiinnostui aina ruualla isosiskon syömisestä ja aloin maistattaa pottua kun neiti täytti 4kk. Sehän menikin tosi hyvin alas, joten nyt meillä syödään soseita klo 10 ja 20, muuten mennään korvikkeella. Maidontulo loppui kun neiti oli 2.5kk, missä lienee syy? Luumua ja päärynää ollaan myös maisteltu, pottu menee kuitenkin parhaiten alas.



Yöt nukutaan yhdellä syötöllä, ensin nukutaan 6 tunnin pätkä ja ruokailun jälkeen vielä muutama tunti lisää. Sitten maitoa, leikkimistä, 10-11 sose ja sitten päikkäreille. Joskus neiti nukkuu kolmekin tuntia. Aamulenkillä käydään kun viedään sisko tarhaan ennen 9:ä, koska äiti koittaa opiskella vauvanhoidon lomassa :).



4 kk neuvolassa:

pituus 67 cm

paino 7020 g

Käännytään jo itse vatsalleen ja osataan tarttua leluihin ja heilutella niitä kädessä.

Vierailija
6/20 |
01.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aattelin vähän tulla neuvolakuulumisia laittamaan ku viime viikolla käytiin 4kk neuvolassa.. on täällä suht iso pötkylä ku melkein 8 kg.. eli siis puntari näytti 7900g ja pituuttakin oli 66.5cm :)) kyllä huomaa jos kantelee pidepään että pikkasen tota painoa on :)

Eipä itekään oo nyt tullu kirjotettuu ku päivät menny ihan ohitte ku tossa jonkkun aikaa leevi päätti heräillä 7 kertaa yössä.. en tiiä miten toi on ees mahollista.. nyt on muutamana yönä vähän helpottanu enää 3-4 ni tuntuu et on saanu vähän nukuttuukin.. :) toivottavasti tää unirytmi vähän korjaantus.. :) onneks leevi päivällä ottaa muutamat torkut ni ei ite ihan kokonaan pöpähdä :)

MUt nyt herrä kutsuu..



_annukka+leevi vähän yli 4kk_

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/20 |
01.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yritetaan pikaisesti kirjoittaa kun Eljas makailee lampaantaljallaan - ei varmaan kauaa jaksa ilman leikkikaveria joten katsotaan kuin kay...



Peppinetan viesti inspiroi kirjoittamaan, silla Eljas on myos kovin pitka ja hoikka poika, painokayra alakanttiin, pituuskayra kovasti ylakanttiin - 3kk tarkastuksessa oli 5600g ja 64cm, ja tuntuu ettei makkaroita ilmaannu, lisaa pituutta vain! Nyt nelikuisena paino on noussut 6350g, pituudesta en ole ihan varma. Joten ei huolestuta, ei kaikki ole pulleita vauvoja! Luin juuri yhden artikkelin jossa kyseenalaistettiin se miten ainoastaan paksuja vauvoja pidetaan terveina, ja sitten jossain vaiheessa painoihanne muuttuu tikkulaihaksi - missa logiikka?!



Meilla oli viime yo ensimmainen rauhallinen noin kolmeen viikkoon, vain kaksi syontia, kun viime viikot on mennyt tosi risaisiksi. Taitaa pojalle olla hampaita tulossa joka heratteli oisin ja muutenkin teki itkuiseksi. Aloitimme toissailtana homeopaattisen kamomillan antamisen, ja todella tuntuu auttaneen, Eljas oli oma rauhallinen itsensa koko eilispaivan - ihanaa! Myos vaunukopasta luovuimme eilen kun viikon verran on siella vain hermoillut ja huutanut kun ei nae minne mennaan, ja eilen oli niin tyytyvainen ratasmallissa. Opetellen eteenpain...



Onko muuten taalla ketaan muuta kohtalotoveria, jolla imetys tekee vielakin kipeaa? Minulla kausittain yha oikea rinta on tosi arka imetettaessa, se on aina ollut vaikeampi puoli, valilla ei sattunut mutta nyt taas on tuskaa. Taysimetyksella ollaan menty ja haluaisin imettaa mahdollisimman pitkaan, mutta valilla tuntuu etten pysty jatkamaan. Mietin sitakin etta jos imettaisi vain yhdelta puolelta, mutta siita kuulee juttuja etta jaa eriparirinnat! Loytyyko vinkkeja?! POika on tosi kova syomaan, usein ja pitkaan syo, joten pumppauskaan ei houkuttele, en ehtisi yhtaan mitaan muuta sitten elamassa tekemaankaan!



Mutta nyt aletaan hermostua tuossa vieressa, joten heips vaan!



Lumsku ja Eljas 4kk

Vierailija
8/20 |
01.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei vaan pitkästä aikaa..



On jäänyt taas tämä kirjoittelu jostain kumman syystä. Meillä on ollut nyt muutama yö ihan hullua menoa. Nooa herää vähän väliä ja tissille sitten hetkeksi rauhoittuu, kunnes taas meno jatkuu. Ihme vääntämistä ja ähinää. Ei siinä saa ite juurikaan nukuttua. Mieskin on suosiolla siirtynyt sohvalle nukkumaan, että jaksais töissä käydä. Päivällä poika on ihan hyväntuulinen yleensä. Päiväunia on nukuttu muutamana päivänä ihan kivasti. Harvinaista herkkua äidille!



Kiinteitä alettiin syödä 4 kk ikäisenä kun painoa oli tullut liian vähän. Hoikka, pitkä poika meilläkin. Perunaa maistellaan ja eilen vähän banaaniakin. Myös tuttelia ollaan alettu antaa kerran tai pari päivässä. Nooa kääntyy jo molemmin päin ja ryömimäänkin on lähtenyt. Tosin pää kyntää vielä maassa, joten väsähtää reppana aika nopeesti, mutta selkeesti yritys on hirmuinen ja sitten tuleekin raivari, kun voimat loppuu kesken.



Kovasti odottelen sitä, että rattailla pääsisi poikaa työntelemään istuma-asennossa ja pääsisi vihdoin kunnon lenkille. Nooa ei tykkää juurikaan makuuasennossa vaunuissa olla, mutta vielä en uskalla istuttaakaan.



Nyt täytyy lähteä ulos.



hmar ja Nooa 4 kk 1vko

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/20 |
01.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pikaisesti nla kuulumisia.

Me oltiin siis eilen 4kk neuvolassa, vaikka M on jo 4.5kk. (oli sairaalassa silloin 4-kuisena...) Joka tapauksessa pituutta neidillä on 66cm ja painoa 6.5kg. Hoikka neiti siis, mutta meidän neuvolan täti oli sitä mieltä ettei ole mitään syytä aloittaa kiinteitä kun Martta kasvaa tasaisesti omalla painokäyrällään!!! (vaikka on toiseksi alimmalla painokäyrällä ja toiseksi ylimmällä pituuskäyrällä... ja py ei mahdu käyrille, tosin on tulossa alaspäin:) )

Enkä aio muutenkaan aloittaa kun Martalla on tuo maitoallergia, vaikka tyttö kuola valuen katseleekin meidän muiden syömistä... Kuukauden päästä sitten!



Muuten ei uutta auringon alla, kovasti odotan että tyttö keksisi kääntyä, kun kovasti tuntuu tylsistyneen selällään oloon!



Lala ja neitoset

Vierailija
10/20 |
01.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poika nukkuu justiinsa, joten ehdin minäkin laittaa vähän neuvolakuulumisia. Mussu on nyt viikon reilu 4kk, painoa on 8,3 kg ja pituutta 67,5 cm. Aika jätti! Oli tosi hassua käydä katsomassa tuttavaperheen vastasyntynyttä, tuntui ihan kuin olisi ilmaa pidellyt käsissään, kun häntä piteli. Muutenkin se oli niin pikkuinen... tuli taas mieleen miten lyhyt tämä vauva-aika on (lue: uutta tekee jo mieli :) ).



Meillä jatkuu aika lailla samat kuviot kuin tähänkin asti. Poika syö parin tunnin välein päivin öin. Nukkuu päivällä 45 min - 2 h päikkäreitä ja yöt syömishetkiä lukuunottamatta tosi hyvin. Eli ei heräile muuta kuin syömään iltayhdeksän ja aamukahdeksan välillä. Ennen heräsi joskus kukkumaan kuuden maissa, jolloin vaihdettiin vaippa yms, ja nukahti sitten uudestaan yhdeksään asti, mutta nyt on parina yönä herännyt seiskan kasin maissa ja ollaan sitten noustu koko jengi. Päästäänpähän vähän aikaisemmin päivän touhuihin!



Poitsu leikkii aika kivasti nykyään itsekseen ja on tosi kiinnostunut kaikesta! Hän viihtyy tätä nykyä myös hyvin mahallaan. Laitan hänen eteensä leluja kaareen ja vuorotellen hän niitä siitä noukkii ja tutkii ja vie suuhun, mihinkäs muuhun. Tällä hetkellä pupu ei juuri liiku paitsi akselinsa ympäri. Hoksattuaan viikkoja sitten miten kääntyä selältä mahalleen (kääntyi yhden päivän aikana useasti) ei häntä enää se homma olekaan kiinnostanut. Istuminen on kyllä in, koko ajan pitäis päästä ylös ja katselemaan maailman menoa.



Mutta nyt täytyy munkin nousta ylös katselemaan maailman menoa, tarkemmin sanoen leivän menoa uunissa, jokohan on kypsä. Mussu on vetänyt ihan megalomaaniset unet (2 h 10 min) ja minä olen ehtinyt pitää oikein leipomisurakan. Harvinaista herkkua! Tsau,



Sannima ja poika 4kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/20 |
01.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Neuvola kuulumiset tännekin. Hyvä kun alotettiin peruna tasan 5kk, nimittäin paino ei ollut noussut enään sitä 1kg/kk vauhtia. Nippanappa ei rikkunut 9kg, pituutta oli 67,5cm. Isolta körmyltähän tuo mies näyttää, ja tuntuu. Liikkuu kuitenkin ihan älyttömästi jo, kai sekin voipi vaikuttaa, nostaa itseensä konttausasentoon, mut pätkähtää siitä alas vielä.



Nuha-yskä vaivaa vieläkin, ja toinen korva näytti vähän punoittavan. Vien huomenna erikoislääkärille, näkevät sen paremmin kuin oman arvauskeskuksen väki. Ei viitseis turhaan kuuria syöttää, meillä kyl muillakin lapsilla yleensä menee isossa nuhassa kerran-pari vuodessa korviin tulehdus. Eli kait tälläkin sankarilla samanlailla lienee olla. Yöllä nukkuminen on ollut hankalaa, varsinki toisella kyljellä, selvä merkki kait sekin ja hinkuttaa toista korvaa, mikä on kyllä toisilla tapakin väsyneenä. Ota näistä aina selvää, paitsi kait kun vaan luottaa omaan äidinvaistoon mikä kertoo ettei kaikki ole kunnossa.



Nyt ajattelin illasta keitellä puurot jäpäleelle. Jos sit tasais vähän masuakin ja jaksais nukkua paremmin yönsä. Will see...



Kiva kun ollaan taas kaikki vähän jaksettu kirjotella, mukavaa kun samassa hengessä tässä eteenpäin tarvotaan. Voimahaleja kaikille öihin ja päiviin <3 Lumo

Vierailija
12/20 |
01.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huhuilin edellisen pinon loppupuolella, miten onnais päikkärirytmin muuttaminen harrastuksille sopivammaksi ja tänään sitten testattiin ennen vauvamuskaria aikaisempi herääminen. Noustiin tuntia varemmin kuin normaalisti ja lähdinkin vaunuilla muskariin, jotta Jerry sai nukkua 45 minuuttia, mikä aika matkaan menee kävellen. Oli ihan toinen poika muskarissa. Hymyylytti ja nauratti koko muskarin ajan, kun parilla edelliskerralla oli rätyynen väsyn takia.



Muuten päivän rytmi on ollu ihan normaali ja unten maille puoli ysin aikaan. Kyllä on kivaa, kun on vähän rytmiä elämässä ;o)



Kukahan siellä kertoi rattaista...Minäkin olen miettinyt niitä rattaita, kun Jerry ei meinaa viihtyä hereillä vaunuissa. Joko 4,5 kk uskaltaa laittaa rattaisiin?



Nyt iskän viereen soffalle. Hyvää viikonloppua kaikille hurmaaville huhtikuisille.



Ai niin, huomenna mennään ekaan vauvauintiin - jännää!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/20 |
02.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me ei sitten tänään mentykään vauvauintiin...

Viime yönä Jerry heräsi poikkeuksellisen tiuhaan, pahimmillaan jopa puolen tunnin välein. Mikä pahinta, ei tyytynyt rinnalle vaan kitinä jatkui äiskän vieressä. Aamulla sitten isin kans pohdittiin, että onkohan se nuha menny korviin vai hampaatko siellä kiusaa. Jahkattiin aikamme, että mennänkö vauvauintiin vai ei, kun lääkäriin päästäis vasta varttia ennen vauvauinnin alkua. Lopuksi onneksi päätettiin jäädä uinnista pois, sillä lääkärin tutkittua Jerryn korvat, todettiin, että siellähän on tulehdus, joka vaatii antibioottihoidon.



Jerry on tänään ollut iloinen oma itsensä eikä siis korva tunnu näin päivällä vaivaavan, mutta laitettiin silti suppo kotiin päästyä ja yöksi laitetaan toinen, että saa raukka nukuttua (ja äiti kans ;o). Lääkäri määräs 2-3 viikon päästä jälkitarkastukseen, joten vauvauinnin aloitus viivästyy meillä tuonne lähes kuukauden päähän. Toivotaan, että tulehdus paranee, eikä uusiudu.



Pitäis varmaan ottaa imuri käteen, kun isännällä on huomenna synttärit ja Anoppi on tulos käymään sen kunniaksi. Ei vaan millään jaksais, kun tuli niin huonosti nukuttua ja jalatkin on ihan poikki kaikesta vaunuttelusta... Noh ei se auta.



Kuulumisiin ;o)

Vierailija
14/20 |
02.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitkästä aikaa minäkin.

Eilen käytiin Joonan kanssa shoppailemassa oikein Jyväskylässä. Tähän asti yritykset mennyt mönkään tai sujunut huonosti, mutta nyt oli kiva mennä ja Joonakin viihtyi. Sain katseltua rauhassa vaatteita ja kierrellä hyllyjen välissä rattaiden kanssa (siellä missä mahtui, välillä teki tiukkaa :)) ja Joona jokelteli. Välillä pidettiin ruokataukoa ja taas mentiin. Muotinäytöstäkin olisimme mielellään katsoneet, mutta musiikki oli liian isollaan.

Joona lykkii itseään takaperin joka paikkaan. Hermo menee kun tavarat loittonee vaikka kuinka yrittää niitä tavoitella. Mattojen reunat on kivoja kun niistä saa kiinni ja pakkohan niitä on maistaa. Lelut ja muut menee edelleen hanakasti suuhun, yläikeniä kutittaa edelleen kovin.

Yöuniin on tullut taas muutos. Joona herää nykyään joka aamu kuudelta ja tietenkin kakka pöksyssä. Muuten antaisin Joonan livertää ja naureskella omassa sängyssään uudelleen nukahtamista odottaen, mutta kakka on pois pestävä. Kolmena aamuna viikossa minun täytyy itsekkin herätä kuuden aikoihin, mutta kahtena aamuna saisin nukkua tunnin pitempään, mutta Joonan kanssa on herättävä. Koululaisia nimittäin kuskailemme. Yötisuttelua on 1-3 kertaa yössä. Yleensä yhden kerran, mutta välillä useammin.

Soseita ja puuroja syödään neljästi päivässä, muutaman viikon sisällä aloitamme lihasoseen. Imetyksen lopetukseen yritämme keksiä keinoja kun tuttipullo ei oikein kelpaa. Kuukausi meillä on vielä siihen armon aikaa.

Niin ja tuosta nukkumisesta vielä. Joonan päiväunet on tosi lyhyitä pätkiä. Saattaa olle viidetkin unet päivässä ja kesto n. 30-45 min kerrallaan. Haluaisin mennä unille Joonan kanssa, mutta kun olen vaipumassa uneen, niin Joona jo herää. Siitä on sitten vaikea nousta.

Joona on huomannut iloksi ja ihmetykseksi iskän parran sängen. Se vasta on kumma juttu :) Ja naurua piisaa kun isi kutittelee leuallaan Joonan kaulalta tai jalkapohjasta. Joskus on Joonan kokeiltava äitin ja veljen leukaa että onko heillä samanlainen. Ja sitten hämmästyttää myös joskus kun isin leuka ei pistelekkään. Omituista.

Meillä on 5 kk neuvola vasta 18. päivä. Viimeksi 4 kk mitat oli hitusen vaille 7 kg ja 66,3 cm. Pituutta oli tullut 4 cm kuukaudessa.

Nyt kutsuu hihkuva vauveli. Sängystä kuuluu jokeltelu.



Mother ja Joona + muu pesue

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/20 |
30.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset




Meillä ollaan nuhasia, yskäisiä ja samalla nälkäisiä! Okko on nimittäin nuhista huolimatta kaksi päivää maistellut hyvällä ruokahalulla perunaa.



Oon myös iltasella antanut maissivelliä LUSIKALLA, kun ei pullo kerta kelpaa, mut lusikka sitäkin paremmin. Isot sisarukset antava mielellään myös " ruokaa" pikkuveikalle, kun äiti vaan viitsii siivota...;))



Eilen toi meidän kaksivuotias päiväunille mennessään oli keksinytkin rutistaa vielä juuri pissalla käytyään pienen lirun vauvan pottaan. Siis millä olikin saanut rutistettua pieneen pottaan pienen määrän. Ehkä vähän nauratti kun huomasin. Siististi oli keskellä huoneensa pyöreää mattoa pikkupotta. Ihana leidi!



Olisi perjantaina neuvola (5kk), ja piikkipäivä. Mutta katotaas antaako ne meille kun ollaan noin räkäsiä. Munkin papa tulokset on kestäneet tulla jo satavuotta, eikä vieläkään ollut kun soitin.. kierukkaa varten oon sen otattanut.. Onko muut ottaneet hormonikierukkaa?



näihin kuviin ja tunnelmiin - Lumo -



p.s. vetoomus; muistakaa kirjoitella, ettekä laiskistu naiset!!!

Vierailija
16/20 |
30.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En minä minnekään ole kadonnut. Arki vaan painaa sen verran päälle, että ei kamalasti ehdi koneella istuskella... Aikansa kutakin...



Meillä on maisteltu nyt myös soseita. Persikkaa sekä peruna-porkkanaa. Hyvällä halulla menee. Ja illalla velliä. En varmaan vielä olisi soseita aloittanut, mutta ihan selkeästi oli pojalla kiinnostusta ruokailuun. Seurasi aivan ihmeissään siskon syömistä. Ihan siis vain " piruuttani" kokeilin lusikkaa ja hyvin meni. Niinhän sitä sanotaan, että se herkkyys tulee jokaiselle aikanaan.



Meidän iskä on lomalla ja huomenna lähdemme koko perhe etelään. Pakkaamiset aivan alkutekijöissään ts. ei mitään laukkuun laitettuna. No, jos illalla sitten, kun lapset nukkuvat. Reissun jälkeen onkin sitten taas neuvola-aika ja saa tuoreet mitat. Kivaa!



Lomatunnelmissa,

Smila

Vierailija
17/20 |
30.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoisen jälkeen laitoin hormonikierukan ja never again! Jostain syystä en pitänyt koko hökötyksestä. Taisi olla vaan psyykkistä, mutta ihan kuin sen olisin koko ajan tuntenut. Lisäksi kuukautiset jäivät pois ja se ahdisti ihan pirusti. Ja paino nousi kuin lehmän häntä, vaikka lääkäri väitti ettei se VOI johtua kierukasta.

Nyt kaapissa odottaa pilleriresepti, mutta enpä niitä aloita ennen kuin imetys on kokonaan loppu.



Smila taas...

Vierailija
18/20 |
30.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostaa päräytin eilen Ergo-repun, tänään onkin sit kannettu poikaa oikein urakalla. Ensin käveltiin puol tuntia muskariin, siellä tanssahdeltiin 45 minsaa ja käveltiin takas kotiin. Jimi nukahtikin kotimatkalla melki heti. Sit lähettiin iltapäivällä viel viemään koiria ulos, ja eikös tuo nukahtanut taas jonkun matkaa käveltyäni, joten piti pidentää lenkkiä sen verran, että sai hyvänmittaset torkut, vein koiratkin välillä kotiin, ne kun oon niin minejä että tunnin lenkki aurinkoisella ilmalla on niille riittävä.

Tää päivä on siiis sujunut oikein mukavasti yleensä niin kovin kiukuttelevan poitsun kanssa. Nyt kun olis saanut sen viel kello viiden torkuille, mut tuollahan se olkkaris iskän kanssa hyppykiikkuilee...

Iltaa odotellessa...

t:kahu

Vierailija
19/20 |
30.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli tänään avoimen päiväkodin picnic uimarannalla. Mentiin sinne vaunuilla n. 45 min matka. Jerry heräs juuri perille päästessä ja nautti olostaan viltillä äitin ja kavereiden kanssa. Pari tuntia nautittiin aurinkoisesta ilmasta ja sitten lähdin kaupungille shoppailemaan ja taas Jerry nukahti. Kävin moikkaamas kummeja heidän töissä ja omalla työpaikalla pyörähdin. Saatiin vielä hyvät hankinnatkin. Jerryllä on ollut kaksviikkoisesta ruskovillan silkkimyssy ja hain tänään isomman, kun oon niin siitä tykänny - joka päivä päässä. Lisäksi ostettiin uikkarit, jotta päästään vauvauintiin.



Paluumatkalla kaupungilta kotiin kannoin alkumatkan rintarepussa ja sitten siirsin väsyneen hepun vaunuihin ja loppumatka unten mailla. Jerry nukkui vielä kotonakin yli tunnin ulkona, ihan uskomatonta, että meilläkin nukutaan päiväunia :o) Toisekseen iltarytmi on tosi täsmällinen. Seitsemän mais peruna-porkkanaa tölkillinen. Vähän ennen kahdeksaa iltapesut tai kylpy. Tuutulaululeikit ja unten maille iltatissin kautta puoli yhdeksään mennessä. Näin jää illalla aikaa - tehdä mitä - surffata netissä. Pitää kai mennä iskän kainaloon, kun se kerran tuolta huhuilee ja palata sitten paremmalla aikaa.



Sen verran vielä, että muuten mennään pelkällä rintamaidolla, mutta illalla aina sosetta. Yöunirytmi on pidentynyt soseen aloittamisen jälkeen. Nyt nukutaan 3-4 tunnin pätkiä, kun ennen sosetta herättiin 1-2 tunnin välein, elikkäs meillä oli hyötyä kiintieän aloittamisesta heti nelikuisena.



Hyvvee yötä ja mukavaa loppuviikkoa!

Vierailija
20/20 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin haluun ergon tai patapumin. Ergo kiinnostas siinä mielessä enemmän, kun siihen saa tulevaisuutta ajatellen tarvittaessa sen vauvatuen jossa voisi pitää sitten ihan pientä vauvaa.

Mutta se hinta...



Meillä mennään vielä pelkällä täysimetyksellä, kun se vielä meille riittää, vaikka poju painaa jo yli 9kg. Iso mies =)

Hampaitakin on jo kaksi alhaalla. Hassulta tuntuu, kun meidän ensimmäisellä tuli eka hammas 7 kuukauden iässä ja toisella 5 kuukauden iässä.



Mutta on se vaan kumma, kun kuulee kavereista jotka just on synnyttänyt, niin tulee hirvee ikävä synnytystä. Mut ehkä se on se tunne mikä tulee, kun saa sen vastasyntyneen nyytin rinnalleen...



M@nsikk@ ja poju 4kk