Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

tyrvavyöistuin--apua!

29.08.2006 |

Hei!

Meillä on pitkä, kohta 3 v. poika, joka ei mahdu enää HTS:n izicomfort turvaistuimeensa. Eli turvavyöistuin olisi ajankohtainen. Poika käy erikoistarhaa, johon liittyy taksikyyditys, eli pitäisi olla kevyt ja helposti autoon kuin autoon asennettavissa. Ja tietenkin turvallinen, hinnalla ei ole väliä.



HTS:n be safe 1-2-3 -mallia olen katsellut, mutta tyrvavyön erillinen lukitus on hankala? Onko se edes turvallinenkaan, eikö vyön pitäisi joustaa?



Onko Römer kid + hyvä?



Miten naperot muuten pysyvät vain auton vöillä paikoillaan, eivätkö venyttele vyöt löysälle? Nykyisessä kun on omat 5-pistevyöt... ???

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
29.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

;-)

Vierailija
2/3 |
29.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kahdella lapsella, nyt 4v ja 6,5v (pienemmällä ollut käytössä 3-vuotiaasta. Lapset pysyneet vöissä ihan aisoissa, koskaan ei ole ollut ongelmia sen suhteen. (Esikoinen sen sijaan järjesti parikin uhmakohtausta 7-vuotiaana ja aukoi vöitä, ajoimme sitten aina bussipysäkille, kunnes vyöt menivät kiinni...) Silloin kun ostimme ei tuota +-mallia vielä ollut, mutta ainakin 7-vuotias tyttö mahtui ihan hyvin talvikamppeissa tuohon tavalliseenkiin jossa ei levennysmahdollisuutta.



Helppo siirtää autosta toiseen, ja laittaa vyöt paikalleen. Myös selkänojan pituuden säätö nopea tehdä. Suosittelen!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
3/3 |
29.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sai Autoliiton testissä hyvät pisteet. Toisessa autossa meillä on Maxi -cosi rodi, joka sai myös hyvän arvosanan. Kumpikin on helppo käyttää, ja vaikuttaa hyvältä. Römerissä on parempi kangas.



Ks. testit www.autoliitto.fi