Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tarvitseeko 2-vuotias päiväkotilainen kaksi ulkopukua talvella?

11.01.2007 |

Laitoin kysymyksen tuonne Taaperoisiinkin, mutta täällä ehkä pyörii enemmän porukkaa...



Pitäisikö ostaa Reimatecin lisäksi vielä joku muu kokopuku (+sitten kauppatakki)?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
11.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin meillä 2-osaiset puvut lisäksi, myös reimatecin, mutta ne ei olisi mitenkään välttämättömät. Itse en vaan tykkää lähteä haalarissa kauppaan.

Vierailija
2/6 |
11.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta on hyvä olla varahaalari.Kosteussuojapuku ja kovemmille pakkasille paksumpi puku.Kauppareissuille vielä takki.



Voi olla että vähemmälläkin pärjää,mutta meillä on kotihoidossakin haalareita eri säälle.Esim. reimatec on ollut nyt loistava,kun on ollut pelkkää plussaa täällä Etelässä.Takki taas on kätevä kauppareissuilla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
11.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai periaatteessa kaksi pukua mutta toinen on isompi ja tulee olemaan käytössä keväämmällä... jos tämä talvi nyt alkaa edes..



tähän asti ollaan pärjätty mainiosti reimatecin välikausipuvulla ja fleece vuorellisella sadepuvulla.



Toppapuku ollut varmaan max 5 päivää päällä koko " talven" aikana.

Vierailija
4/6 |
11.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tyttö on reilu 3v ja hänellä on ticketin ja reimatecin puvut vaikka yhdelläkin varmasti pärjäisi.

Vierailija
5/6 |
11.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja isommilla 4v ja 6v pakko olla... siis kosteussuojatut kummatkin mutta kun ulkoilevat viikonloppuisinkin 3-4krt päivässä ja lahkeet yms kautta ehtii märkyys jostain jo falskata toisinaan. Mutta 2-vuotiaallekkin ostaisin ja ostinkin ensi talveksi jo varmuuden vuoksi kaksi haalaria, kosteussuojattuja kumpikin, varmasti ilmankin pärjää, mutta me nyt hankitaan varman päälle.



tuusis

Vierailija
6/6 |
12.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niiiin monet kerrat on keskimmäisen lapsemme päiväkotiryhmä joutunut jättämään iltapäiväulkoilun tänä talvena väliin kun lapsilla on niin heikot varustukset eikä kellään muulla kuin meidän tytöllä varahaalaria päiväkodilla ollenkaan.



Tosi hyvä olisi että pienillä olisi kaksi haalaria päiväkotikäytössä, jos toinen menee aamulla aivan märäksi, niin ilman varahaalaria koko muukin ryhmä joutuu olemaan loppupäivän sisällä.



Vein meidän päiväkodille kaksi varahaalaria ja kahdet vanhat goret yleisvarakäyttöön, mutta kun ryhmässä on 20 lasta niin eihän niistä kaikille riitä..