Syöttekö te vieläkin sitä kinkkua? Eikö se ole jo aika vanhaa???
Jos jouluna paistoitte ja tänään on jo 6.1. Syöttekö noin vanhaa lihaa? Entä jos se olisi joku muu ruoka, vaikka paistettu broileri tai lihapullat, tehty jouluna, söisittekö sitä vieläkin tänä päivänä? Ei ne jääkaapissakaan ikuisesti säily, yök!
Kommentit (14)
en söisi ellei se ole pakastettu vielä tuoreena ja sitten sulattaa jne.
En usko, että kukaan enää syö. Meillä taisi loppua tapaninpäivänä tai 27.12.
En todellakaan suostu syömään jouluksi paistettua kinkkua. Onneksi se loppui jo hyvissä ajoin ennen uutta vuotta.
Kyllä se aika arveluttavaa jo on, tosin eilen vielä söin jämistä tehtyä hernesoppaa ja hyvältä maistui.
Kinkku säilyy korkeintaan viikon, ja sekin oikein säilytettynä, eli kylmässä koko ajan, ei niin että kinkkua lämmitetään aina ruokailujen ajan pöydässä.
Ei kai kukaan niin hullu ole että jaksaisi kahta viikkoa syödä samaa ruokaa? Ja kuinka helvetin iso kinkku sitten pitäisi olla?
Minä en ole koskaan ymmärtänyt noita jättikinkkuja. Meillä ostetaan sellainen, että siitä riittää max. 3 aterialle. Mutta minä olenkin ruokaniuhottaja.
Itse laitoin noin puolet joulukinkusta viipaleina pakastimeen, ja syön vieläkin kinkkuviipaleita voileipien ja perunamuussin kera. Hyväää. Otan pakastimesta aina sopivan erän jääkaappiin. T. mies.
Meillä syödään kypsänä ostettua pikkukinkkua, jonka saimme alle puoleen hintaan joulun jälkeen. Siinä on viimeinen käyttöpäivä 16.1.2015. Jouluna meillä ei ollut kinkkua, vaan porsaan ulkofile.
Pakastimessa on vielä osa, heti paiston jälkeen sinne laitettu. Ei sitä jaksa putkeen kovin montaa kertaa syödä, eikä se maku ainakaan parane niin että viikkoakaan viitsisi jääkaapissa säilyttää, mutta pakastimesta otettuna ihan kiva vielä yksi ateria nautiskella joku päivä.
[quote author="Vierailija" time="06.01.2015 klo 11:15"]Meillä syödään kypsänä ostettua pikkukinkkua, jonka saimme alle puoleen hintaan joulun jälkeen. Siinä on viimeinen käyttöpäivä 16.1.2015. Jouluna meillä ei ollut kinkkua, vaan porsaan ulkofile.
[/quote]
Ei se avaamisen jälkeen säily enää siihen viimeiseen käyttöpäivään asti, vaan korkeintaan muutaman päivän. Hyi.
[quote author="Vierailija" time="06.01.2015 klo 11:48"]
[quote author="Vierailija" time="06.01.2015 klo 11:15"]Meillä syödään kypsänä ostettua pikkukinkkua, jonka saimme alle puoleen hintaan joulun jälkeen. Siinä on viimeinen käyttöpäivä 16.1.2015. Jouluna meillä ei ollut kinkkua, vaan porsaan ulkofile. [/quote] Ei se avaamisen jälkeen säily enää siihen viimeiseen käyttöpäivään asti, vaan korkeintaan muutaman päivän. Hyi.
[/quote]
Jep, eilen avattiin ja tänään syödään, ehkä vielä huomennakin. Älä oleta kun et tiedä, hyi itsellesi. :D
Aattona irrotin kinkusta potkan ja vähän lihaa, laitoin pakkaseen ja nyt tänään hernekeitto siitä. En todellakaan söisi enää, jos se olis jääkaapissa ollut aatosta asti, kinkku alkaa niin äkkiä haista ihan vehkeelle.
Mies syö hyvällä ruokahalulla kinkkua ainakin sen viikon, mutta mulle se maistuu vain silloin jouluaattona ja ehkä joulupäivänä, mutta sitten se alkaa jo haisemaan.
Mua huvittaa täällä nää ihmiset jotka voi syödä viikon pari vanhaa kinkkua mutta yökkäilevät kun ehdotetaan tekemään 2 päivän ruokia ajan säästämiseksi...