Mitä mieltä olette vauvamuskareista?
Kysymys otsikossa. Ollaan huomenna menossa, enkä oikein tiedä mitä odottaa.
Kommentit (5)
Se on paikka johon minua ei saisi kirveelläkään. Kaikki paikat joissa on äitejä enemmän kuin kolme kerralla kierrän kaukaa. Eikä myöskään loruttelu ryhmässä ole minun juttu. Olisi vaan kiusallinen olo.
Mutta varmasti kivaa sellaiselle joka sellaisesta tykkää. Saa vähän aikuiskontakteja jos sellaisia kaipaa. Itse olen mörökölli ja saan vaan päänsärkyä pakkososialisoinnista ihmisten kanssa joiden kanssa en koe samanhenkisyyttä.
3, ilman muuta: se on täysin vapaaehtoista. Ekan lapsen kanssa harrastin tuollaisia, toisen lapsen kanssa enää en, koska en muutenkaan ollut enää kiinnostunut kuulemaan samoja vaippajuttuja (joita ekan lapsen kanssa kohkaa, koska se on uutta - tokan lapsen kanssa se kaikki taas ei enää ole uutta).
Minusta taas muuten se, että lasten "varjolla" tulee tutustuneeksi muihinkin, kuin pelkästään työtovereihin ja oman sosiaalisen viiteryhmän ihmisiin on ETU! Ihmiselle tekee ihan hyvää tutustua erilaisiin elämäntapoihin, arvoihin, mieltymyksiin, ajatuksiin... muihinkin kuin "samanhenkisiin" ihmisiin. Koska muuten kangistuu omiin pikku ympyröihinsä ja jo nuorella iällä. Hyh!
2
2, Epäilen syvästi, että vauvamuskarissa tutustuu sen syvällisemmin ihmisten elämäntapoihin, arvoihin, mieltymyksiin ja ajatuksiin. Toki erilaisuus on rikkaus eikä minunkaan ystävät ole samasta puusta veistetty, että samanhenkisyys oli ehkä väärä sana. Pinnallinen smalltalk saa pään räjähtämään. Minua ei kiinnosta puhua tyhjänpäiväisyyksiä tuntemattomien kanssa. Nuorempana koin siitä huonoa omaatuntoa kun en ole supersosiaalinen, mutta nykyään olen hyväksynyt itseni sellaisena kuin olen. Ei kaikkien tarvitse olla sosiaalisia ja viihtyä ihmisjoukkojen keskellä :)
Todella mukava ja hyödyllinen juttu vauvalle sekä äidille. Vauva oppii musiikkia, rytmiä ja kokee läheisyyttä. Saatte uusia ystäviä ja samanhenkisiä kavereita. Itse aikoinaan tutustuin vauvamuskareissa äiteihin ja perheisiin, jotka asuvat lähistöllä.
Kiva, että olet menossa. Suurin kynnys on aina ensimmäinen kerta.
Tsemppiä ja iloa muskariin.
Kivaa siellä on.
Vai kysyitkö kenties, mitä muskarissa tehdään? Lorutellaan ja lauletaan äitien kesken, lapset hihkuvat mukana sen minkä itkemiseltä ja nukkumiselta ehtivät.... eli lasten mukaan mennään. Kannattaa syöttää ja vaihtaa vaipat ennen muskaria, että edes potentiaalisesti lapsi on hyvällä tuulella... Lisäksi leikitään mm. värikkäiden huivien, rapisevien helistinten yms. kanssa, eli suomeksi sanottuna leikitään porukalla.
Lapselle se ei sinänsä ole "opettavaista", siksi siellä ei käydä - vaan koska siellä tapaa muita pienten lasten vanhempia ja lasten kanssa puuhailu on mukavaa.