Mistä tietää, onko allergiaa vai flunssa??
Viime vuonna todettiin paha koivuallergia ja tänä vuonna saanut antihistamiinia jo maaliskuusta, samoin nenätippoja pitkään. Nyt aivastelee ja nenä vuotaa tai on tukossa. Silmiä ei kutita. Koivua ei vielä pitäisi olla, mutta ilmanlaatu aika huono katupölyn takia. Ja kai jo muitakin allergisoivia juttuja on tähän aikaan. Mutta mistä erotan, kummasta kyse, flunssasta vai allergiasta!? Jotta osaan kiinnittää huomiota oikeanlaiseen hoitoon, ettei pääse mihinkään astmatilaan ainakaa.
Kommentit (5)
Tätä mäkin mietin.. sairastin flunssan 2 viikkoa sitten. Viikko sit nuha tuntui helpottaneen, mut sit tällä viikolla se taas paheni. Nenä valuttaa ja aivastuttaa koko ajan. Mietin olisko jotain allergiaa.
No viime vuonna tuli astmaoireilua hankalan koivuallergian seurauksena. Sillä olen tarkkana. Silloin lääkäri myös sanoi, että hoidettava riittävän tehokkaasti ja ajoissa, jottei pääse astmaattiseksi. Ja että pitkittynyt nuha (allerginen) altistaa astmalle.
[quote author="Vierailija" time="13.04.2013 klo 16:03"]
Tätä mäkin mietin.. sairastin flunssan 2 viikkoa sitten. Viikko sit nuha tuntui helpottaneen, mut sit tällä viikolla se taas paheni. Nenä valuttaa ja aivastuttaa koko ajan. Mietin olisko jotain allergiaa.
[/quote]
Mutta mikä voisi nyt niin allergisoida? Noin voimakkaasti. Katupöly ainut mikä tulee mieleen, mutta tänäänkään meillä ei olla ulkoiltu ja tuollahan sataa. ap
Eikös sitä sanota että allerginen "räkä" on kirkasta ja kohtuullisen juoksevaa. Kunnon flunssassa räkä on ainakin kovin vihertävää ja paksua.
Seuraa milloin aivastelee /olo huononee. Jos olette vaikka vuorokauden sisällä siivotussa kämpässä oireileeko ? Entäs kun menette ulos alkaako aivastelu silloin ? jne,
En usko että on mitään yksittäistä temppua millä erottaa nuo muuten toisistaa.
En kyllä oikein ymmärtänyt tuota astmatilaa ?? Siis onko lapsella infektioastama vai ?