Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Karkaako hyvän perheen hyvä lapsi kotoaan?

Vierailija
21.04.2013 |

Millaisista perheistä nämä karkailijat ovat? Faktaa?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
21.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jaa, siinäpä kysymys. Minä olen aina luullut että ei, mutta ajatus on muuttunut.

Koimme itse sen, ehjä raitis perhe ei uskonsekoiluja eikä muitakaan, hyvät ja rauhalliset kotiolot, rajat ja paljon rakkautta. lapset ovat aina olleet se tärkein asia, menneet kaiken edelle.

En olisi ikinä voinut kuvitella että oma lapseni karkaisi, niin vain teki, ensin litsasi jonkun kerran koulusta, vaikka oli hyvä oppilas, pidetty ja tuli kaikkien kanssa toimeen, ei ollut kiusaaja eikä kiusattu.

Niin sitten veri veti ja otti hatkat sirkuksen mukaan..löytyi aikanaan ja hyvässä kunnossakin, mutta hätä oli kauhea ja viranomaiset ottivat vakavasti ja etsittiin ja koko suku mukana.

Kun asiaa selviteltiin ja puitiin jälkeenpäin pyysin viranomaisapua, he tutkivat perheen ja haastattelivat..sanoivat vain että perheestä ei löydy mitään vikaa, eivät voi auttaa enempää.

Hiukan vielä nuoren tempoilu jatkui mutta asettui aikanaan, tosin nyt aikuisenakin on menevää sorttia mutta on pärjännyt. Tosin täytyy sanoa että hänellä ei niihin kuvioihin kuuluneet päihteet eikä holtiton seksi eikä rikokset että siinä mielessä selvisi karikoista hyvin.

Nyt aikuisena olemme vielä muistelleet asiaa ja hän kertoo ettei vieläkään tiedä miksi teki sen, tuntui vaan että pitää vähän seikkailla.

Itse olen työssäni tavannut karkureita ja useimmiten olleet ns rikkinäisistä ja hyvin moniongelmaisista perheistä, usein mukana on erilaisia päihteitä ym ikävää.

Siksikin oma kokemus oli aivan kamala paikka koko perheelle ja suvulle, mutta joskus voi ns tavallisellekin näin käydä.

Vierailija
2/3 |
21.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä on ns. hyvä perhe? Raha ja talous kunnossa?

Muksut lähtee niistä perheistä joissa niitä ei just sillä hetkellä ymmärretä. Vaikka eilen ymmärrys olisi ollut hyvä, mutta tänään isä ja äiti ovat ihan paskoja, eikä tajua, viuuuuh, sinne lähti.. ja parin päivän viikon päästä löytyy nälkäinen ja likainen lapsi. Jotain kokemuksia rikkaampana, muttei ne muksut kovin usein ylpeile reissullaan. Ei todellakaan.

Perhe ottaa lapsen kotiin ja kylvettää ja syöttää ja kaikki kylpytakeissaan nauttii illasta keskustelemalla. Eli siis lapsia karkailee kaikenlaisista perheistä.

Mutta onhan prosentit sen puolella, että lapset karkailee perhekodeista useimmin. Ja niissä on lapsia kaikensorttisista perheistä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
21.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja-a. Minkälaisista van. Yksi syy voi olla kapinointi jos liian tiukat rajat. Veikkaisin että lapselta puuttuu kunnioitus vanhepaa kohtaan. Nykyään ollaan liian kavereita lapsille,liian pienestä. Vanhemmilla auktoriteetti kadoksissa.

 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi viisi