Johtuvatko vaatteiden laadun heikkeneminen ja Kiinan ruokaskandaalit...
maailman väestöräjähdyksestä?
siis suorasti tai epäsuorasti. Kaipaisin pohdintaa ja pitkiä analayyttisiä vastauksia tämän asian tiimoilta.
Kommentit (5)
Eivät, vaan rahanahneudesta.
Anteeksi, ettei tästä nyt kovin pitkää ja perusteellista pohdintaa syntynyt, sillä niin vaatteiden laadun heikkeneminen kuin ruokaskandaalit johtuvat lähes poikkeuksetta siitä, että joku kapitalisti (ilman mitään poliittista sivuvivahdetta) haluaa saada enemmän voittoa toisten kustannuksella.
On harmillista, että lapsi ja orjatyövoimaa hyväksikäyttäen ei enää tuoteta laadukkaita vaatteita ja ruokatarvikkeita yhtä halvalla kuin ennen Kiinassa, Indonesiassa, Intiassa jne. Mihin ne laiskan sossunpummin rahat enää riittävät? Kiinan tehtailla painetaan jo töitä yötäpäivää - tehostamisen varaa ei ole.
Sillävälin kun makasit siellä sohvalla yllämainituissa maissa elintaso koheni työtä tekemällä ja se on sinulta pois. Kohta ostavat suomen ja laittavat sinut marjanpoimintaan ja tehtaisiin.... mikä olisikin aivan oikein.
upitusta