Syöminen kielletty klo 18. jälkeen!
Vihdoinkin aion ottaa itseäni niskasta kiinni ja lopettaa ylettömän pupeltamisen. Tein päätöksen, että sen mitä syön, syön ennen klo 18:aa. Joskus, kun on täytynyt olla 12 t syömättä laboratoriokoetta varten, ei se lopultakaan ole tuntunut kovin vaikealta. Sitä suurempi nälkä sitten tietenkin on aamulla. Mutta silloinhan asia onkin hyvällä mallilla, aloittaa aamun kunnon aamupalalla eikä pupella yhtä sun toista enää pitkin iltaa. Eikös se Raxukin puhunut jotain tällaisesta. Antakaapa taustatukea ja kertokaa omista kokemuksistanne. Laitan tänne huomenna nykyisen painoni ja kommentoin oloa ja jaksamista parin päivän välein.
Nimimerkki "Pullukka-löllykkä"
Kommentit (17)
Itsekuria tarvitaan, kun totuttelee tähän "ei ruokaa klo 18. jälkeen" -elämäntapaan. Melko pian (parissa viikossa) totuin - ei iltaisin nälätäkään enää. Tarkoitus on vain keikauttaa päivärytmi kohdalleen. Aiemmin en saanut aamulla alas mitään muuta kuin kahvia. Nyt syön puuroa hillon kera, kaksi Reissumies-ruisleipää (päällä juusto- ja kinkkuviipale) ja lasillisen omenamehua sekä kahvia kupillisen. Olo on hyvä. Painokin tippui, mutta se ei ole pääasia. Kevyt olo on parempi olo - siksi tein tämän ruokaremontin. Ap
PS. Toivottavasti tässä ei ole mitään ketään järkyttävää sanaa (kuten "pupeltaminen")
Ei onnistuisi, kun teen suurimman osan duunistani yöllä. Silloin pitää syödä, kun tekee. Olen leipuri yms.
Mulle 12 h paasto ei ole helppo, otan hedelmän mukaan verikokeeseen, että jälkeenpäin voin heti syödä sen. Olen kolmesti ikäni aikana pyörtynyt 12 tunnin paaston jälkeen. Siksi.
Tsemppiä sulle kovasti.
Noin viikko takana tätä "anti-ramadan" -kuuria ja olo on hyvä. Totuin nopeasti siihen, että klo 18. jälkeen ei syödä mitään. Kaakaota, omenamehua ja kahvia olen kyllä illalla juonut.
Mäkin teen toisinpäin, koska olen aamu-uninen .Voin hyvin olla aamulla syömättä, juoda vain mustan kahvin, ja niin teenkin. Sitten syön klo 13 aikaan lounaan ja klo 20 aikoihin päivän tukevimman aterian päivällisen, ei välipaloja.
pupeltaminen... hyi vittu miten ällöttävä sana :XXX
Pyydän nöyrimmästi anteeksi sanaa pupeltaminen.
Ap
"Hyi vittu" - miten ällöttävä ilmaus!!!
Itse en kestäisi olla noin kauan syömättä (ajatellen, että aamiainen on noin 8-9 aikoihin..) Kuulin itsekin tuon läpän "ei enää syömistä klo 18:n jälkeen" joskus teini-iässä, mutta itse en siihen koskaan tottunut. Parempi syödä niin että voi nukkua yönsä rauhassa, kuin kärvistellä nälkäisenä ja maha muristen mättäen sitten aamulla kauhean annoksen sisäänsä..
Mulla on kans toi iltaPUPELTAMINEN ongelma. En saa aamuisin enkiä päivälläkään vielä mitään syötyä, yleensä vasta iltapäivän puolella ja sitten tuleekin illalla mässättyä. Ei hyvä! Mutta toivon että onnistut yrityksessäsi :)
Mä meinasin kanssa tulla kommentoimaan tuota pupeltaminen-sanaa. Ihan hirveä sana. Antaa ap:stä kuvan kuin olis joku vajakki.
Jos tuntuu aivan mahdottomalta, ota jotain ihan pientä, vaikka kupillinen kaakaota ja 1 (YKSI!) leipä. Kyllä siihen pian tottuu. Tärkeintä on se, että ei mässyttä tolkuttomasti koko iltaa, kunnollinen iltapala ei vielä vie pohjaa laihtumiselta.
Ei sekään ole kivaa, jos aamuisin herää päänsärkyyn, kun verensokeri ehtii yöpaaston aikana laskea liikaa.
No ap saa kuitenkin hyvät sokeripiikit mehuillaan ja kaakaoillaan, kun nälissään niitä vetää iltaisin :D järki hoi..
Joskus teininä tuli kaverin kanssa tuolla laihdutettua, ihan älyvapaata hommaa. Kun ottaa ruokavalioon aamupalan (sen pystyy tekemään jos oikeasti haluaa) ja syö tasaisesti pieniä annoksia niin ei tarvitse tuollaisia rajoituksia ja illalla ei tee mieli mässäillä kun ei ole pitänyt itseään nälässä. Itse syön aamupalan, lounaan, päivällisen ja iltapalan. Ei tarvitse syödä välialoja eikä tee mieli napostella kun verensokeri pysyy tasaisena. Leivän olen vähentänyt minimiin ja himo siihen on loppunut: ruisleipää syön viikonloppuaamuna. Jos illalla liikkuu niin tuo ap:n aikarajoitus ei ole mitenkään järkevä.
Haha, ap ei taida pahemmin iltaisin liikkua. Kyllähän tuollainen onnistuu, jos illat viettää sohvalla telkkaria katsellen tai netissä roikkuen. Itselläni on monena iltana treenit kasilta tai myöhemmin, joten jos en klo 18 jälkeen söis mitään, ei tulis kyllä urheiltuakaan täysipainoisesti. Toisaalta myös koska liikun iltaisin, ei mulla jää aikaa siihen PUPELTAMISEEN.
En mä tohon lähtisi.
En ymmärrä miksi. Ei sillä ole väliä mihin aikaa syö, vaan sillä että mitä syö.
Ei olis mun juttuni tuo. Mutta jos jollain toimii, niin mikäpä siinä. Mun olisi syötävä todella raskas päivällinen, jotta illalla ei ehtisi tulla nälkä ennen nukkumaanmenoa. Nälässä ei uni kerta kaikkiaan tule. Sitten pyörisin sängyssä, heräilisin yöllä, ja aamulla huonosti nukkuneena ja hirmuisen nälkäisenä ei varmasti olisi helppoa pysyä syömisen kanssa kohtuudessa.
Mullekin sopii vain se, että syömistä tulee kolmen tunnin välein, jotta verensokeri pysyy tasaisena eikä tule päänsärkyjä. Syömisen määriä on sitten helpohkoa pitää kurissa, kun verensokeri ei heittelehdi.
[quote author="Vierailija" time="13.04.2013 klo 08:38"]
Mulla on kans toi iltaPUPELTAMINEN ongelma. En saa aamuisin enkiä päivälläkään vielä mitään syötyä, yleensä vasta iltapäivän puolella ja sitten tuleekin illalla mässättyä. Ei hyvä! Mutta toivon että onnistut yrityksessäsi :)
[/quote]
Tällaiset minua ihmetyttävät, että jos aamulla ja päivällä ei mene ruoka alas, ja sitten haaveillaan, että illalla olisi ruokailurajoituksia, niin milloin tällainen ihminen sitten kuvittelee syövänsä! Joskushan on syötävä. Eikä koko vuorokauden syömisiä voi ahtaa muutamaan iltapäivän tuntiin!
Minua kiinnostaisi tietää miksi ap ei syö klo 18 jälkeen? Siis onko tarkoituksena laihduttaa vai vaan paastota? Jos ap haluaa laihduttaa niin kuulostaa huonolta keinolta. Kokeile syödä terveellistä (kaakao ei ole sitä) ja puhdasta ruokaa. 4-5 pientä/normaalia annosta päivässä. Dietit eivät pidemmän päälle tuota hyvää.
Jaa, no mä teen just päinvastoin. Ei mulle ole vaikea olla syömättä vaikka vuorokauteen, mutta vaikeinta on mennä tyhjällä vatsalla nukkumaan. Aamulla ja päivällä sen nälän kestää.
Usein toki kärvistelen montakin päivää syömättä, jännästi se vaihtelee, toisinaan menee helpostikin, kun taas joskus aika tuskallista.