Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kun mies ei enää anna

Vierailija
24.03.2013 |

Ajattelin kertoa tilanteestani mieheni kanssa, koska en keksi muutakaan tapaa purkaa tätä ahdistusta. Jos joku vaivautuu lukemaan ja vaikka kommentoimaan, lohduttamaan edes hieman, olisin kiitollinen.

Meillä oli alkuun loistavaa seksiä, ehdottomasti parasta mitä olen ikinä saanut. Täydellinen avoimuus ja yhteisymmärrys, kokeilimme erikoisuuksia; Pyllyseksiä, leluja, sitomista. Mutta sitten out of nowhere noin puoli vuotta sitten alkoivat ongelmat jotka pahenivat hiljalleen siihen pisteeseen, että tiesin saavani seksiä vain kun mies on päihteiden vaikutuksen alaisena. Hänellä oli jokseenkin ongelmia aikaisten siemensyöksyjen kanssa, mutta se ei haitannut minua. Hän hoiti minut loppuun silloin suullaan, ja molemmat olivat tyytyväisiä. Jossain vaiheessa hänen itsetuntonsa ilmeisesti romahti niin, että avuksi tuli alkoholi, jolla kestävyys parani ja lopulta tiesin saavani seksiä vain, kun mies oli kevyessä humalassa. Ajattelin, että ei tämä tästä enää voi pahentua.

Lopulta sekin sitten loppui. Nykyään itken yksin suihkussa jokaisen torjunnan jälkeen. En ole saanut seksiä varmaankaan kolmeen kuukauteen, lakkasin laskemasta ajat sitten. Suutelukin on jäänyt, ja kaikenlainen hellyys. SYliin sentään pääsen nukkumaan. En ymmärrä kuinka parisuhde voi edes olla olemassa, jos seksiä ei ole. Ja ajatelkaa, olemme olleet yhdessä vasta pian vuoden. Olemme toki tunteneet ja olleet ystäviä paljon kauemmin, tunteita ollut molemmin puolin. Mies on muuten aivan ihana, rakastaa minua yli kaiken, enkä koskaan päästäisi häntä menemään. Mutta oma itsetunto on murskana, koska päässä pyörivät vain itsesyyttävät ajatukset: "Miksei mieheni halua minua?" "Mitä teen väärin?" "Olenko ehkä rumentunut?" Jopa se pahin: "Onko hänellä toinen?"

Joka kerta kun asiasta yrittää puhua, puheenaihe vaihdetaan huomaamatta muuksi ja minä vetäydyn yhä enemmän kuoreeni. Kysyin jopa yksi päivä, että onko tässä maailmassa mitään, millä sut saa vielä vieteltyä? Mies vastasi vain että on, muttei tarkentanut yhtään. Miksi kelpasin alussa, mutta enää en? En tunne itseäni läheskään yhtä viehättäväksi kuin alussa.

 

Olen suhteellisen hyvännäköinen, hoikka ja itsestäni huolta pitävä, joten siitä ei kai ole kyse. Miehellä on toki ollut jonkinasteista masentuneisuutta pidemmän aikaa, mutta ei se voi koko syy olla. Ahdistaa, itkettää. Olen niin pettynyt ja petetty. En tiedä kauanko kestän tätä torjutuksi tulemista.

En tiedä lukeeko tätä edes kukaan, kaipasin vain paikkaa johon avautua. Uskomattoman tyhjä ja kaikkensa antanut olo.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
24.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosi moni mies kokee tuota samaa omassa parisuhteessaan. Luulen, että joltain miesvoittoiselta foorumilta saisit fiiliksillesi sympatiaa.

Itse en osaa kyllä auttaa muuten, kuin toivomalla että tilanne joskus vielä korjaantuu.

Vierailija
2/8 |
24.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedän että kokee. En käsitä miksi yksikään nainen tahallaan pihtaisi mieheltään? Ja se, että jotkut käyttävät sitä vielä koston aseena, tai rangaistuksena? Mitä helvetin rakkautta sellainen on?

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
24.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksi vastausta ja kummassakin puhutaan miehistä. Naisille tätä asiaa ei saa olla olemassa? Haluttomien miesten määrä on suuri, mutta ei sitä saa sanoa koska on epämiehistä kun muna ei ole koko ajan pystyssä. Ei sellaisia miehiä saa olla olemassa!

Tsemppiä ap:lle, toivottavasti saat fiksuja vastauksia. Itse en osaa antaa kunnon neuvoa vaikka olen kuunnellut ystäväni samanlaista ongelmaa. Heillä tilanne jatkuu ja puhe on nyt pariterapiasta. Erona ehkä se että mies ei heillä vaihda aihetta vaan suuttuu siitä että asia otetaan puheeksi.

Vierailija
4/8 |
24.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="24.03.2013 klo 04:47"]

Kaksi vastausta ja kummassakin puhutaan miehistä. Naisille tätä asiaa ei saa olla olemassa? Haluttomien miesten määrä on suuri, mutta ei sitä saa sanoa koska on epämiehistä kun muna ei ole koko ajan pystyssä. Ei sellaisia miehiä saa olla olemassa!

Tsemppiä ap:lle, toivottavasti saat fiksuja vastauksia. Itse en osaa antaa kunnon neuvoa vaikka olen kuunnellut ystäväni samanlaista ongelmaa. Heillä tilanne jatkuu ja puhe on nyt pariterapiasta. Erona ehkä se että mies ei heillä vaihda aihetta vaan suuttuu siitä että asia otetaan puheeksi.

[/quote]

 

Meillä suututaan myös, onneksi tosin harvemmin. Kiitos kovasti, toivon myös saavani edes jonkinlaisia neuvoja tai kokemuksia. Pahinta on epätietoisuus; Loppuuko tämä koskaan, voinko tehdä itse mitään?

-AP

Vierailija
5/8 |
24.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pornoteollisuus on aivopessyt jotkut miehet luulemaan, että pitäisi pystyä tiettyihin suorituksiin tai muuten "ei ole mies eikä mikään". Samainen teollisuus on luonut myös ulkonäköpaineita naisille.

Vierailija
6/8 |
24.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko pysähtynyt kertaakaan miettimään miestäsi? Vai vellotko vain itsessäsi ja mikä SINUSSA on vialla ja mikset SINÄ saa seksiä? Oletko kertaakaan miettinyt mitä miehesi ajattelee ja lähestynyt asiaa kysymällä mitä miehelle kuuluu ja miksi miehesi olisi alavireinen?

 

Oletko mahdollisesti asettanut liian suuret vaatimukset seksielämällenne niin, että mies ei koe pystyvänsä suoriutumaan siitä vaatimallasi tavalla?

 

Jos olet osannut lähestyä asiaa kriittisesti myös omalta suunnaltasi, niin on todennäköistä, että  tarvisitte jonkin sortin terapiaa, että pääsisitte eteenpäin tuosta solmukohdasta. Jos tähän ei ole kummallakaan haluja niin valitettavasti täytyy todeta, että ero koittaa. Kukaan ei, eikä kenenkään tarvi, jaksaa elää liitossa ilman seksiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
24.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kävi hiukan samalla tavalla muutama vuosi sitten. Joka päiväinen seksi loppui kuin seinään ja miehen kiinnostus kaikkea seksuaalista kohtaan loppui. Olin varma että miehelläni on toinen. Asia ärsytti minua niin paljon että olin jo ottaa eron.Mutta siihen löytyi selitys miehen testo-arvosta. Hän pyysi lähetteen verikokeisin josta asia selvisi. Nyt asiat ihan hyvällä mallilla, seksiä pari kertaa viikossa, mutta miehen kiinnostus esim yhteisen pornon katsomiseen ja leikkeihin on kadonnut.EIkä hän syty seksille kuin hitaan lämmittelyn tuloksena ja aloitteen teen minä lähes aina. Läheisyyttä kuitenkin löytyy.Tämä oli tällaien erilainen näkökanta asiaan! Tsemppiä sinulle!

Vierailija
8/8 |
24.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jatkan vielä, että testo arvot olivat miehelläni romahtaneet kerralla pohjalukemiin ja siitä seurasi mm masennusta ja yleistä haluttomuutta asioihin.