Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko joku vieras koskenut raskausvatsaasi?

Vierailija
16.11.2012 |

Mitä mieltä olet siitä?



Itselle tuli juuri kaupassa eräs eläkeläispappa taputtamaan vatsaani (vatsa on iso, viikkoja jo 37) ja kehumaan sitä. Työssä ollessani pomo taputti vatsaa kerran yllättäen. Aluksi ärsytti vanhan papan taputtelu, mutta nyt kun ajattelen niin sehän oli hyvää tarkoittava lämmin ele. Pomon taputuskin oli varmasti hyväksi tarkoitettu, mutta se ärsyttää vieläkin -.-



Mikä siinä raskausvatsassa on niin erityistä?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
16.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tota samaa kun olin raskaan, enkä antanut kenenkään koskea paitsi mieheni. Kerran eräs ystävä yritti mutta torjuin käden aika äkkiä.



Nyt taas töissä nainen joka viimeisillään raskaana ja kyllähän tuota mahaa teksi mieli koskea... Ehkä säkin ymmärrät sen sitten joskus kun aikaa on kulunut ja sulle pompsahtaa raskausmaha eteen...



Se on jotenkin sellainen tulevaisuuden pallo jolta toivoo ihmettä :)

Vierailija
2/5 |
16.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

En oo ollut pian 20vuoteen raskaana,ikää jo sen verran ja lapset pian aikuisia.En oikein muista noilta ajoilta mitään ihmeellistä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
16.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kieltämättä vähän kummallista alkuun kun joku puolituttu tuli yhtäkkiä koskettelemaan vatsaa. Kyllä siihenkin tottu ja useimmat kyllä yleensä kysyivät että saako koskea :)

Vierailija
4/5 |
16.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

osa ihan luvan kanssa ja toiset uskaltautuneet "ominpäinkin" koskemaan ja tunnustelemaan vauvan liikkeitä :) mulle se on ollut ihan ok, oikeastaan vaan kiva, että ystävät on lapsesta kiinnostuneita. Muutenkin halataan kun tavataan eikä fyysinen läheisyys ole mikään mörkö.



Täysin tuntemattomiin taputtelijoihin suhtautuisin kyllä ihan eri tavalla, onneksi en ole sellaisiin koskaan törmännyt.

Vierailija
5/5 |
16.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

saako koskea mahaan ja onko vauva hereillä :)



Musta on jotenkin hassua, kun nämä vanhemmat ihmiset haluavat koskea mahaa ja niiden silmiin nousee kyyneleet ja saat kuulla pitkän jupinan siitä: "Voi, tulee niin mieleen, kun odotin omaa vauvaa. Nyt se on jo xx vuotta ja aikuinen tyttö/poika".



Omalle äidilleni kanssa nousi kyyneleet silmiin, kun hän koski mahani ekan kerran ja tunsi ensimmäisen lapsen lapsen potkun kättään vasten :) Äiti on itse sanonutkin, että eniten hänellä on ikävä niitä vauvan potkuja raskausajasta :)