Onko metsolan lastenvaatteet hintansa verosia?
oli kauniita vaatteita, esim.pitkähihainen pusero 21,90e, aika tyyris mutta ei liian kallis. Miten on tuo laatupuoli, ovatko oikeasti niin hyviä kuin mainostavat?
Itse mielelläni laitan lapsille jotain retroa, vaikkapa tuollaisen paidan. Muuten tykkään hyvin tyttömäisesti pukea.
Kommentit (20)
sopisi isommalle lapselle kun on hyvin siro mutta pienempi on hieman pyöreämpi..
Asiasta on ainakin ennen mainittu heidän nettisivuillaan. Sopii täydellisesti meidän laihalle lapselle.
ja meillä naperot tykkäävät etenkin housuista.
Minulta meni kyllä vähän maku kun Metsolasta tuli marketkamaa ja sitä saa muun muassa halppisketjusta kuten Kärkkäiseltä. Joten tuskin ostamme enää muutakun korkeitaan noita housuja.
Oikein laadukkaita, hyvin kestävät, mutta ota kokoa isompi kuin yleensä.
Etenkin frotee pitää hyvin värinsä, trikoo haalistuu hieman. Eivät veny ja vanu.
Metsolan kohdalla kannattaa kuitenkin ottaa kokoa isompi, kuin mitä normaalisti käyttää. Ovat naftia kokoa.
Itsellä poika käyttää nyt 86 cm vaatteita, mutta Metsolasta meillä on käytössä koko 92 cm. Ja poika on pitkä ja pientä vatsaa, mutta oikeastaan enemmän hoikka kuin pyöreä.
ja meillä naperot tykkäävät etenkin housuista.
Minulta meni kyllä vähän maku kun Metsolasta tuli marketkamaa ja sitä saa muun muassa halppisketjusta kuten Kärkkäiseltä. Joten tuskin ostamme enää muutakun korkeitaan noita housuja.
no joo.. villervallalla on muuten myös sieviä vaatteita ja hitusen metsolaa edullisempia, eikä ole ns.marketkamaa. Meillä ollut villervallan takki tytöllä ja ollut kyllä hyvä
itse nettikaupassa kuin kärkkäisellä? Eiköhän voisi ollakin yhteistyötä, kärkkäinen kuten metsolakin pohjoisesta ja metsolan "luoja" lestadiolainen ja kärkkäisen ex-sellainen
Ne on niiin Last Season. Osta popin tms vaatteita ennemmin. Tai Gantin tai Tommy Hilfingerin. Metsola alkaa olla sellaista Liminkalaisten ihastelemaa "muotia"
tota pyörittää. Kaikki vl:t sen tietää ja mitä pahaa muuten lestadiolaisissa on, ei kai se asiaan mitenkään vaikuta?
Mun mielestä noi vaatteet on ihan nättejä, mutta vähän samanlaisia kaikki nuo "erilaiset"
Kaikki retroa, sama väritys ja kuviot saman tyyliset. Me&I on jo ihan unohdettu..?
lindexistä, nytkin puoleen hintaan sain. 2mekkoa ja yhdet velourhousut yht.26,5e ja laatu ihan ok!
No lindexin legginseihin tulee n.vuoden käytön jälkeen helposti joku reikä, mutta paidat, tunikat ja farkut hyvälaatuisia sekä nuo velourhousut- ja paidat
hän on ottanut esimerkiksi lestadiolaisten äitien ompelemia vaatteita myyntiin ja tekee yhteistyötä. Ei siinä ole mitään pahaa, mutta miksi tehdä jostakusta lestadiolainen, jos hän ei sitä ole?
Metsolan vaatteet on hyviä ja ostan niitä siksi koska ovat hyvälaatusia ja ihan nättejä. Tosin kaikista en tykkää mutta se on ihan makuasia. Ja ostan vaikka oli eli ei lestadiolaisia, mitä väliä. Kannattaa toki ottaa numeroa isompi, saatan ottaa jopa 2 numeroakin koska käytän kuivausrummussa. Tosin ei kutistu sen enempää kuin muutkaan.
Meille melkein kaikki meillä olleet metsola vaatteet hankittu käytettyinä ja osa käynyt vielä senkin jälkeen tutuilla kierrossa. Kovin paljon en niitä ole halunnut ostaa kun olen siinä luulossa, että tekevät kuitenkin suuren osan vaatteen halpatyövoimalla jossain muualla kuin Suomessa, olenkohan väärässä?
Koot ovat tosiaan niukkoja, tosin esim sukkahousut mielestäni ihan normikoa, erityisesti paidat ovat pieniä ja kaula-aukot myös melko ahtaita.
Kivannäköisiä minusta ehdottomasti ovat.
voi jeesus :D joku kysyy onko vaatteet hyviä niin porukka alkaa kirjotteleen siitä mihin uskonto ryhmään kuuluu kyseisen merkin edustaja :DD mistä tiedätte muitten merkkien tekijöitten tai ompelijoitten uskontoa tai vaikkapa ajattelu tapaa. saattaa sielläkin olla monen moista ihmistä :)
Ostin 104-koon hupparin ja froteehousut hoikalle 97 cm pojalle just kun kehotettiin ottamaan reilumpi koko... paita on kyllä sopivan kapea mutta tällä hetkellä vielä "mekko" ja hihat pitkät, housut vyötäröstä hyvät mutta liian pitkät. 98-koon pituudet ois varmaan olleet hyvät mutta housujen vyötärö ehkä kiristävä ja paita ois näyttäny makkarankuorelta. Ihan laadukkaalta vaatteet vaikuttavat, en olis normaalihinnalla ostanut mutta olivat alessa.
Ainakin lapsimessuilla tänään näytti kaikki metsolan osaston naiset lestadiolsilta. Siihen siis kiinnitin huomiota ja nyt googlasin selvittääkseni asiaa. Että oonko siis lestapulju. Hyvä siis etten mitään heiltä ostanut, boikotti päällä. Niin kaksinaamaista porukkaa kuin olla saattaa.
Mitä väliä vaikka tuotteen saa marketista? Ei se myyntipaikka tuotetta huononna.
Vierailija kirjoitti:
Kovin paljon en niitä ole halunnut ostaa kun olen siinä luulossa, että tekevät kuitenkin suuren osan vaatteen halpatyövoimalla jossain muualla kuin Suomessa, olenkohan väärässä?
Ihan oikeassa olet. Virossa teettävät halvalla. Monet merkit ovat ns. "kotimaisia", vaikka oikeasti tuotteita tai materiaaleja ei valmisteta Suomessa.
Nyt viimevuosina on tullut kivoja täysin kotimaisia esim. Piipaa. Googlaten löytyy kotimaiset lastenvaatteet, kunhan muistaa katsoa, ettei ole vain Metsolan tapainen vain toimisto Suomessa.
Nyt on alkanut suorastaan ärsyttää Metsolan Pop Up -myymälät. Kovasti niitä mainostetaan, mutta paikanpäällä saa todeta, että ei ole vaihto eikä palautusoikeutta!
Kiva, kun ostaa väärän koon. Ei ne mitään ihan halpoja ole. On varmaan katteet kohillaan, kun isot alennukset ja silti hintaa jää vielä.
Etenkin frotee pitää hyvin värinsä, trikoo haalistuu hieman. Eivät veny ja vanu.
Metsolan kohdalla kannattaa kuitenkin ottaa kokoa isompi, kuin mitä normaalisti käyttää. Ovat naftia kokoa.