Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko täällä Lieksasta ketään paikalla?

Vierailija
19.10.2011 |

Onko se perheelliselle millainen paikka asua? Onko koulut millaiset ja harrastusmahdollisuuksia minkälaisia?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
19.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

väärän värinen, niin suhtautuminen uusiin asukkaisiin on perinteisen suomalaisen tuppukylän tapaan jotain nihkeän ja nyrpistelevän välimaastosta.



Jos taas et ole kalkkilaivan kapteenin sävyä, paikalliset persut varmasti kertovat mielipiteensä ennemmin tai myöhemmin.



http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011101314563739_uu.shtml

Vierailija
2/9 |
19.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo ihan suomalaisia ollaan.. Pidetään asiat omina tietona.. Eli kun ollaan pääkaupunkiseudulta niin meidän sopeutuminen tollaiseen kylään saattaa olla vähän niin ja näin. Varsinkin kun on tottunut ettei ketään kiinnosta meidän asiat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
19.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taannoinen Hesarin juttu ei ainakaan nostanut paikan mainetta silmissäni.

Vierailija
4/9 |
19.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taannoinen Hesarin juttu ei ainakaan nostanut paikan mainetta silmissäni.

Vaikka omaa rauhaa kaipaankin niin ehkä tuo 12 000 ihmisen "kaupunki" saattaa kuitenkin olla liian pieni. Ja mistäs niitä töitä sitten repäset.. Ei ainakaan kiinnostaisi ajella Joensuuhun asti töihin, kun on 4 lastakin huollettavana. Ehkä kuitenkin pitää vielä miettiä asiaa ja jutella asiasta mieheni kanssa.

Kiitos tästä, tulee mietittyä asiaa tarkemmin. Tosin Lieksalaiset voi vielä kommentoida asiaa. Olisi ihan oikeasti mukava kuulla paikkakuntalaisen mielipiteitäkin.

Vierailija
5/9 |
19.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos teillä ei ole töitäkään tiedossa? Matka Joensuuhun on kuitenkin aika pitkä (melkein sata kilsaa) joka päivä ajettavaksi.

Vierailija
6/9 |
19.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

en enää asu Lieksassa, mutta vierailen siellä säännöllisesti mummoa moikkaamassa.



Harrastusmahdollisuudet: riippuu mitä harrastaa. Luistelu ja jääkiekko onnistuu (joskin seura on surkea), mäkihyppykin, jos on hurjapää. Hiihto onnistuu. Uimahalli on. Omana aikanani ei ollut judoseuraa. Amis ja kauppis löytyy. Kaupunki on omalla laillaan kaunis, kun Pielinen on laidalla ja pari jokea virtaa kaupungin läpi.



Maalaiskaupunki, väki ei pidä "neekereistä". Tällä hetkellä siellä on somalipakolaisia, ja piti itsekin hieraista silmiäni, kun kaapupukuinen rouva käveli perintötöllini ohi, ja vielä kaukana keskustasta (Olenko nyt tosiaan Lieksassa...?). Mutta siellä on hyvä syy olla pitämättä sosiaaliviraston huollettavista: työttömyysprosentti huitelee yli 20 ja vakituisen toimen saaminen on lottovoitto. Lieksalaisten mielestä omissakin kaupungin asukkaissa on tarpeeksi sossun asukkaita.



Karhuja ja susia enimmäkseen vihataan. Metsästys on yleinen harrastus. Lieksalainen on nuuka, eikä halua maksaa mistään juuri mitään, ehkä juuri työttömyydestä johtuen. Niinpä kuntosalia ei ole. Kaupungin sali on Rauhalassa.



Nuoret lähtee pois, heti kun kynnelle kykenee, kuten minäkin serkkuineni. Itse en olisi lähtenyt, mutta en ole kirjailija, enkä taidemaalari, enkä halunnut tyytyä Siwan kassaksi eli töitä piti löytää...Eläkeläiset palaa.



Omakotitalot on 1/3 siitä, mitä pääkaupungin kehyskunnissa. Huumeetkin on rantautuneet kaupunkiin. 20 vuotta sitten niistä ei ollut juuri tietoakaan. Ryypättiin Kaatrassa ja Simo Hurtassa.



Älä muuta, jos saat valita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
19.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta alan jo siihen kallistua ettei tuo ole meitä varten.. Voin jo sieluni silmin nähdä miten turhaudun noin pienessä kaupungissa.. Jos pitäisi sen mökin ihan vaan kesämökkinä..

jos teillä ei ole töitäkään tiedossa? Matka Joensuuhun on kuitenkin aika pitkä (melkein sata kilsaa) joka päivä ajettavaksi.

Ja sata kilsaa nyt ei ole paha.. Autolla tietysti riippuen keleistä n. tunnin ajomatka. Sama aika menee minulla täällä julkisillä n. 20 kilometrin matkaan. Joudun vaihtamaan bussin ratikkaan, että pääsen edes töihin. Hieman välillä närästää tälläinen, mutta itseppähän valintani tein :)

Vierailija
8/9 |
19.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lieksan ja Joensuun väliä ON paha.



On ihan eri asia mennä bussilla ja ratikalla, kuin 100 km Lieksasta Joensuuhun niitä huonoja teitä lumimyrskyssä ja kaatosateessa. Silloin ajetaan 60 km tunnissa. Valoja ei reitin varrella ole, ja hirviä riittää, jos ei sitten aja karhun päälle. Ja jos auto sattuisi vielä toimimaan 40 asteen pakkasella. Siis jos webasto ei ole jäätynyt. Ja sähän tarviit siihen matkaan uuden auton....



Aini, ja kunnon vaatekauppojahan siellä ei ole. Aikoinaan tuli halvemmaksi lähteä Hesan aleisiin junalla (älä kuvittele että yhteys toimisi työmatkoilla), kuin ostaa vaatetta Lieksasta. Kirppareidenkin kamat on todella kulahtaneita.



Mutta luonto siellä on upea.



terv. 8, tölli kesämökkinä minullakin. Valitsen ite mieluummin julkiset välillä Vantaa-Hki kuin

juuri sen kyseisen 100 km.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
19.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

.. ja paljon mieluummin vain käyn siellä, kuin asuisin:)



Sen verran pieni tuppukylä, että ei kiitos enää sinne. Sukulaiset kyllä asuu siellä, ja harmittaa kun asutaan suvusta niin kaukana.



Somaleita paljon nykyisin. Juorut leviää, muut tietää toistensa asiat paremmin kuin itse:)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi neljä viisi