Ex mies kävi taas kimppuun
kun en suostunut perjantaina antamaan lasta hänelle, koska oli humalassa. Repi tukasta ja puristi käteen kunnon mustelmat. Ei aikaakaan, niin ex-miehen vaimo tuli hakkaamaan ovea, että lapsi nyt tänne. Avasin oven. Nainen oli autolla ja ilmeisesti siis selvinpäin. En antanut lasta ja perustelin asiani sillä, että isä on aivan humalassa. Muija uhkasi sitten tulla poliisien kera hakemaan lapsen, rikon hänen mukaansa tapaamissopimusta. Mitä voin tehdä?
Kommentit (10)
jos olisit kutsunut poliisit samantien paikalle, olisi päihtymys helppo todistaa sillä.
Eli jos epäilet että lapsen huoltaja on humalassa, kutsutte poliisit paikalle puhalluttamaan, jos ok niin onpa tarkistettu, jos taas on kännissä niin on viranomaiselta todiste asiasta, ettet ole vain kiusallasi jättänyt lasta antamatta hoitoon.
isätapaamiselle.
Humalaiselle ei lasta tarvitse luovuttaa mutta humalatila tulee voida todistaa.
Jos eksän vaimo oli selvä, hänelle olisit voinut lapsen antaa.
Sitten....kuinka pitkästä tapaamisesta oli kyse? Pe-su? Annoitko lapsen sitten lauantaina isälleen vai jäikö tapaaminen kokonaan väliin?
Se, että sait mustelmat yms on lievä pahoinpitely mutta ei poista sitä tosiasiaa, että rikoit tapaamissopimusta.
isätapaamiselle.
Humalaiselle ei lasta tarvitse luovuttaa mutta humalatila tulee voida todistaa.
Jos eksän vaimo oli selvä, hänelle olisit voinut lapsen antaa.
Sitten....kuinka pitkästä tapaamisesta oli kyse? Pe-su? Annoitko lapsen sitten lauantaina isälleen vai jäikö tapaaminen kokonaan väliin?
Se, että sait mustelmat yms on lievä pahoinpitely mutta ei poista sitä tosiasiaa, että rikoit tapaamissopimusta.
Ensinnäkään lapsen tapaaminen ei millään muotoa kuulu exän uudelle vaimolle. Ja toiseksi, olisitko valmis antamaan lapsesi perheeseen, joista toinen on kännissä ja juuri pahoinpidellyt sinut?
Ap:lle. Olisit soittanut heti poliisin ja tehnyt rikosilmoituksen pahoinpitelystä. Tarpeeksi usein kun käy noin ja sinulla on siitä todisteet niin isä saa sanoa hyvästit sovituille tapaamisille.
lasta humalaiselle isälle vaikka seuralainen oli selvinpäin. Miten lapseni voisi enää koskaan luottaa minuunkaan jos sellaista menisin tekemään. Voin vain kuvitella miten ahdistava tilanne se olisi hänelle.
Mutta pakko liittyä muiden kuoroon: poliisille olisi pitänyt soittaa heti ja tehdä rikosilmoitus pahoinpitelystä. Toki rikosilmoituksen voi tehdä vieläkin, mutta todistaminen on hankalampaa. Etenkin sen humalan todistaminen.
Ei humalaiselle tarvii lasta antaa, tietenkään. Olisivat poliisit vain vahvistaneet tämän.
poliisit ja tehdä ilmoituksen uhkailusta ja pahoinpitelystä sekä ilmoittaa tilanne lastenvalvojalle. tosin itse olisin tehnyt sen samantien..mutta parempi myöhään kun ei ollenkaan ja oikein teit kun et lasta antanut, jos olisivat väkisin vieneet samantien poliisille soitto.pidä ihmeessä lapsesi puolta tuollaisessa tilanteessa
eli teen sen rikosilmoituksen. Käsi edelleenkin aivan musta.
ap
eli teen sen rikosilmoituksen. Käsi edelleenkin aivan musta.
ap
Mitä normaalia tuossa tilanteessa muka oli?
Kutsua poliisit. Ihan heti siinä paikassa. Kun nyt menet solkkaamaan tuota lastenvalvojalle, vastakkain on vaan sun kertomus ja vastaspuolen kertomus.