Naureskelen aina espoolaisille ja vantaalaisille
Ovat olevinaan niin kaupunkilaisia. Siihen aina totean, että missäs se teidän kaupungin keskusta oikein on. Vielä en ole vastausta saanut.
Kommentit (20)
ovat osa pääakaupungin metropolia- eli Helsigissä on metropolin keskus espoo ja vantaa kuuluvat sen esikaupunkiin, jossa on useita keskittymiä
vaikka Helsingissä asunkin. Lähellä on navetta ja kuulen nautojen mylvintää välillä:-)
Ylennätkö sä itseesi ton avulla? ootko maalta kotoisin alunperin?
Itse en espoota pahemmin tunne, mutta jos mun pitäis näin helsinkiläisenä nimetä vantaan keskus, niin sanoisin tikkurila.
tämä Vantaa on kaupunki, millä perusteella tosiaan? Kunta ennemmin kuin kaupunki.
kun saat vahingonilosta hupia.
Vantaalla ja Espoossa asuvat ihmiset tuskin ovat vastuussa niistä aluepoliittista ja yhdyskuntasuunnittelullisista ratkaisuista, jotka ovat tehneet heidän asuinpaikoistaan kaupunkeja.
Meidän hallinnollinen keskustamme on Tikkurila, henkinen keskustamme Helsingin kantakaupunki ja kesäkeskuksemme Kuusijärvi.
t. vantaalainen maalainen täältä kaurapellon viereltä.
tämä Vantaa on kaupunki, millä perusteella tosiaan? Kunta ennemmin kuin kaupunki.
Kyllä liki 200 000 asukasta varmaankin tekee kaupungin, vaikka Vantaa melko maalaismaista seutua onkin.
tosi hauskaa?!
Mikä tässä on tää pointti. Oletko itse kenties stadilainen? So... , joku helsinki on kuules hyttysen paska suurkaupunkien joukossa.
Terkut Roomasta o/
Kyllä meillä oli keskusta ja se oli Helsinki.
Jos piti käydä ruokakaupassa tai ostaa jotain vähemmän tärkeää esim. arkivaatteita tms., niin mentiin Tapiolaan, joka siis oli meistä se Espoon keskusta. Niin, ja silloin sanottiin aina kavereiden kesken, että mennään Heikkarille (Heikintori siinä Tapiolan keskellä) tai Stockalle/Sokokselle.
Espoon keskuksessa (paikan nimi) kävin ekan kerran 18-vuotiaana, kun kaveri asui siellä.
Vantaan keskustaa en tiedä, mutta Tikkurilassa olin töissä ja olen aina mieltänyt sen Vantaan tärkeimmäksi paikaksi.
Helsinkihän onkin niin iso kaupunki.
Yhtä pusikkoa koko metropoli kun lentokoneesta katsoo laskeuduttaessa.
Minä pidän Espoosta juuri sen monipulisuuden takia, valitsimme sen asuipaikaksi, koska olemme luonnon lähellä
että meillä on monta keskustaa! Tikkurila ja Myrtsi. Ja varmaankin Korsossakin on elämää?
nautin täysin siemauksin asumisesta ok-talossa täällä Vantaalla. On oma talo, naapurissa hevosia, tonttia 2000m2 ja tunnen asuvani maalla.
Töissä käyn Helsingissä, mutta lapsien on parempi kasvaa täällä rauhassa, omalla pihalla leikkien.
Jos mieheni tekisi työkseen jotain muuta kun nyt, niin muuttaisimme oikeasti maalle.
Ovat niin arrogantteja ja niin snadilaisia, täysiä juntteja koko sakki. Sitten aina totean, että missä ne teidät aivot ovat. Vielä en ole vastausta saanut.
Naureskelen aina espoolaisille ja vantaalaisille
Ovat olevinaan niin kaupunkilaisia. Siihen aina totean, että missäs se teidän kaupungin keskusta oikein on. Vielä en ole vastausta saanut.
Missä ap asuu? Helsingissä, maailman city nro 1:ssä? Jeps, että semmosta.
Nimim. on tullut asuttua "hieman" isommassa kaupungissa
ULVILA PÄHKINÄNKUORESSA
Ulvila kuuluu Länsi-Suomen lääniin, Satakunnan maakuntaan ja Porin seutukuntaan.
Ulvilan kaupunki sijaitsee Kokemäenjoen varrella, aivan Porin naapurissa. Ulvila tunnetaan maineikkaasta ja pitkästä historiastaan. Jo keskiajalla Ulvila oli tärkeä hansakauppiaiden kauppapaikka. Ulvilan kaupunkioikeusasiakirja on vuodelta 1365, mutta Ulvila esiintyy asiakirjoissa kaupunkina jo aikaisemmin. Ulvila onkin Turun ja Porvoon ohella maamme vanhimpia kaupunkeja. Keskiajalta on peräisin Ulvilan arvokkain historiallinen nähtävyys, kivikirkko, joka edelleen on vilkkaan seurakuntaelämän keskus. Liikistön muinaismuistoalueella on nähtävänä vieläkin vanhemman kirkon rauniot.
Ulvilan keskiaikainen kaupunki on sijainnut aivan nykyisen kirkon läheisyydessä. Kokemäenjoen molemmin puolin Ulvilan kaupungin keskustaajaman muodostavat Friitalan ja Vanhankylän kaupunginosat Kokemäenjoen pohjois- ja eteläpuolella. Friitalaan ovat keskittyneet teollisuuden ja kaupan palvelut. Maailmankuulu nahkayritys Friitala Fashion Oy jatkaa ulvilalaista nahanvalmistusperinnettä. Uusittu tehdasalue ja tehdasrakennuksessa avattu Friitalan Nahkamuseo ovat Ulvilan uusin matkailullinen vetovoimatekijä. Ulvila tunnetaan myös lukuisista korkean teknologian yrityksistä. Hallinnolliset palvelut ovat keskittyneet Vanhankylän alueelle. Vuonna 1992 laajennettu Ulvilan kaupungintalo on mielenkiintoinen arkkitehtoninen tutustumiskohde. Viihtyisiä, perinteisiä kyläyhteisöjä upeine kulttuurimaisemineen ovat Kaasmarkun ja Harjunpään kaupunginosat.
Asukkaita 13 000 ja risat.
Näin taas opittiin jotain uutta!
Ap:n ongelma lienee siinä, että maalaiskylien ja -kaupunkien keskusta on helppo todentaa: se on siinä, missä tien toisella puolella on Osuuspankki ja toisella Kelan toimisto.
Meillä on tämmöinen aluekeskussysteemi täällä Espoossa ja niitä on 5 kaupunkikeskusta ja kaksi paikalliskeskusta. Kaupunkikeskuksia ovat Leppävaara, Tapiola, Matinkylä-Olari, Espoonlahti ja Espoon keskus. Paikalliskeskuksia ovat Kalajärvi ja Kauklahti.
Täällä Tapiolassa Osuuspankki näyttää olevan Länsituulentie 8:ssa ja Kelan konttori on Tapiontorilla, joten "Tapiolan keskusta" asettuu tuohon Akateemisen kirjakaupan kulmalle.
En muuten ole ikinä käynyt meidän keskustassa :O
- vantaalainen