Mitä tarjota vieraille? Voitteko jelppiä?
Ajattelin että kodin terassilla juodaan kahvit. Ostan täytekakun, mutta olkaa kilttejä ja antakaa vinkkejä mitä helppoa suolaista laittaisin? ei karjalanpiirakoita, ei tällä kertaa.
Tarjoisin mielelläni enemmän kuin yhtä laatua.
Mietin jo, että pitäskö jopa grillata. Mutta kehtaako kahvin kanssa tarjota vain täytekakun?
Kommentit (5)
väliin tonnikala-majoneesitahnaa, kananmunaa ja salaattia. Lisäksi pikkuleipiä.
Laita uusia perunoita, silliä, vaikka kylmäsavulohta tai muuta savukalaa, jotain leikkelettä, munia salaattia, hyvää leipää ja levitettä. Jälkiruuaksi kakkukahvit. Helppoa ja hyvää, ja maistuu kun on hellettäkin luvattu.
No jos kahville kutsuttu niin kuka odottaa saavansa lämpimän ruuan? En minä ainakaan.
Pikkupizzat on kivoja tai wrapit.
voisiko kakkonen valottaa vähän miten katkarapukimaran tekee?
Viinirypäleitä, taateleita jne. Ainakin kolmea eri juustoa, esim. Manchego, Buffalo-mozzarella, vuohenjuusto ja hyvää itsetehtyä leipää. Lisäksi esim. majoneesipohjainen katkarapukimara. Edellä mainitut ihania leivän päällä, suolakeksejä voi myös laittaa esille. Kaikki aina kehuvat ja syövät kaikki. Kahvin kanssa sitten kakku. Viiniä olen juustojen kanssa usein tarjonnut, tai sitten esim. Cavaa.