Ihanaa, Matador tulee tänään! Hyvistä leffoista pitävät, huomioikaa :) ev
Kommentit (8)
"Viikonlopun leffaputken tähti Pierce Brosnan esittää komediallisen trillerin pääosassa palkkamurhaaja Juliania, joka ystävystyy epäonnisen myyntitykin Dannyn (Greg Kinnear, mm. Elämä on ihanaa, Little Miss Sunshine) kanssa meksikolaisessa baarissa. Kauniisiin naisiin ja villiin elämään mieltynyt Julian yrittää houkutella Dannyn avustajakseen. Ensin Danny kieltäytyy, mutta tapahtumien edetessä tarjous alkaa tuntua yhä houkuttelevammalta. Pierce Brosnanin repäisevä päärooli huomioitiin vuoden parhaan miesnäyttelijän Golden Globe -ehdokkuudella. Pääosissa: Pierce Brosnan, Greg Kinnear, Hope Davis, Philip Baker Hall, Adam Scott, Portia Dawson. Ohjaus: Richard Shepard. "
Brosnan tekee mahtavan suorituksen leffassa ja juoni on mukaansa tempaava.
-ap-
että mahtaisiko olla hyvä. Täytyy katsella siis. :)
Se on vähä jänskä eikä ihan kaikkien makuun. Mietinki, ett kuinka ne nyt Nelosella sitä kamaa uskaltaa näyttää.
aikoinaan 80-luvulla leffassa pidin siitä kovasti, kuten myös muusta Almodovarin tuotannosta.
Teemalta iki-ihana Cherbourgin sateenvarjot. Todellinen klassikko ja vielä siihen liittyvä dokumenttikin!
Luulin sen automaattisesti tarkoittavan Almodovarin Matadoria, jonka aikoinaan olen leffassa nähnyt 80-luvulla.
Toisella tavalla hieno ja vieläkin koskettava Cherbourgin sateenvarjot on jättänyt sieluuni ikuisen jäljen. Näin sen nuorena tyttönä elokuvissa joskus 70-luvulla. Ikimuistoinen kokemus. Olen nähnyt sen monta kertaa sen jälkeen ja en kestä kun se on niin surullinen. Hieno elokuva!
Piristän itseäni ja aion tänään katsoa Subilta klo 21. Rimakauhua ja Rakkautta. Uusinnat ovat alkaneet, en tiedä milloin. Toivottavasti tänään tulee eka jakso! Oli lempparisarja aikanaan ja katson mielelläni uudestaan.
elokuva on, mistä kertoo?