kellään kokemusta, kolmas lapsi 7 vuoden ikäerolla kakkoseen
Onkohan kellään kokemusta "iltatähden" teosta. Meillä haaveissa kolmas lapsi, ikäeroa tulisi esikoiseen 9 vuotta ja kuopukseen 7 vuotta. Haaveissa olisi siis että olisin äitiyslomalla kun nykyinen kuopus menee kouluun.
Mutta onko ikäero jo liian suuri? Miten käy reissujen ym yhteisen ajanvieton jos kolmas lapsi on aivan eri-ikäinen?
Mietityttää vaikka niin kovasti vauvakuumeilen ja mieskin pitää ajatusta kolmannesta lapsesta hyvänä. Taloudellinen tilannekkin olisi nyt mitä parhain, esikoisen ja kuopuksen aikaan vielä opiskelin ja nyt vakinainen työpaikka (olisi työpaikka mihin palatakkin ja äitiys- ja vanhempainraha reilusti yli minimin). Vasta hankitussa talossakin on yksi "ylimääräinen" makkari mahdollista tulokasta varten valmiina :)
Kommentit (6)
Mä en ole juurikaan huomannut mitään "liian suuri ikäero"-juttuja.
8vuotias oli alkuun ehkä hieman mustasukkainen kuopuksesta, kerta on tottunut olemaan se nuorin.
Meillä on tehty niin, että molemmat vanhemmat antaa kahden-kolmen keskistä aikaa vanhimmille lapsille.Ja toinen vanhemmista on nuorimman kanssa sen aikaa.
Toisaalta tuon ikäiset jo ymmärtävät, että vauva vaatii huomioo, eikä pärjää ilman aikuista.Ja onhan noista isoista ollut myös iso apu :) Tuo 10-vuotias on aivan haltioissaan kun saa hoitaa pikkusisarusta, vaihtaa vaippaa ja sellaista.
On vakituinen työpaikka, tilaa vähän naftisti mutta muutto edessä lähivuosina, minulla vielä ikää ja terveyttä sen verran, että uskalsi lähteä yrittämään. Esikoinen on siinä iässä, että kavereitten pikkusiskot ovat maailman vihoviimeisin piina, mutta kyllä tuokin junttura on alkanut heltyä. Eilen illalla löytyi huutonetistä hassu pehmolelu ja se oli esikoisen mielestä "siis ihan pakko" ostaa tulevalle sisarukselle. Samoin on ollut ihan innoissaan näpertelemässä uusia vaunuja, jotka ovat vielä olkkarissa ihmeteltävinä.
Esikoinen on miettinyt kovasti omaa vauva-aikaansa ja lapsuuttaan, tykännyt kuulla kertomuksia ja ihmetellyt pienenpieniä vaatteita. On myös realistinen, eli on hankkinut tietoa vauvojen uniongelmista ja valmistautuu korvatulpin tulevaan. :D
En usko reissujen tästä häiriintyvän, kyllä sen esikoisenkin kanssa reissattiin aina kun voitiin. Veikkaan, että vauva-aika hujahtaa tällä kerralla paljon nopeammin ja muutaman vuoden ikäisen muksun kanssa reissaaminen on jo helpompaa. Sitäpaitsi nyt on jo kokemusta ja tietää mikä toimii ja mikä ei...
Että ei kun yrittämään!
kun ei ole todellista ystävää sisaruksissa. Mutta vanhemmille se on helppoa, kun voi hoidattaa vauvaa isommilla. Ja ihan terveellistä harjoitusta niille isommille. Niin että senkus teette.
Meillä on neljäs 6 vuoden ikäerolla edelliseen. Kolme ekaa 2 vuoden välein. Ekalla ja kolmannella siis nelisen vuotta eroa, ja sekin on jo vähän liikaa. Parasta olisi ollut kun olisivat tulleet vuoden välein.
meillä eka 9v, toka 8v, kolmas 4v ja nyt neljäs 2kk!
kun kolme ekaa on syntynyt putkeen, on nyt kovin ihanaa ja rauhallista! vaikka kaikki lapseni ovatkin kotona viihtyviä eikä hillu kavereitten kans ulkona, on kotona nyt paljon hyssyttäjia, ja rauhallisia hetkiä sohvalla imettäen vauvaa..
on ihanaa että isommat on jo vähän isompia, vaikka huolta ja huolenpitoo tarvitsevatkin..ruoat voivat odottaa hieman ja päivärytmillä ei niin paljon enää merkitystä (paitsi vauvalla), kun lapsilla silloin kun he olivat pieniä kaikki kolme yhtäaikaa...
tsemppiä..ilman muuta teette!!!
tulevaisuudesta en tiä, miten isot ikäerot tulevat vaikuttamaan sisarsuhteeseen, mutta eihän voi tietää pienellä ikäerollakaan syntyneiden sisarsuhteista!! ei kaikki tule toimeen kaikkien kanssa vaikka olisi pienet ikäerot!! :)
hyvää kevättä!!
Ihana kuulla näitä kokemuksia.
Vauva-aikanahan kulkeminen on todella helppoa. Lähinnä mietin sitä taaperoaikaa. Vanhemmat lapset kun olisivat silloin juuri sopivan ikäisiä vesipuistoihin, laskettelurinteisiin ym. Taaperon kanssa niissä taas olisi hankalaa. Tai kaipa tämäkin on asennekysymys, viihtyisi se taaperokin varmasti lumileikeissä / lastenaltaassa. Ehkä mietin liikaa :)
kakkoseen tuli 10 v! :) ja hyvin on mennyt. Kolme poikaa ja isoveljet auttavat hoidossa ja katsovat perään kun teen ruokaa tms.
Joten siitä vaan se kolmas tekoon ! Onnea matkaan