Onko eskarissa pakko käydä?
Onko se pakollista tai jokin suositus, vai vapaaehtoista? Se on varmasti useammille lapsille mukava kokemus olla taas astetta isompi ja kehittää vuorovaikutustaitoja ja keskittymiskykyä koulua varten, mutta eikös noita taitoja harjoiteta yhtälailla päiväkodissa muutenkin, vai saako ne lapset muka juosta siellä nykyään kuin päättömät kanat?
Ja miksi ihmeessä, nyt kun vuorotyö vaan lisääntyy kokoajan ja esim kaupat aina sunnuntaisinkin auki ja viikonloppuhoidon tarve kasvaa reippaasti, ei ole esim iltaeskaria vuorohoitolapsille? Itsellä ainakin äärettömän vaikea järjestää tilanne niin, että lapsi pääsee eskariin aamupäivisin ja mulla kuitenkin on mahdollisuus mukavan pomon ansiosta järjestää tilanne niin, että saan eskarin alkaessa tehdä aikaisempaa vuoroa enkä nykyistä myöhäistä iltaa. Monilla tilanne ei ole näin hyvä!
Mutta mä laitan oman kotilapseni mielelläni päiväkodin eskariin, jotta saisi enemmän olla ikäistensä kanssa ja totutella ryhmässä olemiseen koulua ajatellen.