Minkä ikäisen kanssa pelaisit Cluedoa?
Cluedo oli yksi varhaisnuoruuden lempparipeleistäni, ja haluaisin kovasti kaivaa sen esiin ja pelata pitkästä aikaa esim. joku ilta perheen kanssa.
Mutta taitaa olla liian julma ajatus taustalla 8-vuotiaalle, vaikka suosituksissa onkin, että 8+. Ainakaan meillä ei 8-vuotiaan maailmaan kuuku vielä murhauutiset yms.
Minkä ikäisten kanssa olet jo 'luontevasti' pelannut ko. peliä?
Kommentit (3)
pelaisi oman 8-v:n kanssa, vaikka itsekin pelistä lapsena tykkäsin... Tuntuu jotenkin kammottavalta nuo murha-aseet ja muut.
Kiitos vinkistä! Onko se muuten lautapeli? Minkä niminen tarkalleen?
Lautapeli on, mutta nyt en muista nimeä suoralta kädeltä (siitä on joitain vuosia, kun tuota ollaan pelattu, lapset jo teinejä). Googletin, niin saattaa olla tuo "Harry Potter ja Tylypahkan arvoitus". Näet varmaan paketin tekstistä, että kyseessä on oikea peli.
Tolla samalla ideallahan on Harry Potter-peli, jossa etsitään loitsun tekijää ja loitsun kohdetta, ei siis murhaajaa ja murha-asetta, jos se tuntuu jotenkin pehmeämmältä vaihtoehdolta.