Gallup: Uskovaiset pitävät McCanneja syyttöminä! Olenko oikeassa?
Katsotaan, korreloiko uskovaisuuus ja mielipide vanhempien syyttömyydestä?
Aloitan:
Ateisti
McCannit syyllisiä
Kommentit (17)
Uskova ja kovasti se näyttäs vanhempien syyllisyyttä. Mistä ap olet tullut tulokseen että uskovat pitävät syyttömänä?
No koko ajan kun luen noita " vanhemmat syyttömiä" -juttuja, niissä toivotetaan siunausta ja ollaan tosi henkistyneitä/hengellisiä.
Siitä tuli mieleen, että olisiko niin, että uskovat eivät voi kuvitella toisen uskovan tekevän noin karmeaa rikosta lapselleen.
Uskossa
Vanhemmat syyttömiä
Ei siksi, että olen uskossa, vaan siksi, että JÄRJELLÄ AJATELTUNA vanhemmista ollaan tekemässä (lavastamassa) syyllisiä. Portugalin poliisiin ei ole luottamista. Tässä muutama fakta, joihin perustan mielipiteeni - ei uskoon.
Minä ajattelen että myös uskovissa voi olla näitä sairaita jotka tekevät pahaa toisille. Ei tämä uskovaisuus ole varma tae sille että ei voisi tapahtua tuollaista. Lavastuksista jne en mene sanomaan mitään niin kauan kun tapaus on selvittämättä ja syyllinen varmistamatta.
Kemissä vuosia sitten eräs uskovainen mies tappoi sähköllä vaimonsa jotta sai ottaa uuden akan. Tunnusti teon myöhemmin vai oliko se niin että uusi vaimo antoi miehen ilmi.
Ruotissa helluntalaismies tapatti vaimonsa rakastajatterellaan.
uskovainen ja pidän vanhempia syyllisinä
Jos totuutta katsotaan, niin eihän me voida olla täysin varmoja suuntaan eikä toiseen. Siksi en ymmärrä näitä kiihkoilijoita, jotka väittävät olevansa vuorenvarmoja joko syyttömyydestä tai syyllisyydestä. Jotenkin vaan yksinkertaista touhua!
enkä voi mitenkään tietää, ovatko vanhemmat syyllisiä vai eivät. Toivon vain, että asia ratkeaa pian ja oikeudenmukaisesti.
Ja olen sitä mieltä, että vanhemmat ikävä kyllä taitaa olla syyllisiä. Tai ainakin julkisuuteen annetut todisteet näin viittaa. Totuus kyllä selviää, sen uskon.
Itseni on tosi vaikea ymmärtää, että vanhempia oltais lavastamassa. Ihan aikuisten oikeesti sellainen on kuitenkin äärettömän harvinaista, että koko yhden (tai jopa kahden tai useamman) maan poliisi- ja oikeuslaitos olisi noin korruptoitunut ja täynnä jotain rikollisten ja pedofiilien suojelijoita. Eihän se " suojelu" edes vaatisi kenenkään lavastusta, vaan sen ettei tekijöitä ikinä vaan saatais selville ja tapaus jäisi auki.
Summa summarum: tämä uskova uskoo vanhempien syyllisyyteen.
Syyttömiä kunnes toisin todistetaan.
Portugalin poliisia on niin paljon syytetty tämän tapauksen johdosta että minä pidän mahdollisena että he joko suojelevat pedofiilejä/oikeaa sieppaajaa tai tahtovat väkisin löytää syyllisen vaikkei todisteet oikeasti riittäisikään. Siis nythän on niin että jos syyllistä ei koskaan löydy niin takuulla portugalin poliisi saa maailmanlaajuista huonoa mainetta tämän tapauksen johdosta.
Pidän kyllä mahdollisena myös sitä että nyt ollaan vihdoin oikeilla jäljillä ja vanhemmatkin voi olla syyllisiä.
En osaa sanoa. Toivottavasti asia pian ratkeaisi ja oikea syyllinen joutuisi vastuuseen teostaan...
mitä helvettiä te uskotte?
Siis oikeeesti mitä?
kiitos vastauksista
Vanhempien aikaansaama mediamyllytys... Kuka siitä arvostelusta hyötyy? Vanhemmat, jotka yrittää saada poliisia vaikuttamaan korrupttoituneelta pedofiilien suojelijalta.
t. 14
Lallinen:
Portugalin poliisia on niin paljon syytetty tämän tapauksen johdosta että minä pidän mahdollisena että he joko suojelevat pedofiilejä/oikeaa sieppaajaa tai tahtovat väkisin löytää syyllisen vaikkei todisteet oikeasti riittäisikään. Siis nythän on niin että jos syyllistä ei koskaan löydy niin takuulla portugalin poliisi saa maailmanlaajuista huonoa mainetta tämän tapauksen johdosta.Pidän kyllä mahdollisena myös sitä että nyt ollaan vihdoin oikeilla jäljillä ja vanhemmatkin voi olla syyllisiä.
En osaa sanoa. Toivottavasti asia pian ratkeaisi ja oikea syyllinen joutuisi vastuuseen teostaan...
ratkaisemattoman tapauksen johdosta. Ja toisin kuin alkuun ehkä kuviteltiin niin tämä tapaus ei ole unohtunut vaan ihmiset edelleen seuraavat sitä mielenkiinnolla ja vanhemmat pitävät tapauksen julkisuudessa edelleen. Eli myöskään se poliisin osuus ei ole unohtunut. Musta tuntuu että jos kohta ei olisi ratkaisua tullut niin portugalin poliisi olisi saanut yhä kipakampia arvosteluja osakseen.
Jos juttu saa jonkun ratkaisun niin sen puiminen luultavasti pikkuhiljaa loppuu ja portugalin pollarit saa pisteet kotiin ratkaistusta arvoituksesta (tai ainakin osan menettämistään pisteistä takaisin).
Mutta toivottavasti ei ole näin, vaikka se mun mielestä voiskin olla mahdollista tietäen kyseisen maan toiminnasta, vaan toivotavasti ovat nyt ihan oikeasti ratkaisemassa tapausta.
vl