Mitä leipoisin?
Kaapista löytyy jauhoja, hiutaleita, sokeria, siirappia, leivinjauhetta, soodaa, kanelia, kookoshiutaleita, 1prk ananasrenkaita, vähän tummaa kaakaojauhetta, vähän tomusokeria, raesokeria.
Jääkaapissa yksi vispikermaprk.
Pakastimessa mansikoita, mustikoita ja vadelmaa.
Jotain hyvää siis pitäis saada aikaan, olis juhlaan aihetta =)
Anna siis vinkkisi!
Kommentit (3)
Vaikuttaa hyvältä ja lähes kaikkea löytyy, ananakset tosin on renkaina. Mutta kai ne saa sauvasekoittimella muusiksi... Tätä pitää harkita!
Vierailija:
Tulisko sun aineista tätä:150 g margariinia
1/2 dl sokeria
1 tl leivinjauhetta
1 rkl kaakaojauhetta
1 dl jauhoja (vehnä tmv)
3/4 dl perunajauhoja
1/2 dl ananasmehuaPäälle:
1 pieni purkki ananasmurskaaKookosseos:
2 rkl margariinia sulatettuna
1/2 dl sokeria
1 dl kookoshiutaleitaVaahdota rasva ja sokeri. Lisää keskenään sekoitetut kuivat aineet ja ananasmehu vaahtoon. Jaa taikina muffinssivuokiin ja paista 175 asteessa 15 minuuttia. Valmista kookosseos sekoittamalla aineet keskenään. Lisää muffinssien päälle ananasmurskaa ja kuorrutetta. Paista vielä noin 20 minuuttia, kunnes pohjat ovat kypsiä.
Takuita en voi antaa,en oo itse ikinä tehnyt,katsoin vaan netistä munattomat leipomukset :)
Tulisko sun aineista tätä:
150 g margariinia
1/2 dl sokeria
1 tl leivinjauhetta
1 rkl kaakaojauhetta
1 dl jauhoja (vehnä tmv)
3/4 dl perunajauhoja
1/2 dl ananasmehua
Päälle:
1 pieni purkki ananasmurskaa
Kookosseos:
2 rkl margariinia sulatettuna
1/2 dl sokeria
1 dl kookoshiutaleita
Vaahdota rasva ja sokeri. Lisää keskenään sekoitetut kuivat aineet ja ananasmehu vaahtoon. Jaa taikina muffinssivuokiin ja paista 175 asteessa 15 minuuttia. Valmista kookosseos sekoittamalla aineet keskenään. Lisää muffinssien päälle ananasmurskaa ja kuorrutetta. Paista vielä noin 20 minuuttia, kunnes pohjat ovat kypsiä.