Kutsutteko toisianne puolisosi kanssa isännäksi ja emännäksi?
Kommentit (18)
Mieluummin emäntä kuin MUIJA...
Sitäpaitsi emäntä on tavallaan aika sulosta... ja isäntähän on varsin miehinen nimitys. Ei kyllä toisillemme näitä nimiä huudella, mutta jos juttelee sen verran vieraamman kanssa joka ei tiedä nimiä niin en näe mitään vikaa näissä nimissä.
Mutta kuikin käyttääköön kullastaan sitä nimeä mikä on mieluisin ei se muille kuulu.
Lasten kuullen ollaan isä/äiti, muulloin omilla nimillä tai kans kullitellaan. :)
Tämä on tullut lähinnä tytön puheesta. Hän tekee tällä eron isäänsä. Isä on isä ja isäpuoli on isäntä. Meistä ihan passeli juttu.
Minua ei kyllä emännäksi sanota. Akaksi mies joskus sanoo, mutta muistuttaa aina että etelä-pohjanmaan murteessa se on rouvan synonyymi, eikä siis haukkumasana.
Karmeampaa ainoastaan voi olla että kutsutaan isäksi ja äidiksi!
En kyllä myöskään ymmärrä, kun tyttäriä kutsutaan pikkuemänniksi?!
Ja koska minä hoidan remonttiasiat meillä niin miehellä ei ole aihetta sanoa minua emännäksi ;)
Ja saa kyllä joka kerta kuulla kunniansa!
Av:lla oppii aina jotain uutta. Saletisti.
Vanhemmuuteen liittyvät sanat eivät käy, ja mies ja vaimo taas liittyvät parisuhteeseen joka ei ole relevantti asia kun on puhe ammattiasioista, Ulkopuolisille ei myöskään kuulu ollaanko avo- tai avioliitossa. Isäntä ja emäntä ovat riittävän epämääräisiä sanoja, jotka kertovat, että nämä ihmiset asuvat tässä asunnossa ja vastaavat siitä.
Jos on puhetta jonkun muun kuin ihan tutun kanssa käytän miehen nimen tilalla sanaa isäntä. Ja isäntä käyttää emäntää. Ei, emme tosiaan asu missään maatalossa.
ja yleensä toisiamme kullitellaan..
Onks välii, miten muut kutsuu toisiaan - meillä näitä ei käytetä, mutta eipä paljon puristele.
Ja jos sen kuulen, huomautan aina, että mulle tulee mieleen lypsyltä tuleva emäntä, jolla huivi päässä ja hinkit kädessä.
Pitäis kai " kostaa" kutsumalla sitä joskus isännäksi.
Kaikenmoisia ennakkoluuloja sitä ihmisillä on. No, minä kyllä tiedän, mikä olen, eikä se teidän luuloihinne liity mitenkään. Naurattaa nuo teidän hassut mielikuvat.
Terveisin sikatilan emäntä
Yhden tuttavaperheen isäntä kutsuu vaimoaan mammaksi ´ja itseään papaksi (ja kyse 3-kymmppisistä)
Joskus muille puhuttaessa hieman leikilliseen sävyyn.
Mun mies kutsuu mua kyllä emännäksi. On aina kutsunu ja tulee varmaan aina kutsumaan. Aluks sanoin sille aina etten ole mikään emäntä, mut nyt oon jo tottunu siihen. Sitä paitsi siellä mistä hän on kotoisin, kaikki sanoo tyttöystäviä emänniks.
Minä varsinkin käytän tuota isäntä sanaa.
Eikä todellakaan olla mitään maalaisia, vaan ihan viimesen päälle kaupunkilaisia. Tai no ei kyllä missään keskikaupungin betonihelvetissä asuta.