Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko elokuvien ikarajat jotenkin ehdottomia vai vaan suosituksia? Me nimittain tulimme luvanneeksi eskarin aloittavalle pojallemme perjantaina elokuvaillan ja AINOA lasten elokuva

Vierailija
02.08.2006 |

joka Helsingissä näyttäisi menevän virka-ajan jälkeen on Karvinen, joka on k7.



Itse uskon (trailereita nähneenä), että keväällä 6-vuotta täyttäneemme aivan hyvin voi tuon katsoa (siis jos olisi joku k10 en todellakaan veisi, mutta kyse on vajaan vuoden erosta suositusikään... Moni lapsen täysin samalla tasolla operoiva kaveri eskariryhmästäkin on jo täyttänyt seitsemän vuotta...)

MUTTA, voiko joku lipuntarkastaja oikeasti alkaa kysellä lapsen ikää ja sanoa, ettemme saa mennä katsomaan ko. elokuvaa? Meidän 6v kun on aika pienikokoinen ja häntä voisi fyysisesti luulla vaikka 5-vuotiaaksi. Kertokaa te fiksummat, onko nämä leffan ikärajat siis tapauskohtaisia suosituksia (reilu 6-vuotias pääsee molempien vanhempien luvalla ja läsnäollessa) vai ovatko ne leffateatterin " sääntöjä" . Voiko joku virkaintoinen poke oikeasti käännyttää meidät salin ovelta ostettuamme 3 kpl kymmenen euron arvoisia leffalippuja?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
02.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tä saliin kun ikäraja on " 7" ?



...Käyhän niiden julkkistenkin lapset jatkuvasti katsomassa ties mitä k10-15v elokuvia ja päätyvät vielä lehtien palstoille esittelemään näitä käyntejään.



-ap

Vierailija
2/2 |
02.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ikäraja on 7, vanhempien kanssa 5-vuotias voi mennä katsomaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi seitsemän