Helsingistä TURKUUN muuttaneita? Miten on mennyt?
Kommentit (14)
Palkkani laski, mutta elämän laatu koheni todella reippaasti. Näilläkin tuloilla pystyn asumaan isossa keskusta-asunnossa jokinäköalalla. Autolla ei ole mitään tekoa, kun on kävelymatka kaikkialle, myös töihin ja Stockmannille. Ainoa heikko puoli on työkavereiden taso - kyllä se niin on, että Helsinkiin valikoituvat alansa parhaat ja tänne maakuntaan jäävät ne, jotka eivät uskalla tai pääse. Itse olin 10 vuotta Hgissä uraa luomassa ja sain tarpeekseni pitkistä välimatkoista, ruuhkista ja kaiken mahdollisen vaikeudesta.
Hesasta Turkuun.
Turkkuses kaikki on vähän outoi....
Turunlinna on hieno ja se vanhan vanhan turun esille otto sinne kellariin on tosi hieno.
Mutta oikeesti turkulaiset on oikeesti niin omituisia ettei siellä voi asua.
paras kokemukseni on se, kun menin turussa yökerhoon ja ainut jonka kanssa pääsin järkevälle tasolle keskustelemaan oli yllätys yllätys
Helsinkiläinen kundi joka oli samaa mieltä mun kanssa
Ruma keskusta. Öykkärimäinen autoilukulttuuri, yleinen sisäänpäinlämpiävyys, töykeys.
Olen sytyperäinen helsinkiläinen ja nyt asunut jo 7 vuotta Turussa. Sitä ennen kerkesin asua myös ulkomailla ja muutamassa muussa kotimaisessa kaupungissa.
Hyvin on mennyt. Olen oikein hyvin kotiutunut. En haluaisi enää palata Helsinkiin. Minua ahdistaa mm. ne järkyttävät ruuhkat pääkaupunkiseudulla. Turussa on myös kohtuulliset asuntojen hinnat. Mielestäni viihtyminen on ihan itsestä kiinni.
vaikka Mannerheimintiellä olisi uutisissa.
Vierailija:
vaikka Mannerheimintiellä olisi uutisissa.
täin ilman minkäänlaisia ongelmia. Täällä on ihania museoita yms. Historian havina on käsinkosketeltavaa. Ja anteeksi ap, tämä ei liity kysymykseesi, mutta se vaan on sanottava: Turku on mahtava kaupunki !
on plussaa Turussa. Liikumme päivittäin rattaiden kanssa ja hyvin sujuu.
Helsingistä Turkuun muuttanut
Eikä ainoastaan se, kelle juttelee, vaan myös kaikki siinä ympärillä muuten vaan hengaavat ihmiset. " Hei noi kaksi ei tunne toisiaan, ja ne PUHUU..." :O
Vierailija:
Eikä ainoastaan se, kelle juttelee, vaan myös kaikki siinä ympärillä muuten vaan hengaavat ihmiset. " Hei noi kaksi ei tunne toisiaan, ja ne PUHUU..." :O
Vierailija:
on plussaa Turussa.
Kaikki on aina mihin vertaa...ja miten paljosti joutuu olemaan joukkoliikenteen varassa. Autoton elämän Turussa on äärimmäisen vaikeaa.
ja mietimme olisiko Turku mukava paikka perheellemme..
Olemme aina viihtyneet Turussa erinomaisesti kun olemme siellä olleet, ihmiset on mukavia ja kaupunki on kaunis..
Koulujutut sen pojalla menee jotenkin ihmeellisesti. En nyt viitsi toisten asioita kertoo sen kummemmin täällä netissä. Mutta on tosi pettynyt Turun kaupunkin tapaa hoitaa asioita.