Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Eka Thaimaan reissu, oliskos vinkkejä?

Vierailija
02.01.2009 |

Meidän pieni perhe lähtee ekan kerran Thaimaahan parinviikon päästä, mukaan lähtee 5-vuotias poika. Onko muilla kokeneemmilla matkailijoilla vinkkejä mitä ottaa mukaan? Miten tuo pieni lentomatkan jaksaa? Entäs paikanpäälle, mitä ottaa mukaan? Epäilyttää kun maassa lomailleet ystävät vastaavat sunnuilleen että älä ota mitään...Antakaa vähän vinkkejä, en kehtaa enää akvereilta kysellä kun ollaan ainoita kaveriporukassa jotka siellä ei ole vielä käyneet, eikä muutenklaan olla niin paljoa matkusteltu.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
02.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

koneeseen mukaan ja sukat.



Jos on päivälento, ihmeen hyvin sekin menee, 5vee katsoo jo leffoja ja voi pelata ja lukea kirjoja ja piirtää jne. Eli ota tekemistä koneeseen.



Paikan päälle vähän hellevaatteita ja parit simmarit. Sieltä tulee ostettua niin paljon kaikkea edullisesti, että matkalaukuissa kannattaa olla tilaa lähtiessä. Uima-altaalle hotelleilla on yleensä pyyhkeet eli niitä ei tarvitse kantaa Suomesta.



Tilatkaa koneeseen valmiiksi pönikkä punaviiniä, jos olette viini-ihmisiä.

Vierailija
2/3 |
02.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me ollaan lähdössä 25.1 ja mukaan on tulossa 2&4v lapsemme. Itse olen lukenut vinkkejä Matkalaukun keskusteluista. Sieltä löytyy Thaimaa-osio ja matkalaukku löytyy esim. googlella.



Olen myös löytänyt tämmöisen keskustelun:



http://keskustelu.suomi24.fi/matkailu_show.fcgi?category=104&conference…



Tuohon löytyy jatkoa sieltä 24:n Phuket palstalta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
02.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

11.1. ja lapset 5v, 6v ja 14v.

Kyllä itse otan lapsille ja itselleni ihan hellevaatteet mukaan, niitä vois edullisesti pesettää paikan päällä.

Meillä kulkee mukana kannettava dvd-soitin, josta lapset voivat katsoa piirrettyjä. Hyvä väline mm. kun ollaan illalla syömässä ja lapset ehtivät lopettaa ruokailun enne aikuisia. Ehtii itsekin nautiskella rauhassa.



Me tilataan koneeseen aurinkorasvat valmiiksi. Pojille on tilattu aikaisemmalla reissulla ns.kellukeuikkarit, joilla voivat harjoitella uimista, eikä selkä ja olkapäät pala. Löytyy myös mm. Stokkalta ja Intersportista noita myös.



Hauskaa reissua, tuoltakin löytyy tietoa: Thaiklupi.fi

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi kuusi