"Elmo" syntyi ambulanssiin onko kukaan lukenut paperilehteä
Kommentit (7)
Kun vanhempi tyttäreni syntyi vajaat 5 vuotta sitten Kokkolassa, syntyi samana päivänä kaksi muuta vauvaa ambulanssiin. Sitä kyllä ihmetteli henkilökuntakin, kuulemma yleensä ambulanssisynnytyksiä ei heidän alueellaan ole edes joka vuosi ja silloin kaksi samalle päivälle!
Meillä myös syntyi esikoinen ambulanssiin vuonna 2000, ja silloin jo avustanut ensihoitaja sanoi että usemapia vauvoja on maailmaan ambulanssissa saattanut. Eli ei niin epätavallista, mutta ei ihan jokapäiäistäkään.
Eihän tuo tosiaan ainoa ambulanssiin syntynyt vauva ole, joten aika matala uutisarvo tällä jutulla.
syntyi ihan henkilöautossa - eivät ehtineet ajoissa sairaalaan eikä ambulanssikaan tullut ennen kun poika oli jo maailmassa.
Ja toinen ystävä synnytti Jorvin sairaalan hissiaulassa...
Mun siskon poikakin on syntynyt ambulanssiin pimeenä talviyönä, mut ei hänestä mitään iltisjuttua tehty....