Välit poikki synttärikutsusta
Saimme syntymäpäiväkutsun, johon en osannut reagoida oikein, ilmeisesti. Kyseiset juhlat vietettiin 2 viikkoa sen jälkeen, kun olimme muuttaneet pois paikkakunnalta 750 km.n päähän. Olimme kutsuvan perheen kanssa olleet tekemisissä ehkä nelisen kertaa tänä vuonna ja he tiesivät oikein hyvin, koska muuttomme oli. Olin siksi kovin hämmästynyt tästä kutsusta. En tunne perhettä mielestäni niin hyvin, että olisin nähnyt tarpeelliseksi muistaa tätä synttärisankaria joka tapauksessa. En erikseen ilmoittanut, että olemme estyneitä, koska ajattelin, että saimme kutsun vahingossa (se tuli muiden mukana sähköpostitse) Juhla-aamuna lähetin sähköpostitse onnittelut ja kerroin muutamalla sanalla muuttokuulumiset. En ole koskaan saanut vastausta tähän sähköpostiin ja aikaa on kulunut jo useampi viikko. Ylensä perheen äiti vastaa posteihinsa aina heti. Tulkitsen, että olen toiminut jotenkin väärin. Odottiko perhe, että oikeasti tulemme? Odottiko perhe, että muistamme sankaria lahjalla, koska meidät oli kutsuttu ja vaikka emme tulisi? Onko kyseessä nyt vain se, että meillä on kolme lasta ja paljon työtä niitten ja muuton kanssa ja kutsuvalla perheellä yksi lapsi, joka on maailman napa? Ja teimme suuren virheen, kun emme muistaneet häntä lahjalla? Minä olen ihan ihmeissäni tämän jutun kanssa. Kuka on toiminut hassusti?
Kommentit (20)
Minusta kuuluu tapoihin ilmoittaa jos ei pääse juhliin joihin on kutsuttu. Ehkä tämä äiti on ihan yksinkertaisesti unhohtanut vastat viestiisi. Varmaan juhlapäivänä on ollut muutakin tekemistä kuin kirjoittaa sähköpostia tai sitten hän ei näe vaivan arvoiseksi yrittää ylläpitää tuttavuuttanne.
En ilmoittanut, että olemme estyneitä, koska todella ajattelin, että kutsu tuli vahingossa. Ajattelin, että kutsuja joutuu hankalaan tilanteeseen, eikä ehkä kehtää sanoa, että kutsu tulikin epähuomiossa. Ja juhlista on kulunut nyt 9 viikkoa, joten kun kyseessä on ihminen joka aina vastaa posteihinsa heti....
Haen tässä ehkä nyt sitä, että olisiko meidän kuulunut muistaa lahjalla? Jos ette mene juhliin, joihin teidät on kutsuttu, toimitatteko lahjan silti? Tässä ei ole kyseessä mikään läheinen perhe.
"Hei, sinusta ei ole kuulunut pitkään aikaan. Toivottavasti se ei johdu siitä, ettemme tulleet Emmilotan synttäreille enkä silloin huomannut oikein asianmukaisesti ilmoittaakaan siitä, ettemme tule. Kun kerran olimme muuttaneet 750 km päähän, niin ajattelin, että olit lähettänyt kutsun epähuomiossa, kun olisi tullut vähän pitkä synttärireissu :-). Tämä asia on jäänyt minua vähän vaivaamaan, kun et vastannut viestiini."
että luulee välein menneen poikki jos ei vastaa yhteen vaivaisen sähköpostiin HAHAHHHAAAAA
Ei hän välttämättä ole suuttunut. Mutta en itsekään aina vastaa maileihin, jossa ei selkeästi kysytä jotain. Jos joku vaan kertoo kuulumisia, niin miksi siihen odottaa vastausta?
Sä et siis vastannut kutsuun pyydetyllä tavalla, ja ilmoittanut, että ette pääse tulemaan, koska pelkäsit, että pyytäjä sitten olisi joutunut selittelemään , että kutsu tuli vahingossa. Mutta miksi hän sellaista olisi ryhtynyt selittelemään, jos kerran olisit joka tapauksessa kietäytynyt kutsusta? (Tai ylipäänsä, miksi hän sellaista olisi alkanut selitellä? Jos minä olisin kutsunut jonkun vahingossa niin olisin kyllä vähän äänin ja tyytyväisenä järjestänyt hänelle paikan pöydässä jos hän OLISI tullut - ja jos hän ei olisi tullut, olisin vain todennut että no toisen kerran sitten ilman sen enempiä selittelyitä. Musta sun selitykses on huono...
En ilmoittanut, että olemme estyneitä, koska todella ajattelin, että kutsu tuli vahingossa. Ajattelin, että kutsuja joutuu hankalaan tilanteeseen, eikä ehkä kehtää sanoa, että kutsu tulikin epähuomiossa. Ja juhlista on kulunut nyt 9 viikkoa, joten kun kyseessä on ihminen joka aina vastaa posteihinsa heti....
Haen tässä ehkä nyt sitä, että olisiko meidän kuulunut muistaa lahjalla? Jos ette mene juhliin, joihin teidät on kutsuttu, toimitatteko lahjan silti? Tässä ei ole kyseessä mikään läheinen perhe.
Lahjaa ei tarvitse lähettää jos ei mene kutsuihin eikä välttämättä silloinkaan kun menee. Mutta minä kyllä tuppaan sellaisen lähettämään, kun minusta on mukava ajatella, että ilahdutan ehkä silllä toista.
Sinänsä mun mielestäni sä ITSE olet laittamassa välejä poikki, kun olet sitä mieltä että 750km:n päähän muutettuasi sua on turha kutsua juhliin ja jos kutsutaan niin se on varmaan erehdys - etkä missään tapauksessa ole menossa.
Jos on tullut kutsu, vaikka epäilee sen tulleen vahingossa, voi ilmoittaa kohteliaasti, että ei pääse tulemaan.
suuttuneen, kun et vastannut synttärikutsuun. Tai ehkä hän ei enää välitä pitää yhteyttä, kun ette aiemminkaan ole olleet kovin aktiivisesti yhteydessä ja nyt välimatkaa paljon. Laita viestiä joskus, uudelleen hänelle, niin näet, miten on.
Luette huonosti näitä viestejä, jos ette huomanneet, että TÄMÄ IHMINEN ON KOVA VASTAILEMAAN SÄHKÖPOSTEIHINSA. Hän lähetteli aina ennen vähintään kaksi kertaa viikossa jotain spostia minulle: joku kysymys työhön liittyen, kiertokirjeitä ym. Nyt en ole saanut enää mitään, joten hänet tuntien kyseessä on välien katkaisu, kun en ole saanut mitään postia 9 viikkoon.
tarvi lahjaa toimittaa, jos ei itse pääse.
Jos sait kutsun olisit ilmoittanut kiitokset kutsusta ja ilmoittanut että ette pääsee tulemaan, muuton ja pitkän välimatkan vuoksi.
Luulo ei ole tiedon väärti
on oltava sitä myös nyt ja aina???
Ap olettaa minusta aika paljon.. ehkä ei vaan ole ehtinyt vastata??? kutsunkin ehkä laittoivat kutsun varmuuden vuoksi tai kohteliasuuttaan... eivät välttämättä muistaneet tarkasti olitteko jo muuttaneet.
Tuskin tässä on mitään dramaatikkaa, ja jos olettamukset osoittautui oikeiksi niin sit välit saakiin mennä poikki. Ei kai nyt kenenkään voi olettaa tulevan satojen kilometrien päästä synttäreille, varsinkin kun just ovat muuttaneet. Eikä lahjakaan saa minusta olla niin tärkeä että se nyt pitää ehdottomasti lähettää jos on kutsun saanut
Siihen en ota kantaa liittyykö sähköpostiin vastaamattomuus asiaan.
Just tällä viikolla yksi meidän perhetuttu laittoi miehelleni sähköpostia, että on vaimon s-postiosoite muuttunut, että hän laittoi teille postia, ettekä ole vastanneet heti, niin kuin aina yleensä vaimosi tekee.
Ei ollut osoite muuttunut, mutta silti en ollut ikinä kyseistä viestiä saanut. Eli sähköposti ei ole 100% luotettava viestintä väline. Eli viestisi on saannut hävitä bittiavaruuteen.
On myös mahdollista, että tuttavanne vetivät herneet nenuun... mutta jos aikaisemminkin piditte yhteyttä vain 4krt vuodessa vaikka asuitte samalla paikkakunnalla, niin kuinka tiivistä luulet teidän yhteydenpidon olevan nyt, kun välimatkaa 750km??
Eli jos vetivät herneet nenuun, niin anna vetää. Joutaakin tuollaiset pikku sieluiset ymmärtämättömät "ystävät" hävitä elämästä.
Todella törkeää odottaa ja luulla, että te tulisitte synttäreille, kun olette just muuttaneet ja asettumassa asumaan uudelle paikkakunnalle. Eriasia olis ollut, jos välimatka olis ollut lyhyempi tyyliin alle 100km.
Eli kysymykseesi kun on toiminut hassusti, vastaus: Ystäväperhe.
No mun mielestä on ihan peruskohteliasta vastata saatuihin kutsuihin. Mistä sinä tiedät oliko teidät kutsuttu vahingossa vai tarkoituksella. Uskoisin, että tarkoituksella, harva nyt vahingossa kutsuu,
Kutsuja saattoi muistaa teidän muuttopäivän tai sitten ei. Jos tapaamisia on vuoden sisään vain neljä, niin tuskin minäkään päivälleen muistaisin toisten muuttoajankohtia. Kutsuja saattoi myös ajatella niin, että kutsuu joka tapauksessa ne ketkä haluaa, paikalle tulevat ne ketkä pääsevät.
Jos mä olisin ap, niin todellakin olettaisin, että sähköpostini on mennyt bittiavaruuteen ja jos kiinnostusta olisi, niin jatkaisin ihan normaalisti yhteydenpitoa.
kutsuun aina vastataan, et voi odottaa jonkun tietävän jotain! ei ihme, että loukkaantui!
Jospa perheen äiti katsoo, ettei sulle kannata enää vastata, kun olet muuttanut niin kauas? Ilmeisesti kuvittelet olevasi maailman napa.
äiti luki kiireessä viesti, ei ehtinyt silloin vastata ja ajatteli vastata myöhemmin, mutta viesti on unohtunut sinne luettujen joukkoon. Minulle käy ainakin välillä niin.
Kirjoita hänelle muuten vaan ja kysele/kerro kuulumisia. Voit tietysti selittää tuon syntymäpäiville tulemattomuuden vielä, jos tunnet sen tarpeellisesksi.