Facebook ja Adobe Flash Player?
Luin tuosta Facebook viruksesta, että jos siellä katsoo jonkun videon tms. niin aukeaa linkki siitä, että lataa Adope Flash Player koneelle.... Ja jos vastaa myöntävästi niin virus lataa itsensä koneelle ja kalastelee pankkitunnuksia.
Minä en ole Facebookissa katsellut mitään videoita tai ylipäätään tehnyt mitään muuta kuin kirjoitellut kavereille ja omaan profiiliini.
Pari kertaa olen koneen avatessa saanut eteeni ruudun että uusi päivitys tms ja minusta se on nimenomaan tuo ohjelma mikä tuossa mainitaan. Olen vastannut, että "muistuta myöhemmin" eli en ole ladannut koneelle mitään.
Onko vain sattumaa vai uhkaako toi virus nyt meidän konetta siis? En saa miestä kiinni puhelimella, jotta voisin kysyä.
Kommentit (2)
Adobe Flash Playerista olisi vain saatavilla uusi versio ja kone pyytää sinua lataamaan sen.
----