Yhden lapsen yh-äitejä?
- Miten teillä joulu?
- Oletko hellävarainen kasvatuksessa?
- Tapaako isä kuinka paljon? Entä muu isänpuolen suku?
- Entä tapaako oma sukusi?
- Onko äidin "vauva"?
- Lapsen ikä?
- Onko uusi mies haaveissa? Uskallatko ottaa miehen?
- Miten lapsesi mielestäsi voisi reagoida uuteen mieheen?
- Syöttekö hyvin, vai meneekö hunningolle?
- Otatko alkoholia kun lapsi nukkuu?
Kommentit (5)
Miten teillä joulu?
- Lapsen isä tulee meille aattoaamuna ja lähtee pois iltapäivällä. Sen jälkeen lähden omien vanhempieni luokse joulunviettoon.
Oletko hellävarainen kasvatuksessa?
- Ei tuota vauvaa vielä hirveästi voi kasvattaa, mutta erittäin hellävaraisesti häntä kohtelen.
Tapaako isä kuinka paljon? Entä muu isänpuolen suku?
- Tapaa isäänsä tässä vaiheessa noin kerran kuukaudessa. Jatkossa useammin ja silloin ryhtyy tapaamaan myös muuta isänpuolen sukua. LApsen isän vanhemmat eivät ole elossa. Jos olisivat, niin olisivat toki nähneet pojanpojan.
Entä tapaako oma sukusi?
- Tientenkin.
Onko äidin "vauva"?
- On vielä vauva! :)
Lapsen ikä?
- 8 kk
Onko uusi mies haaveissa? Uskallatko ottaa miehen?
- Ei. Ei ole myöskään mitään syytä, että en uskaltaisi "ottaa" miestä. Sellainen tulee elämäämme, jos on tullakseen.
Miten lapsesi mielestäsi voisi reagoida uuteen mieheen?
- Luultavasti samalla tyyneydellä kuin kaikkeen muuhunkin tähän asti.
Syöttekö hyvin, vai meneekö hunningolle?
- Itse syön joskus pizzaa yms. roskaruokaa, mutta vauva syö taatusti hyvin ja terveellisesti, vaikka joskus saakin äidin "pizzamaitoa"... :)
Otatko alkoholia kun lapsi nukkuu?
- En todellakaan!!! Tai no, juhannuksena join lasillisen kuohuviiniä.
[Miten teillä joulu?Mennään laspen serkuille, vaarikin tulee
- Oletko hellävarainen kasvatuksessa? Riippuu mitä hellävaraisella tarkoitetaan, tiukka mutta rakastava
- Tapaako isä kuinka paljon? Entä muu isänpuolen suku? Ei tapaa isää eikä sukua
- Entä tapaako oma sukusi?Omaa sukua tapaa kyllä
- Onko äidin "vauva"? Ei ole, itsenäiseksi joutuu kasvamaan
- Lapsen ikä?9
- Onko uusi mies haaveissa? Uskallatko ottaa miehen? Kai se kaikilla on haaveissa, mutta ei mikään kotileikki kuitenkaan
- Miten lapsesi mielestäsi voisi reagoida uuteen mieheen? Olisi varmasti kovin innoissaan
- Syöttekö hyvin, vai meneekö hunningolle? Menee hunningolle toisinaan varsinkin telkkarin edessä
- Otatko alkoholia kun lapsi nukkuu?joskus lasillisen, toisaalta voin viinilasin ottaa lapsen nähdenkin. Jouluna varmaan otan glögin ja toisenkin jos lapsi nukahtaa ajoissa. Humalaan en juo koskaan, en lapsen nähden enkä ilmankaan
Joulu kotona, kylään tulevat 3 lähisukulaista sekä miesystäväni.
Kasvatuksessa olen lapsen huomioiva, tiukka silloin kun tilanne sitä vaatii (lapsen turvallisuus jne.), höllempi silloin, kun asiat sujuvat. Rajoja on, niitä noudatetaan.
Isä ei ole koskaan tavannut lastaan, eikä sukunsakaan. Yhteyksissä kuitenkin ollaan joskus harvoin puhelimitse (kerran vuoteen, ehkä?).
Oma sukuni tapaa harvoin, äitini ei koskaan.
Ei ole "vauva", oletan iän mukaista käytöstä. Hellitään ja sylitellään kuitenkin paljon, joten siinä mielessä ehkä... Lapsi päältä 3v.
Uusi mies on, välillä kyllä tuntuu että entisen elämän haamut painavat päälle sen verran, etten aina uskalla olla suhteessa ihan täysillä. Luotan kuitenkin häneen ihmisenä ja miehenä, mutta en aina uskalla paljastaa omia tunteini niin kuin olisin ennen tehnyt.
Lapseni tykkää todella paljon miesystävästäni, mutta hän onkin ainoa "isähahmo", jonka koskaan on tuntenut. Tulevat hyvin toimeen, vaikkakin riitelevät ihan yhtä lailla kuin perheissä yleensäkin... ;)
Syömme hyvin, aina pöydän ääressä!
Alkoholia voin ottaa lapsen aikana, tarkoittaen kuitenkin max. 1 siideriä. Ja lapsi silloin jo nukkumassa. Tätäkään ei silti tapahdu kuin ehkä kerran kesässä.
Jouluna lapsi lähtee matkoille isänsä kanssa, olen yksin
Olen huono kasvattaja, liian lepsu
Isällään lähes puolet viikosta
Ei ole äidin vauva
Alakoululainen
Seurustelen, en halua uutta miestä kotiini könyämään
Voisi kokea olonsa uhatuksi, jos uusi mies ilmantuisi kotiin
Emme syö aina kovin hyvin, osin hunningolla
Otan siiderin silloin tällöin lapsen ollessa hereillä