Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä mieltä?

12.02.2008 |

Meillä on 5 vuotias tyttö ja 5kk poika. Anoppi on tytön syntymisestä lähtien ollut häneen aivan innoissaan. (Tietystikun oli eka lapselapsi... )Sairaalaankin toi heti ihan innoissaan lahjoja tytölle ja kantaa edelleenkin aivan mielettömiä tuliaisia tytölle joka kerta kun tulee käymään, josta me emme myöskään pidä (sellaisia joita antaisime ennemmin syntymäpäivänä) mutta pojalle ei ole tuonut mitään. Ainoastaa jouluna sai jotain ja ristiäisissä sai potkupuvun. Onhan toki poika vielä aika pieni leluihin mutta voihan tuolle vaatteita tuoda (joita tarvittaisiinkin)niinkun toi tytöllekin. Tuntuu tosi kurjalle pojan puolesta vaikka hän onkin vielä niin pieni. Miehenikin on huomannut tämän mummon välinpitämättömyyden poikaa kohtaan mutta ei ole vielä sitä äidilleen sanonut. Ymmärtäisin jos anopilla olisi useampia lapsenlapsia mutta nämä kaksi ovat ainoat ja luulisi hänen ymmärtävän olevan tasapuolinen molemmille. Olen kuullut hänen sanovan raskausaikanani ettei hän ole toisesta lainkaan niin innoissaan kun ensimmäisestä mutta luulisi silti hänen olevan tasapuolinen molemmille ja pitäisi tuollaiset jutut aivan omana tietonaan.

Kannattaako tästä sanoa vielä vai mitä mieltä olette?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
12.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

voihan olla että anoppi ajattelee että yrittää ehkästä sisarkateutta ja mustasukkaisuutta huomiomalla isonsisaren? tosin hassua sinänsä jos ei kerro että nän tekee tarkoituksella... voisko miehesi ottaa asian puheeksi vähän ohimennen, siis tekemättä asiasta tässä vaiheessa kovin suurta numeroa?

Mun isällä on lapsenlapsia nyt 3: mun kaksi, ja sisarpuolen yksi. Kaikkia on kohdellu ihan eri tavalla (juuri lahjojen suhteen), mutta en ole asiasta välittänyt... Mun anopilla 2 muuta lastenlasta, ja tiedän että ne lapset saa paljon enemmän lahjoja kuin meidän, mutta en välitä siitäkään.

Vierailija
2/3 |
13.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

5-kuinen ei vielä itse ymmärrä loukkaantua erilaisesta kohtelusta, mutta jos tilanne jatkuu vielä sitten kun poika kasvaa ja alkaa ymmärtää asioita niin sitten vihjaisin kyllä asiasta. Tai ehkä miehen olisi helpompi siitä äidilleen huomauttaa.



Minusta on sinäänsä turha verrata tuomisia ja saamisia lasten kesken etenkin kun toinen on leikki-ikäinen ja toinen vauva. Voihan sitäpaitsi olla, ettei mummo edes muista mitä on esikoiselle sairaalaan tuonut. Meilläkin esim. jouluna huomioitiin lapsia eri tavalla eivätkä kaikki saaneet yhtä montaa pakettia mummoilta, mutta kun yksi oli jouluna 4,5 v, toinen 2v 10kk ja kolmas vasta 8kk niin tietysti tarpeet ja ymmärryskin on esikoisella ihan eri luokkaa kuin kuopuksella. Turhaa minun olisi ollut verrata esikoisen saamia lahjoja kuopuksen omiin tai kuopuksen lahjoja siihen mitä esikoinen sai ekana joulunaan.



Mitä sitten niihin jatkuviin tuliaisiin tulee niin minusta voi ihan reilusti sanoa, että ei tarvitse tuoda mitään, pelkkä mummo riittää. :0) Mutta jos mummo välttämättä jotain haluaa tuoda niin sitten jotain pientä. Siitäkin tulee nimittäin helposti kierre, että lapsi odottaa aina jotain tuliaista ja pettyy jos ei mitään tulekkaan. Ehkä mummo ei halua pahoittaa esikoisen mieltä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
14.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

En minä niiden lahjojen määrästä mutta itsestäni tuntui vaan niin kurjalta sairaalassa kun odotti mummolta jotain ihanaa pakettia pojalle mutta ei tullut mitään. Ja olisi se nytkin mukavaa kun kysyisi mitä poika tarvitsisi. Tuntuu kuin se ei enää jaksa innostua hänestä lainkaan ainoastaa esikoisesta.

Kivaa että olette samaa mieltä. Minustakaan ei ole hyvä asia että tuodaan joka kerta kauheita tuliaisia varsinkin kun noita leluja on muutenkin ihan tarpeeksi. Mummolle on tästä sanottu useammankin kerran mutta aina sen kerran hän tekee kuin pyydetään mutta sitten sama jatkuu taas...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi neljä